BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 11-12 ВЕРЕСНЯ 2001 року |

Трагікомедія страху "Білорусь"

Кореспондент "Поступу" зрозумів, чому білоруси завжди голосують за Лукашенка

ВИБОРИ

Святослав ЦЕГОЛКО, Мінськ

Закінчення. Початок – стор. 1

Усі ці події проходять у пам’яті. Таке враження, ніби побував у країні Оруелла. Люди справді боролися, але проти такого грубого втручання держапарату годі вдіяти... Залишається... вийти на барикади.

19.54. Біля стін Палацу профспілок (Гончарик є лідером білоруських профспілкових організацій) зібралися лише дві сотні людей. Падає неприємний дощ, і таке враження, що Білорусь приречена. У натовпі російською дискутують про те, чи визнає Путін перемогу Гончарика.

20.05. Натовп голосно горлає: “Живє Бєларусь!”, — вітаючи сотні нових парасольок. Через десять хвилин із величезних дверей виходить маленький чоловічок в окулярах. Він каже про те, що вихід людей на площу — це вже є перемога. Люди задоволено свистять і нарешті починають кричати: “Гончарик — наш президент!”. Винуватцеві дійства виносять стіл, він залазить на нього. “Луку на муку!” — горлають у натовпі. До 20.30 кількість людей зростає до 3-4 тисяч. За Гончариком на стіл виліз охоронець і чомусь вирішив його прикривати з боку будинку. Охоронець підіймає над Гончариком парасолю. Вона чорна і поламана. “Ми всі прийшли сюди, аби провести на площі Республіки ніч свободи! Дочекаймося перемоги разом!” — намагається перекричати гул натовпу Гончарик.

Над натовпом уже майоріють червоно-білі прапори – ті самі, які Лукашенко замінив на червоно-зелені, з’являються також прапори “Зубра” і “Молодого фронту”. Єдиний кандидат від опозиції, на користь якого зреклися зазіхань на президентство ще п’ять білоруських опозиціонерів, зникає за дверима. На дверях напис: “Казино. Працює цілодобово”.

— Чому в будинку темно? — питаю в одного з соратників Гончарика.

— Ще о восьмій відрізали електрику.

Після цих слів по спині пробігають мурашки. Якоїсь миті в тисняві навколо Гончарика, який знову виходить із кумедних дверей, з’являється почуття, що людина в Білорусі — ніщо. Воно (відчуття) виникає лише на третій день. Як вони тут живуть? Натикаюся ногами на круглий витвір незрозумілого архітекторства. На ньому напис: “До Києва — 573 км”. Київ. А як ми можемо жити там?
“Ми обов’язково прийдемо до влади, — кричить Гончарик у мікрофон, який вдалося підсилити колонками на генераторах. — Ми прийдемо”. Не уточнюючи – коли саме. Ажіотаж поволі спадає. О 23.30 сам кандидат від опозиції сідає в машину і їде в невідомому напрямку. Молодь іще співає антилукашенківські пісеньки, їсть гамбургери і клеїть одне одному на спини наліпки “Час прибирати”, “Злодій прокрався”. Наклейки на стінах, концерти на генераторних пристроях і цей вогник непокори в очах молодих людей, які не хочуть звідси виїжджати, — десь я це вже бачив...

Близько першої майже всі розходяться — треба встигнути на останній поїзд метро.

Уранці голова ЦВК Лідія Єрмошина оголошує про лукашенківську перемогу. “Незалежне спостереження” її заперечує, однак не може навести власних цифр — через інформаційну блокаду. Сотня студентів уперто не йде на пари й продовжує скандувати: “Свободу Білорусі!”. Міліціонери зухвало усміхаються, а двірничка голосно саджає всю ту “непутящу опозицію в тюрму.

І все ж 10-го вересня Мінськ інший. У переходах, крамницях і кнайпах мешканці обговорюють мітинг. Одне одному розповідають, що крові не було. Усі погоджуються, що Лукашенко боїться, а опозиція сильна, бо може діяти розумно, а не імпульсивно.

“Для того, щоби Мінськ став Белградом, нам треба більше людей”, — каже якийсь дядечко в капелюсі.
— Буде більше, — відповідає йому інший в окулярах. — Он “Молодий фронт” планує вийти на вулиці на дворіччя зникнення екс-віце-спікера парламенту Віктора Гончара.

— А коли це?

— 16 вересня...

післямова

Білоруська опозиція заявила, що домагатиметься проведення 2-го туру виборів. Єдиний кандидат від опозиції Володимир Гончарик надіслав у Центрвиборчком скаргу на 30 сторінках із вимогою визнати результати виборів недійсними. Згідно з даними незалежного підрахунку голосів, який проводила опозиція, за Лукашенка проголосувало лише 46,7 % виборців, за Гончарика — 40,8%, а за Гайдукевича — 7,1%. Тобто хоч Лукашенко і набрав найбільше голосів, але сумарно перемогла опозиція. В істинність цих підрахунків хотілося б повірити, але зробити це складно.

Організація безпеки та співпраці в Європі підтримала Гончарика в невизнанні результатів виборів. Члени консультативно-спостережної групи ОБСЄ у своїй заяві зазначили, що “спостереження за виборами мало досить обмежений характер і супроводжувалося численними порушеннями з боку влади”. Зокрема, вказувалося на відсутність доступу преси до інформації та тиск представників влади на спостерігачів.

POSTUP - ПОСТУП
№138 (796),
11-12 ВЕРЕСНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Трагікомедія страху
·У НОМЕРІ
·Випробування на міцність

ПОГЛЯД
·Чому промовчав Ющенко?
·За що ми любимо білорусів
·міфологія

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Депутати незадоволені станом водопостачання
·Відновлено садибу Ів. Франка
·Перипетії навколо ринку "Південний"
·хроніка
·Дизельне масло розлилося рікою
·Кримінал

ПОСТУП З КРАЮ
·краєвид
·Випробування на міцність Рухів
·Претензії та сподівання Європи

ПОСТУП У СВІТ
·Відверто про британську контррозвідку
·Імовірна смерть лідера Північного альянсу
·Хто контролює Близький Схід?
·світоогляд
·Трагікомедія страху "Білорусь"

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·"Одеса-Броди" до Гданська
·Вони знову полюбили Україну
·МВФ пропонує бідним країнам отруту
·еконовини

АРТ-ПОСТУП
·Фестиваль єврейської книги
·Галерея Реріха в Наггарі
·Екранізація повісті Генрика Сенкевича Quo Vadis
·Мисливці на печерних левів жили в Миколаївському районі
·Археологічні розкопки

ТЕМА ПОСТУПУ
·Воронов і Калінін знали, кого вони б'ють

СПОРТ-ПОСТУП
·Югослави вкотре найсильніші
·Сімейна перемога сестер Вільямз
·Каспаров знову проти
·Шевченко дає урок "Дніпру"
·Сенсаційний розгром "Дніпра"
·спорт-бліц

ПОСТ-FACTUM
·у четвер у поступі
·КАЛЕНДАР
·Хлопці з кетчупом і дівчата-змії