BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 11-12 ВЕРЕСНЯ 2001 року |

Археологічні розкопки

ПЛАНИ

Соломія БУК

АН України видала відкритий лист на право проведення археологічних розкопок у с. Заліски Жидачівського району Львівської області. Начальник експедиції, який керує науковою роботою, — доктор історичних наук, професор Лариса Крушельницька, котра віддавна займається цією пам’яткою.
Видатний грецький філософ Клавдій Птолемей описував ці верхньонаддністрянські терени 141 року в знаменитій праці “Керівництво з географії” . На своїй карті він розмістив місто Карродунон, гору Картос (мабуть, Пікуй), витоки Дністра тощо.

На території, де він локалізував згадане місто, сучасні дослідники на основі викопних решток розмістили поселення липецької культури (назва походить від с. Верхня Липеця, що на Рогатинщині).
Давні племена, які мешкали на цій території, мали житла у вигляді одно-, двокамерних (одно-, двокімнатних) землянок або напівземлянок. Розводили кіз, свиней, корів, полювали на оленів, диких кабанів, сарн. Вирощували пшеницю, ячмінь, жито, овес. Причому пшеницю — переважно на продаж або обмін із римлянами. Кажуть, що римляни зводили на тутешній території колонії, де утримували дітей найвпливовіших людей міста в якості застави дотримання економічних і політичних угод. Про це свідчать виявлені уламки грецької та пізньоримської цегли. За час дослідження знайдено скляні різнокольорові келихи із граненими накладками, амфори, виготовлені в Римі. У них, мабуть, привозили виміняні на пшеницю вино та оливкові зерна.

Також викопано декілька скарбів по кількасот римських динаріїв у кожному, що свідчить про велике скупчення грошей в одних руках (на кшталт сучасних олігархів), а цього неможливо було досягнути чесною працею (з Біблії 1 динарій — денна оплата робітника). Жінки пряли, бо виявлено пряслицю (деталь веретена). Про вірування говорити складно, бо не знайдено відповідних культових споруд. Але з огляду на датування речей, можна зробити припущення про зв’язки із ранніми християнами. Також не знайдено у с. Заліски могильника — це загадка для археологів. Проте відомо, що поховальний обряд був біритуальним: тіла одних небіжчиків віддавали землі у випростаному положенні на спині, інших – спалювали, а попіл зсипали в горщики. Досі тривають дискусії про спосіб умертвлення людей, від чого він залежав: статі, віку тощо.

Іще на початку століття, постійно виорюючи різноманітні знахідки, місцеві селяни звернулися із проханням про проведення наукових досліджень. Тоді у 1933 році було здійснено перші археологічні розкопки студентами п’ятого курсу Львівської Богословської Академії, керував ними Ярослав Пастернака. Фінанси надав ректор ЛБА Йосип Сліпий. На підставі зібраного матеріалу було засновано музей ЛБА.

Зараз тут працюють два загони: першокурсники історичного факультету ЛНУ ім. І. Франка (керівник – доц. М. Рожик) і члени та прихильники Студентського братства ЛНУ ім. І. Франка (керівник — депутат міськради М. Бандрівський, котрий є головою ініціативної групи з відновлення музею НТШ у Львові. Цей музей функціонував від 1893 року, очолюваний Михайлом Грушевським, і був одним із найбільших у Західній Україні — 7 тис. експонатів. Проте згодом рішенням Ради народних комісарів його зібрання було розформовано та вивезено).

На відміну від початку століття, сучасні студенти ЛНУ ім. І. Франка змушені були самостійно шукати спонсорів, щоби звести наметове містечко та харчуватися. Тому висловлюють подяку начальникові управління с/г Жидачівської РДА С. І. Демченкові, місцевим підприємцям і фермерам, а також магазину спортивного спорядження “Команчеро”.

POSTUP - ПОСТУП
№138 (796),
11-12 ВЕРЕСНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Трагікомедія страху
·У НОМЕРІ
·Випробування на міцність

ПОГЛЯД
·Чому промовчав Ющенко?
·За що ми любимо білорусів
·міфологія

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Депутати незадоволені станом водопостачання
·Відновлено садибу Ів. Франка
·Перипетії навколо ринку "Південний"
·хроніка
·Дизельне масло розлилося рікою
·Кримінал

ПОСТУП З КРАЮ
·краєвид
·Випробування на міцність Рухів
·Претензії та сподівання Європи

ПОСТУП У СВІТ
·Відверто про британську контррозвідку
·Імовірна смерть лідера Північного альянсу
·Хто контролює Близький Схід?
·світоогляд
·Трагікомедія страху "Білорусь"

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·"Одеса-Броди" до Гданська
·Вони знову полюбили Україну
·МВФ пропонує бідним країнам отруту
·еконовини

АРТ-ПОСТУП
·Фестиваль єврейської книги
·Галерея Реріха в Наггарі
·Екранізація повісті Генрика Сенкевича Quo Vadis
·Мисливці на печерних левів жили в Миколаївському районі
·Археологічні розкопки

ТЕМА ПОСТУПУ
·Воронов і Калінін знали, кого вони б'ють

СПОРТ-ПОСТУП
·Югослави вкотре найсильніші
·Сімейна перемога сестер Вільямз
·Каспаров знову проти
·Шевченко дає урок "Дніпру"
·Сенсаційний розгром "Дніпра"
·спорт-бліц

ПОСТ-FACTUM
·у четвер у поступі
·КАЛЕНДАР
·Хлопці з кетчупом і дівчата-змії