BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX |


Український центр інтернет-реклами "ECHO"

Що таке відпочинок?

Відпочинок "дикий" і цивільний: чи відповідають дійсності наші уявлення

ВАКАЦІЇ

Наталка СНЯДАНКО

Серед маси газетних статей, репортажів, есеїв і просто роздумів на тему літнього відпочинку мимоволі наштовхуєшся на повторюваність одних і тих же елементів, на перший погляд, тісно пов’язаних з категорією відпочинку, якби таку хтось виділив як філософську.

Про що переважно пишуть, згадуючи відпустку:

а) скільки коштують персики, дині, спальні місця, вхід на пляж і пляшка найдешевшого вина;
б) як часто, ситно і смачно харчують, що варто, а що не варто при цьому споживати;
в) як багато знайомих з рідного міста вдалося зустріти;
г) як одягаються приїжджі і місцеві;
д) чи часто чути довкола українську мову і ще ряд опущених мною аспектів такого ж типу.

Одного разу, коли я стояла в черзі на телефонному переговорному пункті в Криму, до мене долетіли уривки розмови однієї московської бабці із її подругою. Почути довелося наступне: “Погода здесь ужасная (!). Печет солнце, ни разу не было дождя, можна задохнуться. Люди одеваются хорошо, поэтому когда будешь ехать, захвати мои очки без дужки (!), я в них почитаю”. No comments. Навіщо їхати в Крим, сподіваючись на дощ і як допомагають при цьому окуляри без дужки, здогадатися я не встигла, бо підійшла моя черга. Але це примусило мене замислитися над тим, що кожен із нас розуміє під словом “відпочинок”.

Більшість моїх знайомих відповіли на це запитання коротко: “Зміна обстановки”. О.К. Але в чому вона полягає, якщо приїхавши на море або в гори, ми намагаємося знайти умови, максимально наближені до тих, які маємо вдома. Фотографії у проспектах, які можна переглянути в будь-якому туристичному бюро, демонструють нам розміщення унітазу, душу, ліжок і холодильників у кімнатах, які пропонуються, назви барів, ресторанів, інтернет-кафе, ціни на будь-які послуги, інформацію про, екскурсії, кінні прогулянки, атракціони плавання із аквалангом, катання на скутері, моторному човні і навіть на стрибки з парашутом... та невиразні і часто досить шаблонні зображення моря із горами далеко у тлі. Ціни на все це астрономічні, а після повернення часто доводиться чути: “Більше у Крим не поїду: гаряча вода за графіком, харчування у незручні години, якість сервісу погана”. Або: “У Болгарії стало дорожче, хоча фрукти набагато дешевші, ніж у нас”.

Як на мене, зекономити на фруктах, витрачаючи 50-100 доларів (як мінімум) на дорогу і від 3 до 15 доларів на добу за проживання достатньо важко. Чи не простіше приймати гарячий душ у Львові і замовляти доставку фруктів літаком просто до хати? На одне вийде.

Так от, за чим же ми все ж таки їдемо, називаючи це відпочинком? Невже у це поняття входить лише інтенсивна програма, складена із відсипання до обіду, насиченого калоріями п’ятиразового харчування, виснажливих екскурсій у автобусах без кондиціонера, ранкове займання місць на пляжі, поближче до моря і подалі від звуків ресторанної музики, намагання не наступити ні на кого дорогою до води, не ковтнути цієї води під час плавання, страх перед пірнанням (а спробуйте занурити голову в унітаз, хоча би й свій домашній), намащування шкіри лосьйоном від засмаги, для засмаги, після засмаги, від комарів, після укусу, вечірні прогулянки поміж барами, з яких перекрикує одна одну “жива музика”, про якість якої ви намагаєтеся не думати, незмінна пляшка вина, без якої вам кожного наступного вечора все важче обійтися, і непереборне бажання повернутися додому, яке охоплює вас вже на 5 день і не залишає до кінця відпустки. Аж поки ви не повернетеся і не почнете відкладати гроші на наступний відпочинок.

Зовсім інші спогади про відпочинок вдається почути тільки в середовищі прихильників т.зв. “дикого” туризму. Хоча у світлі всього вищеописаного таке визначення дуже хочеться поставити під сумнів. Тут згадують про те, яким було море: теплим, холодним, спокійним, розбурханим. Про те, як помінявся рельєф берега у порівнянні із минулим роком, про те, як міняється колір моря від ранку до вечора, як рухаються хмари перед дощем, як смакує чай із джерельної води, і з якого саме джерела найкраще брати воду. Про те, якими пружними стають м’язи після кількох тижнів інтенсивного плавання з маскою у пошуках крабів, мідій, або просто морських камінців.

Про те, чим агат відрізняється від кварцу. Про властивості лікувальної глини, яку можна надряпати просто зі скелі на пляжі, про те, як вона знімає сонячні опіки, заживляє порізи, робить волосся гладким і блискучим, як корисно і приємно намазати нею все тіло, а потім можна кілька хвилин безболісно ходити і навіть лежати на розпеченому піску і відчувати приємну прохолоду на шкірі. А потім змити в морі і глину, і прохолоду, і втому від спеки, яка чомусь виснажує значно менше, ніж у місті, хоча сховатися від неї можна лише під імпровізований тент із натягнутих поміж палицями простирадел. Про те, що відчуваєш, коли прокидаєшся на березі моря і йдеш купатися, а потім запарюєш собі міцної кави і п’єш її на ще вологому і прохолодному піску, який вже за півгодини буде розпеченим і по ньому важко буде ходити босоніж. Про те, яким буває море о 6 ранку і о 3 ночі, яким неймовірним буває відчуття щастя просто від того, що закінчився дощ і можна виповзти із намету, висушити мокрі речі і нарешті зварити собі чаю.

Про те, як потрібно розподіляти сили, коли подорожуєш у горах із важким наплечником, як обирати туристичне спорядження, як правильно розставляти намети і про те, як важко повертатися у світ цивілізації після кількох тижнів, проведених наодинці з природою. Важко, бо раптом помічаєш, як багато неприємних і неприродніх запахів оточує нас довкола, скільки довкола зайвих звуків, слів і рухів, які виснажують, роблять голову важкою, а тіло кволим і втомленим.

Відчуваєш, як запас позитивної енергії, сонячного тепла і морського повітря, який накопичувався в тобі протягом відпочинку, очищаючи думки і тіло, починає випаровуватися із неймовірною швидкістю, і ти усвідомлюєш, що його не вистачить до наступного року, і щоб трохи відновити цей заряд, доведеться знову пакувати наплечник і вирушати в гори. Хоча б на кілька днів, або навіть на одну ніч.

І цього буває достатньо, щоб переміститися на коротку мить в іншу, кращу реальність, де немає поспіху і галасу, поки не надійдуть люди і не створять цей галас. Де немає зайвих рухів і кожна найвибагливіша форма пояснюється закономірністю і необхідністю, де все суворо і просто, доцільно і надійно. Де час вимірюється величиною річкового каміння, обтесаного невпинним і очищаючим рухом води, де вперта трава піднімається до сонця після того, як ви забираєте із землі свій казанок, наплечник і навіть намет, де можна кидати гілочки ялівцю у вогнище і вдихати його аромат як найвишуканіші парфуми, а потім принести з собою запах вогнища, ніби доказ, що все це існує насправді і тільки завдяки існуванню цього можна витримати і сморід брудної електрички, і запахи чиїхось шкарпеток, і алкогольні випари, якими недільного вечора просякнута, здається, навіть міська бруківка, і ще багато всього іншого можна витримати.

Адже ви відпочили!

POSTUP - ПОСТУППЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Медиків усе ж не заарештували
·У НОМЕРІ
·Провінційний стиль "Львівської слави"
·Палестинці жадають помсти

ПОГЛЯД
·На вас телевізор впливає?
·гріх занедбання

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Політична "справа лікарів"
·В очікуванні страйку
·ВІДКРИТИЙ ЛИСТ
·Провінційний стиль "Львівської слави"
·"Дзиґа" святкувала потемки

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Відкритий лист до слідства
·Триває суд над Жердицьким

ПОСТУП У СВІТ
·Відставка віце-прем'єра Іраку
·Фатальна посадка на автотрасі
·Україна знову в центрі уваги ПАРЄ
·Палестинці жадають помсти
·Афганські біженці в нікуди
·СВІТООГЛЯД

ДАЙДЖЕСТ
·Зброярі зі спецслужб

АРТ-ПОСТУП
·Свобода творити чи померти у Львові?

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Новий монстрик від дядька Білла: купа галасу навколо дрібниць
·Перший російський VDSL-міст
·увага!
·зворотний зв'язок

ЮРИДИЧНИЙ ПОСТУП
·хроніка
·Суди "знемагають" від автопорушників
·Прокуратура продовжує гальмувати приватизацію житла
·Канал постачання "екстезі" прикрито
·Пийте, люди, коньячок - будете... в лікарні

КІНОПОСТУП
·Розкрадачі культу
·Зазіхання на моральний кодекс
·Анжеліна Джолі любить оголену істину
·Жодної влади чоловікам

ТУРИЗМ У ПОСТУПІ
·Що таке відпочинок?

СПОРТ-ПОСТУП
·У Туреччину - без найкращих
·Безглузда смерть Сергія Перхуна
·На вирішальний бій до Мінська
·спорт-бліц

ПОСТ-FACTUM
·у п'ятницю в поступі
·календар
·Гаррісон купив будинок у Швейцарії
·Львів чекає