BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 16-22 СЕРПНЯ 2001 року |


Український центр інтернет-реклами "ECHO"

Між "великим ударом" і нульовим варіантом

Пошук можливих шляхів другої хвилі розширення Північноатлантичного Альянсу

ПРАГА-2002

Любко ПЕТРЕНКО

1994 року Північноатлантичний Альянс проголосив стратегію “відкритих дверей” для всіх бажаючих вступити до організації. Після цього п’ять років тривали дискусії навколо вступу до НАТО колишніх країн соціалістичного табору. Нині Альянс стоїть на порозі нового розширення, яке навряд чи буде простішим, ніж попереднє. Утім, суперечки навколо вступу нових членів ведуться як у колі союзників, так і серед їхніх найбільш імовірних противників досить мляво. Можливо, час іще не настав, але проб’є “годину Х” – і сварки спалахнуть із новою силою.

Нині у приймальні Євроатлантичного Союзу зібралися 10 бажаючих продертися крізь ті двері, що декларативно є “відкритими”. Бажаючі – Албанія, Болгарія, Естонія, Латвія, Литва, Македонія, Румунія, Словаччина, Словенія та Хорватія. Остання, щоправда, ще офіційно не отримала статусу “країни-кандидата”, але цю формальність, скоріше за все, незабаром вдасться залагодити.

До якогось більш-менш конкретного рішення Брюсселя цій десятці доведеться чекати ще понад рік. У листопаді 2002 року в Празі має пройти саміт країн-членів НАТО, на якому й розглядатиметься питання вступу нових членів. До цього часу союзники домовилися накласти на цю тему табу. Саме це і є однією з причин, чому дискусій навколо другої хвилі розширення майже не чути. Друга причина полягає в тому, що жодна з нинішніх країн-кандидатів не має вже такого стратегічного значення, яке мали Польща, Угорщина чи Чехія. Третя причина – усі ці дискусії дуже дратують Москву, а саме її прихильності в питанні створення системи протиракетної оборони нині шукає Вашингтон – безсумнівний лідер Альянсу. Четверта причина – останні балканські кризи (косовська і македонська) фактично “зав’язали” на собі всю енергію країн, які мають найвагоміше слово в Альянсі. Які ж дискусії про розширення, коли на часі війна?

Варіанти розширення

На “Поступ” такого табу ніхто не накладав, тож ми й дозволимо собі проаналізувати можливі варіанти подальшого розростання НАТО. Очевидно, що можливих шляхів розвитку є безліч. Почнемо з “нульового варіанту”, тобто уявімо собі, що “Прага-2002” не назвала жодного з кандидатів як гідного вступу, а лише оголосила про створення ще однієї “громадської” організації на кшталт “Партнерства заради миру”, аби вступники змогли ще краще підготуватися. З одного боку, немає кандидатів – немає проблем. Брюссель може собі ще трохи відпочити, Москва на деякий час заспокоїться, а країни-кандидати мають нагоду зайнятися самовдосконаленням.

Але чи корелюється таке рішення з політикою НАТО “відкритих дверей”? Можна собі лише уявити обурення країн-кандидатів у відповідь на таку зневагу. Не важко передбачити, що таким рішенням НАТО позбудеться довіри до своїх декларацій, вкраде саме в себе шанс розвинути ініціативу в регіоні, втратить сфери впливу, згайнує час etc.

Тож одразу викреслюємо цей варіант і переходимо до наступного. Друга крайність – прийняти до гурту всі 10 країн-кандидатів. Такий варіант у Брюсселі вже встигли охрестити Big Bang (“великий удар”). НАТО вирішує у такий спосіб всі суперечки про достойних чи менш гідних кандидатів, про наступні хвилі, про спротив Москви... Але водночас накликає на себе безліч проблем. Бо чи в змозі стати найближчим часом повноцінними членами Альянсу Македонія або Албанія? Чи не отримає НАТО всередині організації ще один конфлікт на зразок грецько-турецького? Тоді можна буде забути про дієвість та ефективність оборонної організації, про здатність вирішувати на спільній нараді якісь проблеми... Словом, така перспектива виглядає ще більш утопічною, ніж перша.

Зрозуміло, що треба шукати в процесі розширення якогось проміжного варіанту – “золотої середини”. Зводячи все до найменшого спільного знаменника, визначимо з поміж країн-кандидатів тих, хто викликає найменше сумнівів. Насамперед це Словенія, яка хоч би й нині могла б стати повноцінним “альянтом”. Відразу ж за нею йде Болгарія, якій завдяки останнім економічним та політичним реформам вдалося досягнути неабияких успіхів у побудові ринкової економіки та демократичного суспільства. На третю сходинку зуміла потрапити Словаччина, яка після повалення режиму Владіміра Мечіяра поступово наздоганяє за всіма параметрами сусідку-Чехію. Хоча й ситуацію в країні, де перманентно виникають урядові кризи, аж надто стабільною не назвеш. Але, як би там не було, ці три кандидати викликають у Брюсселя найменше заперечень.

Говорити про Румунію з її жебрацьким економічним станом поки що рано. Про Албанію та Македонію ми вже згадували. З Хорватією зачекаємо, аж поки вона стане кандидатом. Залишаються держави Балтії.

Балтійське питання

Із Латвією, Литвою та Естонією виникає багатенько проблем. По-перше, через спротив Москви, яка розглядає цей регіон як “зону своїх життєвих інтересів”. По-друге, противники “балтійського варіанту” є і в самому Альянсі. Свою позицію вони аргументують не лише бажанням не дратувати “російського ведмедя”, але й твердженням, що балтійські країни є фактично беззахисними у разі агресії. Цікаво було б у них довідатися, а як же тоді дожив до возз’єднання Німеччини Західний Берлін, оточений радянськими танками, коли часи були значно напруженішими...

Та все ж більше аргументів є на користь прийняття Литви, Латвії та Естонії до Альянсу. По-перше, Брюссель тоді б продемонстрував, що декларація “жодній країні не буде відмовлено у вступі до НАТО на основі її географічного положення” не була першоквітневим жартом. По-друге, маленькі балтійські країни буде досить легко інтегрувати в євроатлантичні структури. По-третє, зі вступом цих країн вибудовується так званий “балтійський міст безпеки”, що стане одним з елементів загальноєвропейської архітектури безпеки. По-четверте, у Москви раз і назавжди буде відібрано аргумент “території впливу”.

Інша річ, що, може, не всі три країни варто приймати до НАТО разом у наступній хвилі розширення. Щоправда, тоді постане питання: кого залишити за бортом? Може, Литву, бо з її вступом Калінінградська область Росії потрапляє в цілковите “вороже” оточення, тож Москва опиратиметься цьому найбільш агресивно. Може, Латвію чи Естонію, які й досі мають проблеми з надто чисельними російськомовними меншинами? Зрештою, ці та інші питання ще проходитимуть через багато обговорень.

Єдине, що зрозуміло: розширення Альнсу не повинно завдати шкоди дієздатності організації. А як цього уникнути, коли критерії готовності країни-кандидата до вступу ще й досі належним чином не сформульовані? То, може, саме цим зараз і варто зайнятися Брюсселю?


POSTUP - ПОСТУП
№125 (783),
16-22 СЕРПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·"Це справа честі"
·У НОМЕРІ
·За лаштунками успіху

ПОГЛЯД
·Чи довіряєте ви лікарям?
·ерзац-кохання

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Бої в Олеську ще тривають
·Початок дванадцятирічної школи
·заходи
·"Це справа честі"
·Не підлягає продажу

ПОСТУП В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ
·Кому потрібні наші ліси?
·хроніка

ПОСТУП З КРАЮ
·Чи брав Кучма хабар у Лазаренка?
·Потебенько заговорить
·Антирухівський погром у Дніпропетровську
·Президент приторговував зброєю?
·Приготування коктейлів
·краєвид

ПОСТУП У СВІТ
·світоогляд
·Між "великим ударом" і нульовим варіантом
·Українські миротворці затримали албанців
·Сексом - по водяних проблемах
·Таліби борються проти "християнської змови"
·Коїдзумі спровокував відрубування мізинців
·Де закінчується Європа?

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Інтернет-кабель між Австралією й Америкою порваний якорем
·До зброї, панове галичани!
·Галaс навколо шини Pentium 4
·РС-news
·увага!
·ЗВОРОТНИЙ ЗВ"ЯЗОК
·Коротка історія протистояння: SirCam vs Symantec
·Windows Me: проблема з оперативною пам'яттю
·ШКОЛА МОЛОДОГО ХАКЕРА

ЮРИДИЧНИЙ ПОСТУП
·хроніка
·Красти стає все небезпечніше
·Перипетії справи ЛТБ розглядатиме суд
·Зброю знаходять у машинах та в сараях

АРТ-ПОСТУП
·Янівський цвинтар - чи не пора пошукати нового директора?
·Вежа зі слонової кістки у стилі постмодерн
·Аксінін як "культурний ворог"
·АНОНС
·Місце злочину - жовківська церква

КІНОПОСТУП
·Айвен Макгрегор не поїде в Голлівуд
·Мемуари Клінтона
·Свято, яке не завжди з тобою
·Бельмондо: Я не на останньому подиху
·Золотий леопард для Маурісіо Ск'ярра

СПОРТ-ПОСТУП
·СПОРТ-БЛІЦ
·Омельченко з Суркісом почали футбольне протистояння
·Українці "вимучили" датчан
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Г'ю Грант прощається з кіно?
·Врятуй!

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ