BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 22-23 ВЕРЕСНЯ 2001 року |

Примхлива доля пілота: від перемоги до каліцтва...

ПОСТСКРИПТУМ

Віктор ГАРВОНА

“Поступ” уже писав про страшну аварію дворазового чемпіона серії CART Алекса Занарді. Медики були змушені ампутувати йому обидві ноги. Аварія сталася на німецькому автодромі “Лаусітцринґ”, тому самому, де кілька місяців тому загинув Мікеле Альборето.

“Королівські перегони” відкрили сезон трагедією: на стартовому Гран-Прі Австралії від уламків боліда загинув стюард траси.Уже зараз можна стверджувати, що ситуація вийшла з-під контролю: цьогорічний сезон за травматизмом та летальними випадками “переплюнув” фатальний 1994 рік, а “рівних” йому за цією сумною статистикою не було із сімдесятих років минулого століття! Спробуємо розібратися у причинах цього явища та передбачити можливі наслідки.

Війна шинників у “Формулі-1”

Саме безкомпромісна боротьба ведучих компаній-виробників шин для болідів – Bridgestone та Michelin – спровокувала різке збільшення швидкостей цього сезону. Оглядачі лише ошелешено спостерігали за тим, як рекорди кіл, які трималися роками, цього року “падали” на дві-чотири секунди. Системи безпеки на автодромах не були до цього готовими. Команди показали, що вони можуть обійти будь-які технологічні обмеження на шини з боку FIA: так, регламентовану товщину поздовжнього протектора своєрідно “зменшували” за рахунок того, що зовнішні краї протектора створювалися методом напилювання, причому з матеріалу, який швидко стирався. Подібних “хитрощів” в арсеналі кожної з команд є багато. Немає лише однієї, дріб’язкової: як би це урятувати життя пілоту, коли він потрапить в аварію.

Розбалансованість “Формули імені Шумахера”

Відсутність нормальної конкуренції у перегонах спричиняється до катастрофічних зламів у свідомості пілотів. За прикладом далеко ходити не треба: цього сезону шалені психологічні злами переслідували Девіда Култгарда, Міку Хаккінена, Гайнца-Гаральда Френтцена, ба навіть самого директора асоціації пілотів Ярно Труллі та низку інших пілотів. Повинна завжди бути “вісь противаги”, яка б збалансовувала скажений у своїх темпах світ автоперегонів. Навпаки, можна стверджувати про початок “глобалізаційного” періоду у “Формулі-1”, який у першу чергу вдарить по пілотах команд-середняків.

Введення допоміжних електронних систем

Воно відбулося, починаючи з Гран-прі Іспанії. Насправді допоміжними вони тільки називаються. Як і будь-яке програмне забезпечення, написане руками людини, воно збоїть (“глючить”). До введення цих систем не був готовим навіть один із лідерів пелетону – McLaren. Вважаю, що саме тому хлопці й програли цей чемпіонат. Згадаймо, як протягом усього сезону Хаккінен та Култгард не могли елементарно стартувати, викликаючи захоплений регіт спеціалістів. Зрозуміло, що і менші за бюджетом команди не змогли “на ходу” приборкати примхливу електроніку. І деколи навіть отримувався “зворотній ефект”: те, що раніше завершувалося банальним вильотом з траси, тепер ставало аварією.

Загибель Дейла Ернхардта

Перший трагічний дзвоник для американських автосерій пролунав відразу на старті сезону у Дайтона-Біч, коли перегони NASCAR втратили свого легендарного пілота – Дейла Ернхардта. Розвіявся міф про те, що у перегонах можна брати участь доти, доки у пілота вистачає мотивації. Американські серії якраз і славилися неймовірною кількістю “ветеранів”. Висновків щодо забезпечення безпеки на трасах зроблено не було. Наступна смерть (Мікеле Альборето) не мала такого розголосу, як перша.

Загибель Мікеле Альборето

“Ветеран” американської серії “Ле Ман” готувався до проведення чергового етапу у Лаусітці. Під час тестів болід втратив керування, його розвернуло і вдарило об стіну... Мікеле Альборето був віце-чемпіоном світу 1982 року в “Формулі-1”.

...черга CART’у

І куди ж заводять людей погоні за надприбутками! Після загибелі в Лаусітці Мікеле Альборето всі думали, що буде створено компетентну комісію, яка розгляне питання безпечності треку. І що? Літа виявилося достатньо для того, щоби всі забули про те, що тут загинула людина. І заплановану гонку серії CART ніхто не захотів відміняти...

... Дворазовий чемпіон цієї серії, один із найдосвідченіших пілотів сучасностіАлекс Занарді покидав піт-лейн. Його болід втратив управління і виїхав просто під колеса іншого італійця – Алекса Тагліані. Удар припав по передній частині боліда. Занарді вирвало з кокпіта. Станом на сьогодні його стан стабалазувався, якщо не вважати на те, що Алекс до кінця життя буде інвалідом.

Що далі?

Ситуація й справді складна. Швидкості і далі зростатимуть – в цьому зараз ніхто не сумнівається. Та необхідно чітко усвідомити кілька речей.

По-перше, ця ситуація триватиме доти, доки командам вигідніше буде, грубо кажучи, вкладати гроші в медичне страхування, аніж у вдосконалення систем безпеки. Ситуація неприйнятна. Тим більше, що звідусюди чути цинічні запевнення у тому, що рівень безпеки став ну просто досконалим. Цим хлопцям він не допоміг. І ми мусимо визнати це хоча б заради їх пам’яті. Вони виходили на старт і дарували нам радість. Згадаймо і легенду – Айртона Сенну та його безглузду загибель...

По-друге, власники автодромів не можуть закрити їх на реконструкцію, оскільки за цей період вони втратять ГРОШІ. Так, графік насиченості автодромів з доброю інфраструктурою не обмежується лише різноманітними авто- та мотосеріями. На них проходять і безліч тестів, а це теж КОПІЙЧИНА. І допоки щось кардинально не зміниться у цій шаленій погоні за надприбутками, в якій людське життя та здоров’я відходять далеко на задній план, доти ми будемо лише фіксувати втрати, як на війні.

Нормальні люди НЕ дивляться перегони лише задля того, аби побачити аварії. Це не бокс, де всі збігаються подивитися на нокаут. У перегонах приваблюють атаки та обгони. І дай Боже зробити належні висновки з цього сезону.

POSTUP - ПОСТУП
№145 (803),
22-23 ВЕРЕСНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Книжкове місто
·"Із днем народження, Ринате Леонідовичу..."

ПОГЛЯД
·Ви які книжки купуєте?
·Україно наша духовная

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Діти вчаться в аварійних приміщеннях
·Де у Львові центр української духовності?
·Водоканали можуть віддати в оренду
·КОРОТКО
·Пластуни з дикої природи вийшли в Інтернет
·Відкрито екуменічний центр

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Тигипко ще не знайшов убивць
·Санкціями - по терористах

ПОСТУП У СВІТ
·Сараєво остерігалося американської атаки
·Через терористів подорожчають цигарки
·Новий уряд демонструє своє обличчя

МЕДИЧНИЙ ПОСТУП
·КАЛЕЙДОСКОП
·Знайдено ліки від куріння
·Телехірургія: відстань не має значення

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·На чeрзі - підкорeння Марса
·Джероламо Кардано: Якщо й неправильно, то непогано придумано
·"Швидке" пиво з персикової тирси

ФОРУМ У ПОСТУПІ
·Переможці Восьмого Форуму видавців
·Для книги не повинно бути меж
·"Кнайпи Львова" - пораз другий
·Який зиск Львову від Форуму книговидавців?
·Сергій Писарєв: "Бамбук" - це певне електронне середовище

СПОРТ-ПОСТУП
·"Із днем народження, Ринате Леонідовичу..."
·Примхлива доля пілота: від перемоги до каліцтва...

ПОСТ-FACTUM
·у вівторок у поступі
·КАЛЕНДАР
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ
·Еліта елітарного міста