Галерея Реріха в Наггарі
СВЯТИНІ
Наталія МІЦ
Коли цього року прем’єр-міністр Індії Атал Біхарі Ваджпайї відвідав Галерею мистецтв Реріха, він повідомив про передачу 10 млн. рупій (понад 200 тис. доларів США) Міжнародному меморіальному тресту Реріхів — на реставрацію галереї в Наггарі, район Куллу, що за 25 км від Маналі. А також погодився стати головою наглядової ради. Прем’єр-міністр Ваджпайї перебував у галереї 45 хвилин, оглянувши рідкісні роботи, він був у захопленні від побаченого і назвав художника Миколу Реріха “великим святим”.
Прем’єр-міністр Ваджпайї сказав про надзвичайні роботи Реріха таке: “Свята земля Індії споконвіку приваблювала духовних людей. Кожен з них своєю плідною працею у сфері філософії, мистецтва, культури та духовності не тільки збагачував знання індійців, але також розвивав інтерес представників культури й думки всього світу до цивілізації Індії. Одним з найвидатніших таких людей був професор Микола Реріх. Важко назвати ім’я іншого дослідника, який за своє життя досягнув би так багато як художник, філософ, мандрівник, етнограф, письменник, сподвижник культури, миру та міжнародного порозуміння. Його дорогоцінна культурна спадщина, що сповіщає про вічну мудрість йогів і провидців, які досягли величних вершин у пошуках істини, є неоціненним внеском у світову культурну спадщину. Це робить Реріха ріші (мудрецем) нашого часу”.
Високоповажний гість згадав про те, що він відвідував Галерею мистецтв Реріха багато років тому, і відзначив: “Те, що я перебуваю тут сьогодні, наповнює мене почуттям задоволення та радості, оскільки це не просто музей, це місце, де творив один із найвидатніших художників та інтелектуалів ХХ століття...”. Прем’єр-міністр запропонував вжити всіх заходів, аби садиба Реріха стала визначною пам’яткою для індійських та іноземних відвідувачів і зайняла гідне місце на світовій карті культурного та духовного туризму.
Один із видатних діячів мистецтва минулого століття Микола Реріх жив у Наггарі з 1927 до 1947 року, де і помер. Тут він заснував галерею мистецтв і дослідний інститут. Дослідний інститут “Урусваті” (із санскриту перекладається як “Світло ранкової зірки”, був заснований у Наггарі для вивчення священної спадщини Гімалаїв, Аюрведи, тибетської медицини й рідкісних книг і манускриптів цього регіону. Реріх багато мандрував Центральною Азією, Тибетом та Гімалаями. Він написав понад 7000 картин і близько 30 томів книг. Для більшості з них джерелом натхнення були мандри автора Гімалаями.
Поборник і речник руху за збереження культурної спадщини всього світу, він створив знаменитий Пакт Реріха і Прапор Миру, до якого приєдналося чимало послідовників до і після Другої світової війни. Незважаючи на те, що більшість робіт митця експонуються в музеях Москви та Нью-Йорка, для прихильників Реріха галерея в Наггарі має особливе значення, оскільки саме там знаходиться його могила.
|
|