BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 11-12 ВЕРЕСНЯ 2001 року |

Каспаров знову проти

Екс-чемпіон світу офіційно відмовився брати участь у наступному розіграші чемпіонського титулу

ШАХИ

Іван ГЕЛЕМЕЙ

Агент Ґаррі Каспарова Оувен Вільямз у відповідь на запрошення організаторів відбіркового турніру наступної світової першості в Дортмунді оприлюднив офіційну заяву екс-чемпіона про те, що Каспаров відмовляється брати участь у цьому відборі, наполягаючи натомість на проведенні матчу-реваншу з Володимиром Крамником.

“Ґаррі Каспарову не довелося довго роздумувати, перш ніж він відхилив запрошення організаторів відбіркового турніру в Дортмунді, – сказано в заяві. – У BGN (компанія, що взялась організовувати відбіркові змагання світової першості. – І. Г.) ще в листопаді 2001 року була можливість подати на розгляд Каспарова умови проведення цього турніру, та вона потурбувалася зробити це у визначений контрактом термін”.

Наступний текст заяви дуже скидається на такий собі обвинувальний акт: “У 1995 році організатори турніру в Дортмунді своїми діями завдали великої шкоди Каспарову, який тоді працював над організацією свого матчу за світову шахову корону з Анандом. Протягом багатьох років вони твердо підтримували ФІДЕ, вважаючи Анатолія Карпова єдиним легітимним чемпіоном світу й ігноруючи той факт, що Каспаров не раз перемагав Карпова в чемпіонатах світу”. Ця “двоїстість позиції Дортмунда” “змусила” екс-чемпіона поставити їм одне запитання: “Якщо вони не визнавали Каспарова чемпіоном світу – як же тоді, на їхню думку, Крамник завоював свій титул?”.

У запрошенні BGN нічого не сказано про фінансові умови, хоча на переговорах Каспарова з BGN у 2000 році ці умови вже обговорювалися. Також іще абсолютно нічого не відомо про фінансові умови Чемпіонату світу 2002 року, що, на думку Каспарова, “недвозначно свідчить про те, що докладаються всі зусилля для того, щоби Крамникові не довелося зустрітися з найсильнішим шахістом світу!” – “скромно” оцінює себе Каспаров.

“Якщо уважно проаналізувати запрошення BGN, – продовжує заява, – то стане зрозуміло, що мета організаторів – створити видимість того, що відбирається легітимний претендент... Але називаймо речі їхніми іменами: ніхто навіть не намагається забезпечити участь у відборі найсильнішого претендента, і Крамникові про це ще не раз нагадають, коли йтиме мова про повагу до нього у світі шахів”, – погрожує Каспаров, а далі береться гостро критикувати єдину людину у світі, яка “без питань” перемогла його в чесній боротьбі в матчі з 20 партій: “Погляньте, як Крамник досить відверто намагається уникнути зустрічі з найсильнішим претендентом – і порівняєте це з діями Каспарова в період із 1985 до 2000 року, коли він незмінно грав із найдужчими та найбільш небезпечними суперниками. Він тричі грав із Карповим, який на той момент був, без сумніву, найсильнішим у світі після Каспарова. Потім Каспаров грав із Найджелом Шортом у 1993 році, коли Шорт переміг Карпова у матчі за право поборотися з Каспаровим. Потім він грав із Анандом, який, поза будь-якими сумнівами, був найсильнішим претендентом.

Потім з’явився Крамник, якого запросили брати участь у матчі з Каспаровим після того, як другий шахіст світу – Ананд – відмовився грати, бо обрав порівняно спокійне життя під заступництвом ФІДЕ. Потім Крамник обійшов Ананда і зайняв друге місце у рейтинг-листі, ставши відтак найсильнішим суперником Каспарова і єдиним шахістом із першої десятки, який має рівний рахунок в особистих зустрічах із чемпіоном світу (це вже схоже на манію величі, адже Каспаров уже давно – екс-чемпіон. – І. Г.)”.

“Благородство Каспарова підкреслюється в заяві в такий спосіб: “Каспаров цілком міг запропонувати брати участь у матчі 2000 року Широву, який переміг Крамника у відбірковому циклі й чия кандидатура як претендента була тоді доволі популярна в шаховому світі. При тому, що рахунок їхніх особистих зустрічей був 9:0 на користь Каспарова, хтось менш мужній, аніж Каспаров, цілком міг би віддати перевагу “безпечному” матчу зі Шировим. Каспаров же як справжній чемпіон (знову! – І.Г,) не обирає легких шляхів! На жаль, Крамник і організатори Дортмунда діють інакше”...

З огляду на викладені в заяві аргументи, які є, по суті, є лише спогадами, на глибоке переконання автора заяви, “BGN і Крамник просто зобов’язані запропонувати Каспарову матч-реванш, інакше їхні дії не можна розглядати інакше, ніж такі, що компрометують справжню мету Чемпіонату світу – визначити, хто є справжнім чемпіоном світу з шахів”.

Коментарі до цього гострого документа можуть бути дуже розлогими. Та зосередимося лише на двох моментах. По-перше, Каспаров сам зізнається, що свого часу ОБРАВ собі за суперника Крамника, а не Широва. Тож чому тепер він обурюється, що Крамник – справжній, до речі, чемпіон світу, не хоче ОБИРАТИ собі в суперники того чи іншого шахіста (в нашому випадку – конкретно Каспарова)? І друге. Говорячи про якусь “компрометацію Чемпіонату світу”, Каспаров чомусь забуває, що не в останню чергу саме “завдяки” його зусиллям і нескінченним скандалам було зруйновано струнку систему розіграшу світового шахового титулу. Так і хочеться нагадати росіянинові азербайджанського походження відому приказку про дзеркало та обличчя, яке в нього дивиться...

Можна не сумніватися, що заява Каспарова викличе певну реакцію в шаховому світі. Навряд чи на неї відповідатиме Крамник, який намагається уникати скандалів, доводячи свою силу грою за шахівницею. Але грудневий московський турнір трьох “К” (Карпова, Каспарова та Крамника), без сумніву, набуде додаткових рис агресії. Цікаво, як нервовий зрив Каспарова (бо інакше оцінювати його істеричну заяву важко) вплине на якість його гри в шахи.

Тим часом у місті Халкідикі (Греція) наближаються до завершення змагання на першість Європи в різних вікових групах серед дівчат і юнаків віком 10-18 років. У цих масових турнірах бере участь чимало українських шахістів. І приємно, що за тур до закінчення змагань практично в усіх вікових категоріях на нагороди континентальної першості претендують і наші земляки.

Так, у змаганні дівчат віком до 10 років третьою наразі йде львів’янка Марія Музичук. Її старша сестра Анна ділить 3-5 місця у віковій категорії до 12 років. У змаганні шахісток віком до 14 років на першому місці зараз теж колишня львів’янка Катерина Лагно. 1-3-тє місця ділить у турнірі 16-річних дівчат українка Наталя Здебська. Ще одна наша землячка – Оксана Возович – розташувалася відразу за лідером у змаганні 18-річних шахісток.

Не відстають і хлопці: Володимир Онищук очолює турнірну таблицю у змаганні шахістів віком до 10 років; 2-6-те місця ділять у турнірі 12-річних Юрій Кузубов, а у змаганні 14-річних хлопців – Сергій Карякін. А у віковій категорії до 16 років на першому місці разом зі ще чотирма учасниками розташувався Володимир Якимов.

Тож чекаємо на щедрий урожай медалей!

POSTUP - ПОСТУП
№138 (796),
11-12 ВЕРЕСНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Трагікомедія страху
·У НОМЕРІ
·Випробування на міцність

ПОГЛЯД
·Чому промовчав Ющенко?
·За що ми любимо білорусів
·міфологія

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Депутати незадоволені станом водопостачання
·Відновлено садибу Ів. Франка
·Перипетії навколо ринку "Південний"
·хроніка
·Дизельне масло розлилося рікою
·Кримінал

ПОСТУП З КРАЮ
·краєвид
·Випробування на міцність Рухів
·Претензії та сподівання Європи

ПОСТУП У СВІТ
·Відверто про британську контррозвідку
·Імовірна смерть лідера Північного альянсу
·Хто контролює Близький Схід?
·світоогляд
·Трагікомедія страху "Білорусь"

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·"Одеса-Броди" до Гданська
·Вони знову полюбили Україну
·МВФ пропонує бідним країнам отруту
·еконовини

АРТ-ПОСТУП
·Фестиваль єврейської книги
·Галерея Реріха в Наггарі
·Екранізація повісті Генрика Сенкевича Quo Vadis
·Мисливці на печерних левів жили в Миколаївському районі
·Археологічні розкопки

ТЕМА ПОСТУПУ
·Воронов і Калінін знали, кого вони б'ють

СПОРТ-ПОСТУП
·Югослави вкотре найсильніші
·Сімейна перемога сестер Вільямз
·Каспаров знову проти
·Шевченко дає урок "Дніпру"
·Сенсаційний розгром "Дніпра"
·спорт-бліц

ПОСТ-FACTUM
·у четвер у поступі
·КАЛЕНДАР
·Хлопці з кетчупом і дівчата-змії