BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 15-16 ВЕРЕСНЯ 2001 року |

Де покояться останки галицького володаря Лева I Даниловича?

ЛАВРІВ

Михайло ШВЕД, Олесь ПОГРАНИЧНИЙ

Цього року виповнюється 700 років від часу смерті володаря Галицько-Волинської держави Лева I Даниловича. Так Лева Даниловича називає Наталя Яковенко в кн. “Нарис історії України з найдавніших часів до кінця XVIII століття”. – Київ, “Генеза”, 1997. Як відомо, останні дні свого життя Лев провів у Спаському монастирі, а спочинок знайшов у Лаврівському монастирі Св. Онуфрія. Переказ про поховання одного з фундаторів нашого міста в Лаврові є давнім, загадковим і живучим.

Галицький володар Лев I дуже опікувався Спасом. Зрештою, для цього були підстави. Ще у середині 12 ст. Спас на якийсь час став резиденцією перемишльського єпископа, котре, як відомо, є одним із найстарших в Україні. Тому увага Лева Даниловича до Спаської обителі є не випадковою. Лев наділив Спаський монастир грамотою, записав йому монастирі в Созані та Страшевичах, а також подарував пергаментне Євангеліє. У 1292 р. за наказом володаря на місці дерев’яної церкви в монастирі розпочали будівництво нової – кам’яної, яку завершили 1295 р. За згодою галицького митрополита Іларіона Лев I перетворив її на кафедральну самбірську і надав їй статус соборної.

Лев Данилович мав у Спасі резиденцію на горі Замчище. Вважається, що саме в ній, а також у Спаському монастирі провів Лев Данилович останні дні свого життя. Там володар нашої землі і помер. За переказами, перед смертю Лев I постригся в монахи Спаського монастиря.

Ті ж перекази стверджують, що Лев заповів поховати його не в Спасі, і не в могутній столиці – Львові, а в невеличкому облюбованому ним монастирі Святого Онуфрія в Лаврові, неподалік від Спаса. Очевидно, це пов’язано з особливою історією стосунків Лева з Лаврівським монастирем.

Існує обґрунтована версія історика Ігоря Мицька про те, що частина мощей Святого Онуфрія Великого зберігалася певний час у Лаврові. Інші – у Константинополі (храм Святої Софії), Римі (храм Святого Онуфрія на Монте Джаніколо) та в Брауншвайзі (Німеччина), куди їх у 1172 році привіз зі Сходу герцог Саксонський і Баварський Гайнріх Леве. Найімовірніше, ця реліквія потрапила в Галичину саме з Брауншвайга вже за князя Романа (як подарунок за фінансову підтримку монастиря в саксонському Ерфурті) або за його онуків – Романа та Лева Даниловичів (інтереси яких часто перехрещувалися з тогочасним володарем Брауншвайга Альбертом Великим Левом). Зрештою, у “Списку волинських городів XIV століття” вказано, що Святий Онуфрій похований у Самборі (тепер Старий Самбір).

A website like http://www.consciousintimacy.com.au/about-gia-sydney-sex-therapist/ will provide you with the highest quality in the industry.

Лаврівський є найдавнішим монастирем Святого Онуфрія в Україні, з якого цей культ швидко поширюється в Галичині (у Львові, Підгірцях, Добромилі), далі – на східне християнство (у Білорусь, Росію). Цікаво, що багато прихильників цього культу, згідно із заповітами, були поховані в невеликому гірському Лаврівському монастирі, а не у своїх кафедральних храмах (Лев I Данилович, київські митрополити, перемишльські єпископи), чи навіть далеко від Батьківщини (молдавські господарі Костянтин Басараб і Степан Петричайко, єрусалимський митрополит Макарій).
На галицьких іконах Святого Онуфрія з-поміж інших монастирів найчастіше фігурував саме Лаврівський. У різних писемних джерелах того часу постійно згадується “Лаврівський монастир з мощами Святого Онуфрія”.

Лаврівська реліквія була знищена або викрадена під час турецько-татарських походів 15-16 ст., коли околиці Перемишля особливо постраждали. Під час одного з нападів, у 1549 році, монастир горів.

Легенда каже, що засновником монастиря був князь Лавр, про якого згадується в грамоті князя Лева. Як вважає Ігор Мицько, Лавр – це чернече ім’я Великого Литовського князя Войшелка (1264-1268), який у 1255-1257 був ченцем у Преображенському монастирі в Спасі та Онуфріївському в Лаврові.

Войшелк-Лавр був кумом Лева I Даниловича. У грамоті від 1292 року, виданій й Перемишлі, Лев пише, що його “дядько” (кум) князь Лавр продав монастир перемишльському владиці Антонієві (ця грамота зберігалась у великій монастирській бібліотеці до сумнознаного 1939 року). Тепер відомо, що ця грамота Лева I Даниловича є підробкою початку 16 ст. Але це не заперечує того, що фальсифікат ґрунтувався на справжньому переказі.

Із 1767 роком пов’язана історія перепоховання останків Лева Даниловича. Денис Зубрицький 1845 року в “Критико-исторической повести временних лет” розповідає, що в 1767 р. усі дерев’яні забудови лаврівського монастиря згоріли. Збереглася лише мурована каплиця, у стіні якої знайшли домовини князів (як вважають Лева та Лавра). Тогочасний ігумен Волянський, запросивши настоятелів сусідніх монастирів, наказав відкрити цю могилу. Домовини були покриті товстою срібною бляхою і прикрашені вишуканою різьбою, на одній із них – викарбувано ім’я Лева. Щоби хто-небудь не присвоїв собі тільки-но знайденого багатства, срібло таємно переплавили та продали, а на ці гроші відбудували згорілий монастир. Ця суперечлива історія віднайдення останків Лева Даниловича викликала дискусію. Більшість учених вважають її переказом легенди. Зрештою, дотепер ширяться легенди про те, що останки короля Лева постійно перезаховують, аби вберегти від скарбошукачів.

Під час археологічних розкопок, які проводились у 1986 році під керівництвом Михайла Рожка, у давньоруській вівтарній частині храму в північно-західній частині стіни східної конхи було виявлено нішу-аркасолію, яка в давньоруський час мала виняткове значення. Тут могли зберігатися мощі Св. Онуфрія або домовина Лева Даниловича.

У монастирському архіві до 1939 року зберігалися деякі (псевдо?) грамоти Лева, які стосувалися Лаврівського монастиря. Наразі останків Лева I Даниловича не вдалося виявити жодній археологічній експедиції. Та й археологічні обстеження території Лаврівської обителі почалися щойно в 70-х роках XX століття. Згадаймо, що пошук центральної частини стольного Галича, з головним храмом Галицько-Волинської держави, тривав 90 років, допоки Ярослав Пастернак, підтриманий і споряджений Митрополитом Андреєм, не відкрив фундаментів Успенського собору та останків Ярослава Осьмомисла. Одним з аргументів на користь лаврівського місця захоронення Лева I Даниловича є те, що він єдиний називався “княжою обителлю”...

Лаврівська легенда-загадка чекає на свого наполегливого дослідника. Як і на мецената чи меценатів. Лаврів і Спас, безсумнівно, заслуговують на нашу увагу. Зрештою, це потрібно не стільки їм, як нам. Особливо тим, хто вважає себе справжнім львів’янином. Мешканцем міста Левового.

POSTUP - ПОСТУП
№141 (799),
15-16 ВЕРЕСНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·США починають війну
·У НОМЕРІ
·День міста Левового

ПОГЛЯД
·Ви винаходили щось у своєму житті?
·як ЦЕ могло Статися?..

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Конференція інжинерії довкілля
·Міжнародна співпраця розвивається
·У львів'ян буде свій "пижик"
·СПІВЧУТТЯ
·День Міста Львова

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·"Наша Україна" створює парламентське об'єднання
·Чи можливий терор в Україні?

ПОСТУП У СВІТ
·Наркобарон - на лаві підсудних
·Піца захищає від сонця
·Ліві повертаються до влади
·На славу "Великого Мао"
·СВІТООГЛЯД
·Епоха політичних змін

НАША СТОЛИЦЯ
·День міста Левового
·Де покояться останки галицького володаря Лева I Даниловича?

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Ельдорадо під мікроскопом
·Подарунок до ювілею
·І все-таки воно може бути
·Поговори зі мною, телевізоре

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Дві п'ятірки видавництва "Світ"
·Очікувана сенсація
·Філософський посібник для шукача літературних скарбів

"ІНТЕРВ""Ю У ПОСТУПІ"
·Поважна наука... єрундистика

АРТ-ПОСТУП
·Арт-курйози
·Несподіванки концертного сезону
·Етелла Чуприк: Де б я не грала, наша філармонія для мене найрідніша

СПОРТ-ПОСТУП
·Сабоніс залишає НБА і повертається у Литву
·На Чемпіонат світу поїдуть не всі
·Сьогодні "Динамо" - "Карпати"
·Хаккінен відпочине. За нього працюватиме Райкконен!
·спорт-бліц

ПОСТ-FACTUM
·у вівторок у поступі
·КАЛЕНДАР
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ