USAID вимагає підвищення електротарифів
Україна ризикує зірвати приватизацію шести обласних енергокомпаній
ЕНЕРГОНОСІЇ
Мирослава ДОВГАЛЬ
|
Україна незабаром може підвищити тарифи на електроенергію для приватизованих обласних розподільчих електрокомпаній. Цього вимагають чимало міжнародних інституцій, а сподівання на те, що підвищення тарифів на електроенергію відбудеться вже найближчими днями, висловив учора директор офісу економічної реструктуризації Агентства США з міжнародного розвитку USAID Пол Малліган.
На його думку, уряд України, який офіційно від підвищення тарифів не відмовився, знайде шляхи для того, щоби задовольнити бажання як приватизованих обленерго, так і населення України. При цьому Пол Малліган найбільшою проблемою енергетичного сектора країни назвав неплатежі за електроенергію. За інформацією міністерства палива та енергетики, середній рівень розрахунків гуртового ринку електроенергії з енергогенеруючими компаніями в 2001 році становить 75%.
Нагадаємо, що у квітні цього року уряд уже продав шість обласних електророзподільчих компаній (“Київобленерго”, “Житомиробленерго”, “Рівнеобленерго”, “Севастопольенерго”, “Херсонобленерго” і “Кіровоградобленерго”), а тепер планує приватизувати ще шість. Одразу після першої хвилі приватизації експерти стверджували, що тарифи на електроенергію для населення зростуть на 20-30%.
Подорожчання мало статися передусім тому, що головною умовою учасників конкурсу з продажу обленерго є встановлення нової методики визначення тарифів. Уряд не змінив існуючих тарифів, однак тепер, схоже, йому неодмінно доведеться це зробити, щоби не зірвати приватизацію наступних шести обленерго. Сам голова Фонду державного майна Олександр Бондар заявив, що приватизація шести енергокомпаній значною мірою залежатиме від виконання умов іноземних інвесторів. Їх вимоги зводяться до того, щоби тарифи за електроенергію були подвоєні з 0,4 до 0,8 цента за кВт/годину з наступним збільшенням до 2,0-2,5 цента за кВт/годину.
Нещодавно компанії “Київобленерго” і “Рівнеобленерго”, які були придбані в квітні 2001 року американською компанією AES Washington Holdings B.V., подали в Національну комісію з регулювання електроенергетики (НКРЕ) заявку на підвищення тарифів на електроенергію. Зокрема “Київобленерго” просило дозволу на підвищення тарифів на передачу і постачання електроенергії для промислових споживачів на 6%, а для населення – на 23%, “Рівнеобленерго”, відповідно, – на 5-6% та 26-27%. Представники цих обленерго стверджують, що таке підвищення тарифів на електроенергію не вплине на розмір роздрібного тарифу для населення.
Поки що НКРЕ відклала розгляд заявок обленерго, причому значну роль у цьому відіграла Житомирська облдержадміністрація, яка в своєму зверненні до НКРЕ написала, що підвищення тарифів призведе до посилення соціального напруження. З урахуванням ситуації, що виникла, міжнародні організації-донори України звернулися до уряду України з вимогою виконати обіцянки перед іноземними компаніями-співвласниками перших шести приватизованих обленерго і провести підвищення тарифів на електроенергію. Так само й члени робочої групи з питань приватизації енергетичної галузі звернулися до голови групи – першого віце-прем’єра Олега Дубини з листом, в якому висловили стурбованість у зв’язку зі зволіканням влади при розв’язанні питань підвищення тарифів на електроенергію для приватизованих обленерго. У результаті цих звернень НКРЕ погодилася розглянути питання тарифів 26 вересня.
Фактично в України вже майже немає часу на відтягування процесу підвищення тарифів, адже приватизація шести обленерго запланована на кінець 2001 – початок 2002 рр. Однак, на думку голови ФДМ Олександра Бондаря, розв’язати питання про підвищення тарифів на електроенергію для обленерго нелегко, оскільки починається опалювальний сезон. Це може привести до соціальних протестів в областях. А крім того, вибори до парламенту теж перешкоджають підвищенню тарифів.
|
|