BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 11-12 ВЕРЕСНЯ 2001 року |

Трагікомедія страху

Кореспондент "Поступу" зрозумів, чому білоруси завжди голосують за Лукашенка

ВИБОРИ

Святослав ЦЕГОЛКО, Мінськ

10 вересня білоруси прокинулися в іншій країні. І хоча це був перший день чергової “п’ятерічки Аляксандра Лукашенки”, він усе одно був іншим. За попередніми даними Центрвиборчкому Білорусі, за Лукашенка проголосувало 75,62 % виборців, за його головного опонента – узгодженого кандидата від опозиції Володимира Гончарика – 15,39 %. У голосуванні взяли участь понад 80 % виборців. Близько сотні молодих людей у футболках патріотичних організацій “Зубр” і “Молодий Фронт” зустріли 10 вересня у Палаці профспілок, за кілька кроків від Центральної виборчої комісії. У той час, як голова ЦВК Лідія Єрмошина оголошувала фантастичну перемогу Лукашенка, молодь свистіла і кричала: “Ганьба!”.

9 вересня назавжди увійде в білоруську історію. За добу білоруси зробили для своєї незалежності більше, ніж за кілька років, разом узятих. О 8-й ранку відкрилися виборчі дільниці.

Центрвиборчком оголосив результати дострокових виборів, згідно з якими з 4 до 8 вересня у країні проголосували понад 17 % громадян. Уже через дві години незалежні спостерігачі з громадянської ініціативи “Незалежне спостереження” (НС) спростували цю інформацію, вказуючи на те, що влада навмисне називає занижені результати, щоби не сіяти паніку.

У перші ж години у прес-центр НС почала стікатися інформація про фальсифікації. Від самого ранку кілька груп невідомих молодиків спробували вкинути фальшиві бюлетені відразу в п’яти дільницях Мінська. У Могильові виявили цілу партію урн, у яких відкручувалося дно. У Мозирі голова однієї з дільниць відвозив урну на ніч додому, а вранці її знову привіз. У Бресті недопустили на дільницю шістьох спостерігачів. Ще напередодні, увечері 8 вересня, ЦВК зняв із реєстрації одразу 2 тис. спостерігачів від правозахисної організації “Вясна”.

Вершиною ж виборів “по-білоруськи” стала подія в Рєчиці. Напередодні голосування спостерігачі знайшли тут уже заповнений протокол, підписаний усіма членами дільниці. У протоколі вказувалося, що понад 70 % голосів набрав чинний президент Лукашенко.

Опівдні на виборчу дільницю приходить Олександр Григорович. Переконаний у своїй перемозі, він заявляє, що гордий за “чесні білоруські вибори”. Десь за годину всі журналісти кидаються до іншої дільниці. Тут голосує кандидат від опозиції Володимир Гончарик. Після в’ялої та нудної передвиборної кампанії Гончарик робить сенсаційну заяву: “Влада готує три політичні вбивства: Леонова, Маренича та Гончарика”. У нього є документ, що це підтверджує. Сам єдиний лідер від опозиції твердить, що він нічого не боїться і “готовий іти до кінця”. “До якого кінця?” – Перепитують його вже на вулиці. – “До перемоги”. Ще у п’ятницю Гончарик закликав своїх прихильників прийти о 20.05 під стіни Центрвиборчкому і “дочекатися там перемоги”. У суботу з таким закликом на перших сторінках виходить майже вся опозиційна преса. Виходить майже вся – через те, що на півдні Білорусі накладають арешт на майно газети “Пагоня”. Преса виходить майже із закликами, бо в “Народній волі” на 1-й сторінці з’являється біла пляма. “Друкарня”, – байдуже пояснюють мені в кіоску.

Увечері напередодні 9 вересня журналісти скептично оцінюють можливість білоруської революції, але все одно нервують. У суботу всі питання до незалежного кандидата овіяні тривогою. Чи буде кров? На великій прес-конференції Гончарик заявляє, що не допустить бажаних для влади провокацій і “кров не проллється”. На виборчій дільниці в неділю Гончарик стверджує, що вся військова техніка на базах, що навколо білоруської столиці, приведена в бойову готовність.

Напруження зростає. Майже водночас із заявою Гончарика в Білорусі відбувається інформаційний переворот. Близько 13.00 у неділю в Мінську поступово перестає працювати Інтернет. Сайти “Білоруської ділової газети”, “Хартії-97” і “Вясни” не відкриваються взагалі. Сайти незалежних спостерігачів працюють зі збоями. Труднощі відчувають усі ті, що так чи інакше пов’язані зі спостереженням чи опозицією. Молодий комп’ютерник Василь пояснює це монополізмом “Белтелекому”, який просто заблокував роботу домена by: “У нас таке й раніше бувало, але не в таких масштабах. Сайт можна дивитися за кордоном, але не в Білорусі”. Блокада з перервами триває десь до 18.00.
О 19.50 у всіх внутрішньобілоруських центрах спостереження за виборами вимикають телефонний зв’язок. В осередок “Незалежного спостереження” інформація про порушення під час виборів продовжує надходити каналами мобільного зв’язку. Десь о 20.30 зникає мобільний зв’язок, заблоковано більшість телефонів координаторів програм спостереження.

Закінчення – стор. 6

Коментар “Поступу” – стор. 2

POSTUP - ПОСТУП
№138 (796),
11-12 ВЕРЕСНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Трагікомедія страху
·У НОМЕРІ
·Випробування на міцність

ПОГЛЯД
·Чому промовчав Ющенко?
·За що ми любимо білорусів
·міфологія

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Депутати незадоволені станом водопостачання
·Відновлено садибу Ів. Франка
·Перипетії навколо ринку "Південний"
·хроніка
·Дизельне масло розлилося рікою
·Кримінал

ПОСТУП З КРАЮ
·краєвид
·Випробування на міцність Рухів
·Претензії та сподівання Європи

ПОСТУП У СВІТ
·Відверто про британську контррозвідку
·Імовірна смерть лідера Північного альянсу
·Хто контролює Близький Схід?
·світоогляд
·Трагікомедія страху "Білорусь"

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·"Одеса-Броди" до Гданська
·Вони знову полюбили Україну
·МВФ пропонує бідним країнам отруту
·еконовини

АРТ-ПОСТУП
·Фестиваль єврейської книги
·Галерея Реріха в Наггарі
·Екранізація повісті Генрика Сенкевича Quo Vadis
·Мисливці на печерних левів жили в Миколаївському районі
·Археологічні розкопки

ТЕМА ПОСТУПУ
·Воронов і Калінін знали, кого вони б'ють

СПОРТ-ПОСТУП
·Югослави вкотре найсильніші
·Сімейна перемога сестер Вільямз
·Каспаров знову проти
·Шевченко дає урок "Дніпру"
·Сенсаційний розгром "Дніпра"
·спорт-бліц

ПОСТ-FACTUM
·у четвер у поступі
·КАЛЕНДАР
·Хлопці з кетчупом і дівчата-змії