BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 22-23 ВЕРЕСНЯ 2001 року |

Україно наша духовная

ПЕТРЕНКО

Не можу не погодитися з Максимом Ланом (чит. “Поступ” за 11 вересня 2001): творити міф – справа дійсно приємна, ще й корисна, особливо для самого міфотворця. Заперечення ж у його статті викликає твердження, що, мовляв, у міф має вірити сам творець. І це не лише моя думка, теорія творення міфів розроблена вже давно та ґрунтовно. Згідно з нею, автором новочасного міфу є людина здебільшого політично (культурно, релігійно тощо) заангажована, ерудована, талановита, а головно – цинічна. Як от ті, що творять нині міфи про щасливу у своїй єдності Українську Державу.

Невідомо лише, чому повсякчас зростає кількість тих громадян, котрі хотіли б позбавити державу суверенітету, адже за деякими соціологічними дослідженнями, їх число вже перевалило за 50-відсоткову позначку. Тож чи є хто щасливий у цій державі? А таки є. Наприклад, чиновник, митник, податківець, зрештою президент. Ще б пак, Україна, українська ідея слугує їм ідеальним засобом для досягнення життєвої мети – забезпеченого існування. І саме вони й творили чи замовляли творення цього міфу.

Під час святкувань 10-річчя здобуття Незалежності досить часто з уст як вітчизняних патріотів, так і гостей з діаспори можна було почути приблизно таку тезу: “Так, не все ще досконало в державі, але у світі не існує абсолютно перфектних речей, ще кілька років – і Україна увійде в еру благоденства!” Святі слова, святі у своїй вірі та наївності. Щоби їх проректи, треба було не помічати головного – тенденцій, напрямку змін в Україні. А тенденції є аж ніяк не втішними для більшості громадян цієї держави: посилення автократичних впливів, зростання ролі олігархічних кланів, криміналізація економіки, щоразу більша залежність від Росії, русифікація і як наслідок цього всього – апатія. І суть проблеми не в тому, зокрема, що, як наводить приклад пан Лан, київська чи одеська продавщиці не можуть зрозуміти галичанина, а в тому, що вона не бажає цього робити, вважає це нижчим од своєї гідності.

Чи можна щось змінити, приміром, об’єднавши всіх людей доброї волі в Україні? Безумовно – так. І інші держави вже подавали позитивний приклад. Але для цього треба знайти об’єднавчі стрижні.

Оскільки на суверенній соборній державі більше залежить західним українцям, то, очевидно, вони повинні бути поступливішими й не впиратися, а поступово пристати на вимоги братів зі Сходу.

Тобто: відмовитися від української мови (ірландці ж фактично перейшли на англійську), Греко-Католицької Церкви (зробили ж це 1946 року), від прославляння ОУН-УПА (вони ж програли війну, на відміну від Радянської армії), від надмірної проєвропейськості (Росія нам ментально ближча). Бо як переконує галичан Максим Лан: краще бути гіршим, аніж іншим.

Тоді ми зможемо грати в одній команді, одягнемо жовто-блакитні футболки, ну, може, не всі зможуть заспівати “Ще не вмерла”, але ж головне – досягнемо омріяної єдності. Хоча знову виникає запитання: “Чи нас, таких “мімікрованих” галичан захочуть сприймати та ще й цінувати по той бік Збруча, чи не спіткає нас доля тих малоросів, котрі вирішили за будь-яку ціну стати росіянами, але так і не знайшли поваги з боку останніх?”

За що, зрештою, нас шанувати, адже ми вже давно не маємо впливу на життя поза Галичиною. Експорт студентської революції зі Львова (зразка 1990 року) вже не зможе повторитися, про що свідчить хоча б “сходження на пси” того самого “касетного скандалу”. А Схід має достатньо важелів впливу на нас. Погляньте хоча б на мас-медійний тиск: “Їхнє радіо”, “жовта” київська преса, російськомовні “національні” телеканали, книжки з Росії, фільми, дубльовані “загальнозрозумілою” в Україні мовою. Російськомовний ширвжиток хапає нас за горлянку, не залишаючи простору для маневру. Відтак іще кілька років – і питання про відмінність українських регіонів (на втіху пана Лана) зникне з порядку денного, бо ми просто втомимося протидіяти навалі зі Сходу. І тут не допоможе навіть запропонована моїм опонентом “Велика Галицька стіна”.

І тоді наша з Максимом Ланом дискусія втратить будь-які підстави, адже всі ми “на Сході, на Заході, ще десь” станемо “нормальними українцями” – як лідери Леонід Кучма чи Олександр Ткаченко. Та й ґрунту для дискусії, імовірно, немає вже й нині. Може, мій опонент зрозумів раніше від мене, що битву за “українську Україну” вже програно. Намагався натякнути, мовляв, не тратьте, куме, сил, готуйтесь і тут, на Галичині, до “радісних змін”. Але якщо він мав на увазі щось зовсім інше, то дам йому лише одну добру пораду: хай розпитає в Олеся Бердника, як потрапити в оспівану ним “Українську духовну республіку”. Саме там живеться так, як пан Лан собі уявляє (виходячи з його тверджень), там він знайде собі щастя і святий спокій. А решта галичан, аби їх, не дай, Боже, не звинуватили в сепаратизмі, підуть укотре святкувати прихід “совєтів” до Львова, іменуючи це Днем міста.

POSTUP - ПОСТУП
№145 (803),
22-23 ВЕРЕСНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Книжкове місто
·"Із днем народження, Ринате Леонідовичу..."

ПОГЛЯД
·Ви які книжки купуєте?
·Україно наша духовная

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Діти вчаться в аварійних приміщеннях
·Де у Львові центр української духовності?
·Водоканали можуть віддати в оренду
·КОРОТКО
·Пластуни з дикої природи вийшли в Інтернет
·Відкрито екуменічний центр

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Тигипко ще не знайшов убивць
·Санкціями - по терористах

ПОСТУП У СВІТ
·Сараєво остерігалося американської атаки
·Через терористів подорожчають цигарки
·Новий уряд демонструє своє обличчя

МЕДИЧНИЙ ПОСТУП
·КАЛЕЙДОСКОП
·Знайдено ліки від куріння
·Телехірургія: відстань не має значення

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·На чeрзі - підкорeння Марса
·Джероламо Кардано: Якщо й неправильно, то непогано придумано
·"Швидке" пиво з персикової тирси

ФОРУМ У ПОСТУПІ
·Переможці Восьмого Форуму видавців
·Для книги не повинно бути меж
·"Кнайпи Львова" - пораз другий
·Який зиск Львову від Форуму книговидавців?
·Сергій Писарєв: "Бамбук" - це певне електронне середовище

СПОРТ-ПОСТУП
·"Із днем народження, Ринате Леонідовичу..."
·Примхлива доля пілота: від перемоги до каліцтва...

ПОСТ-FACTUM
·у вівторок у поступі
·КАЛЕНДАР
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ
·Еліта елітарного міста