BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX |


Український центр інтернет-реклами "ECHO"

гріх занедбання

ПАВЛІВ

Приблизно в ці дні 10 років тому вийшло перше число газети “Post-Поступ”. До сьогодні мене мучать сумніви, чи ми його “переросли”, чи занедбали – цей “найвадливіший” в моєму житті творчий проект?

Найціннішим було середовище, яке утворилося навколо “Post-Поступу”. Середовище, у якому ми віднайшли свою понаднаціональну вітчизну, як сказав колись Богдан Осадчук про середовище паризької “Культури”. Вітчизну в тому високому розумінні, як про неї писав гуру польської інтелектуальної опозиції Ян Юзеф Ліпський: “Світ цінностей, з котрого треба дивитися на проблему батьківщини, – це перш за все, хоч і не виключно, світ цінностей моральних”. Так, стосунки в цьому середовищі базувалися на загальнолюдських духовних чи моральних цінностях, незважаючи на всю “аморальність” наших текстів і вчинків (з погляду посполитого міщанина чи селюка). Цієї системи цінностей, а точніше – середовища, яке б їх сповідувало, мабуть, найбільше бракувало і бракує в усіх подальших творчих, а часом і життєвих “проектах”. Якщо людині й не вистачає в житті чогось постійного, то власне духовних цінностей.

Духовні цінності протягом тривалості “цивілізацій” не змінюються. Може змінюватися їх інтерпретація. Головною нашою цінністю довший час є індивідуальна свобода – свобода не лише від експлуататорів, але й від комплексів, упереджень, стереотипів тощо. Змінюються лише люди чи “твори”, які нам це втлумачують.

В останньому десятилітті серед таких творів я б вирізнив повісті Юрія Андруховича (“Рекреації”) та Юрія Винничука (“Щоденники Роксоляни”), театральні вистави Романа Віктюка, Андрія Жолдака та львівського “Молодіжного” театру, художні дійства Володимира Кауфмана й Ігоря Подольчака, музику “ВВ” чи “Братів Гадюкіних”. Насправді їх значно більше. Люди в провінціях, які ніколи не бачили вистав Віктюка чи Жолдака, не читали Андруховича, не були на концертах “ВВ”, чули й бачили когось із місцевих “авангардистів”. Тому, наприклад, для Івано-Франківська знаком-символом такої культури може бути зовсім не Андрухович, а мало кому відомий Славко Довган – місцевий поет і перфоменсист: “Не від того я помру, що на світі буде война, а від того, що вона мого вірша не достойна”.

Серед засобів масової інформації функцію “усвідомлення” суспільству актуальності певних цінностей відіграв, без сумніву, “Post-Поступ”. У цьому розумінні він став всеукраїнським явищем, незважаючи на своє львівське походження.

Треба сказати, що загальнолюдські цінності в нас існували завжди. Хіба при “совєтах” ми кохали дівчат за те, що вони були добрими комсомолками чи націоналістками? Хіба в друзі ми обирали собі тих, хто був вірним ленінцем чи затятим бандерівцем? “Совок” розвалили зовсім не “політичні дисиденти”, а переважна більшість людей, котрі загальнолюдські цінності ставили понад штучні радянські. Останні зникли разом із Радянським Союзом, а ті, хто ще їх “оберігає”, – це примітивні особи, нарівні з “онаністами”: цінувати те, чого не існує, – непростиме фантазерство.

Окремих національних цінностей також не існує, бо повага до свого походження, мови, традиції належить до когорти загальнолюдських. Вирізнення – банальний націоналізм. Проблема усвідомлення загальнолюдських цінностей полягає в тому, що вони не приходять зі зміною “системи”: вони в нас або є, або їх немає. Загальнолюдські цінності не можна здобути раз і назавжди, а потрібно плекати в собі щодня за будь-яких обставин. Їх потрібно здобувати щомиті, як кохану людину, доводити їй свою вірність постійно. Просто ми колись оберігали цінності від псевдосоціалізму, а тепер необхідно їх оберігати від дикого капіталізму. І так буде завжди.

На життєвому шляху кожного з нас не раз виникають спокуси, які підказують у певні моменти відмовитися від якихось цінностей: одного разу любов не виправдає надію, а надія не породить віру; рівність не завжди погоджуватиметься зі свободою, а свободу обтяжуватиме братерство тощо. Часом видається, що можна було б відмовитися, наприклад, від волі в обмін на добробут – і це є найбільшою спокусою. Бо той, хто володітиме твоєю волею, той і визначатиме схему твоїх взаємин зі світом, з іншими людьми.

Думаючи сьогодні про своїх товаришів, які творили осердя тієї легендарної вже газети, я із сатисфакцією констатую, що майже всі ми залишилися людьми, які можуть не соромитися власної біографії. А отже, не все так сумно “у Датському королівстві”.

Володимир Павлів, Варшава

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Медиків усе ж не заарештували
·У НОМЕРІ
·Провінційний стиль "Львівської слави"
·Палестинці жадають помсти

ПОГЛЯД
·На вас телевізор впливає?
·гріх занедбання

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Політична "справа лікарів"
·В очікуванні страйку
·ВІДКРИТИЙ ЛИСТ
·Провінційний стиль "Львівської слави"
·"Дзиґа" святкувала потемки

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Відкритий лист до слідства
·Триває суд над Жердицьким

ПОСТУП У СВІТ
·Відставка віце-прем'єра Іраку
·Фатальна посадка на автотрасі
·Україна знову в центрі уваги ПАРЄ
·Палестинці жадають помсти
·Афганські біженці в нікуди
·СВІТООГЛЯД

ДАЙДЖЕСТ
·Зброярі зі спецслужб

АРТ-ПОСТУП
·Свобода творити чи померти у Львові?

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Новий монстрик від дядька Білла: купа галасу навколо дрібниць
·Перший російський VDSL-міст
·увага!
·зворотний зв'язок

ЮРИДИЧНИЙ ПОСТУП
·хроніка
·Суди "знемагають" від автопорушників
·Прокуратура продовжує гальмувати приватизацію житла
·Канал постачання "екстезі" прикрито
·Пийте, люди, коньячок - будете... в лікарні

КІНОПОСТУП
·Розкрадачі культу
·Зазіхання на моральний кодекс
·Анжеліна Джолі любить оголену істину
·Жодної влади чоловікам

ТУРИЗМ У ПОСТУПІ
·Що таке відпочинок?

СПОРТ-ПОСТУП
·У Туреччину - без найкращих
·Безглузда смерть Сергія Перхуна
·На вирішальний бій до Мінська
·спорт-бліц

ПОСТ-FACTUM
·у п'ятницю в поступі
·календар
·Гаррісон купив будинок у Швейцарії
·Львів чекає