BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 11-12 ВЕРЕСНЯ 2001 року |

За що ми любимо білорусів

“... білорусів, которих я ненавиджу”, – так брутально відгукувався про наших братів-сусідів легендарний автор п’єс для народу Лесь Подерв’янський у своєму безсмертному “Гамлетові”. А я люблю білорусів: вони такі милі, люб’язні, відкриті, мирні... Жодної тобі від них агресії... А головним чином я люблю білорусів за те, що вони дають мені шанс стверджувати перед світом та історією, що ми не такі вже й безхребетні, є ще хтось і за нами.

Чи могли ці милі білоруси викинути якийсь сюрприз під час обрання глави держави? Те, що вибори з незаперечною перевагою виграє “бацька” Лукашенко, знали всі ще напередодні – місяць тому, рік тому, та й раніше: ще тоді, коли він зумів без жодного спротиву розігнати парламент і створити власний слухняний законодавчий орган.

“Тиран”, “гнобитель, “узурпатор” – ці та маса інших негативних дефініцій втрачають сенс і негативну коннотацію у контексті взаємин Лукашенко–білоруси. Народ сам створив його таким у ностальгійному маозохістському прагненні до образу господаря з нагайкою, не вміючи й не бажаючи жити в демократичному європейському суспільстві. Прагнете союзу з Росією – маєте, хочете повернути старі комуністичні державні атрибути – будь ласка, бажаєте жити в безконкурентному політичному середовищі – скільки завгодно.

Пам’ятаю, якось років зо п’ять тому на одному з міжнародних політологічних семінарів у Варшаві до мене підійшов колега-журналіст із Мінська. Після тривалої розмови він висловив єдине прагнення: “Хочемо, щоб Україна нас окупувала”. Наївний, він вірив у демократичність та проєвропейськість нашої держави. Зрештою, тоді й у мене була ще якась надія. Це лише тепер усім тверезомислячим людям стало зрозуміло, що Україна втекла від Білорусі лише на один крок, який називається Галичиною. Саме ця невеличка територія на українському політичному просторі стримує нашого президента від спокуси перетворитися в “бацьку”, перейняти на себе безроздільну владу й освідчитися Москві у коханні. Кучма і Лукашенко – вони як ніхто інший абсолютно відповідають ролям лідерів своїх націй, тому й не дивно, що їх переобирають на другі терміни. Кращого не заслужили ні ми, ні білоруси.

Білоруси не розмовляють білоруською, а тих, хто розмовляє українською в Києві, міліція може скрутити й кинути обличчям на асфальт. У Білорусі практично заборонена опозиційна преса, в Україні вона de-facto теж відсутня – за незначними винятками, які не роблять жодної політичної погоди. У Білорусі опозиція не має жодного шансу на перемогу, в Україні їй теж ніхто не дозволить перемогти... В Україні є лише Галичина, яка так денервує “нормального українця”. Та й та дедалі більше зазнає русифікаторських впливів – і щораз дужчого тиску з центру.

Два роки тому у славний час виборів українського глави держави мій знайомий із Полісся розповів цікаву бувальщину, більше схожу на віц. Село, де мешкають його батьки, розташоване при самому кордоні з Білоруссю, тому білоруське державне телебачення там дає більш якісну картинку, аніж українські канали. Приїхавши в черговий раз до батьків за кілька місяців до голосування, мій знайомий якось необережно завів розмову з колишніми односельчанами про вибір майбутнього глави держави. “То за кого ви голосуватимете?” – запитав він на завершення. “За Лукашенка, звичайно!” – не задумуючись, відповіли українські селяни.

Іронія реального життя дозволяє зрозуміти таємниці успіхів таких лукашенків. Створи на екрані правильний імідж, який був би сприйнятним для пересічного мешканця, – і перемога в кишені. Потрібен суворий лідер, який є “другом усіх жінок і батьком всіх дітей”, який годує, вбирає, захищає весь народ, – і більша частина населення купиться з головою. Залишиться лише зграйка “ренегатів”, що баламутитиме воду й заважатиме людям відчувати себе щасливими. Але саме в білоруському випадку якнайбільше пасує східна приказка: собака гавкає – караван іде.

Хоча не можу сказати, що статистка білоруських виборів мене зовсім не здивувала. Адже знайшлися якісь 18% відчайдухів, що зважилися проголосувати за опозиційних кандидатів. Невже аж стільки людей бажає змін у цій країні? Що ж, є ще якась надія на те, що з часом в Білорусі підросте молоде неапатичне покоління, яке по-іншому вирішить долю останнього заповідника застою у Європі. Але надія надто слабенька, бо ж таки в Білорусі немає Галичини.

Любко ПЕТРЕНКО

POSTUP - ПОСТУП
№138 (796),
11-12 ВЕРЕСНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Трагікомедія страху
·У НОМЕРІ
·Випробування на міцність

ПОГЛЯД
·Чому промовчав Ющенко?
·За що ми любимо білорусів
·міфологія

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Депутати незадоволені станом водопостачання
·Відновлено садибу Ів. Франка
·Перипетії навколо ринку "Південний"
·хроніка
·Дизельне масло розлилося рікою
·Кримінал

ПОСТУП З КРАЮ
·краєвид
·Випробування на міцність Рухів
·Претензії та сподівання Європи

ПОСТУП У СВІТ
·Відверто про британську контррозвідку
·Імовірна смерть лідера Північного альянсу
·Хто контролює Близький Схід?
·світоогляд
·Трагікомедія страху "Білорусь"

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·"Одеса-Броди" до Гданська
·Вони знову полюбили Україну
·МВФ пропонує бідним країнам отруту
·еконовини

АРТ-ПОСТУП
·Фестиваль єврейської книги
·Галерея Реріха в Наггарі
·Екранізація повісті Генрика Сенкевича Quo Vadis
·Мисливці на печерних левів жили в Миколаївському районі
·Археологічні розкопки

ТЕМА ПОСТУПУ
·Воронов і Калінін знали, кого вони б'ють

СПОРТ-ПОСТУП
·Югослави вкотре найсильніші
·Сімейна перемога сестер Вільямз
·Каспаров знову проти
·Шевченко дає урок "Дніпру"
·Сенсаційний розгром "Дніпра"
·спорт-бліц

ПОСТ-FACTUM
·у четвер у поступі
·КАЛЕНДАР
·Хлопці з кетчупом і дівчата-змії