BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 16-22 СЕРПНЯ 2001 року |


Український центр інтернет-реклами "ECHO"

Свято, яке не завжди з тобою

До виходу у прокат фільму "Мулен Руж" із Ніколь Кідман та Айвеном МакГрегором

МОДНЕ КІНО

Петро ВОРОПАЙ

“Мулен Руж” База Лурмана – етап, подія, вибух. Якщо намагатися дивитися на нього як на звичайний фільм, не важко буде знайти десятка два неточностей, промахів, мінусів; якщо ж зрозуміти справжню вагомість цієї стрічки, усі питання знімуться самі собою. Тому що в звичайних категоріях судити про неї неможливо.

“Мулен Руж” у Каннах відкривав перший фестиваль нового тисячоріччя, притому закриття попереднього – останнього в тисячоріччі – фестивалю пройшло під прапором “Танцюючої в темряві” Ларса фон Трієра. Хто після цього наважиться стверджувати, що мюзикл – жанр другорядний?

Напрошується порівняння, але не тільки з “Танцюючою”. В останні роки режисери, у тому числі й “інтелектуали”, вперто беруться за постановку мюзиклів, а “Звуки музики” надихали на подвиги не тільки трагічну героїню Бйорк, але й Біллі Елліота. Фон Трієр із властивою йому категоричністю спробував “закрити” тему раз і назавжди. У його фільмі мюзикли – вища неправда, що рятує душі людей, але не здатна врятувати їх у реальному житті. Помилковим, за Трієром, є, насамперед, почуття перманентного свята. Баз Лурман виходить із того, що це почуття існує в дійсності – просто ми про нього забули, і тепер настав час згадати, повернути свято, що покинуло нас.

Перший досвід виявився вдалим: під звуки канкану піднімалась каннська публіка знаменитими сходами палацу на Круазетт – піднімалась із відчуттям свята, відзначаючи початок нової епохи в кінематографі. Тепер – черга за широкими масами, на котрі творці фільму дуже сподіваються, уже проголосивши “Мулен Руж” голлівудським фільмом року. І це при тому, що фільм був зроблений тією ж австралійською командою, що і попередні роботи Лурмана, “Тільки в танцювальній залі” і “Ромео+Джульетта”. Цікава, до речі, деталь: Баз Лурман, можливо, єдиний австралійський режисер – міжнародна зірка сцени й екрану, позбавлений характерного провінціалізму, який не прагне при цьому до повного злиття з Голлівудом і плекає свою власну естетику, ненатуральну і при цьому – універсальну. Про неї і піде мова.

Звідки взялася ідея зняти в 2001-му році фільм про знамените монмартрське кабаре на межі минулого і позаминулого століть, цілком очевидно: паралель між двома декадентськими змінами епох на основі любовної історії, у кічевій манері, необхідна. Сюжет “Мулен Ружа” – ідеальний набір банальностей: жив собі бідний поет Крістіан, приїхав він якось із провінції в Париж, а там зустрів банду (у якій заправляє не хто-небудь, а Тулуз-Лотрек) і прекрасну куртизанку Сатіну. Та його теж покохала, незважаючи на дві фатальних перешкоди: кохання багатого герцога, а також хвороба – кашель, хустка з кривавою міткою... набір штампів свідомо забезпечений. Та не в цьому суть.
Купуючи квиток на мюзикл, глядач підписується під контрактом, у якому стоять лише два слова: “музика” і “видовище”. Зміст відходить на другий план.

Отже, музика. Саундтрек “Мулен Ружа” – втілення самої ідеї компіляції, у ньому немає практично жодної оригінальної мелодії, а ті, що є, невблаганно викликають у пам’яті десятки аналогів. Запорука успіху – передбачуваність і популярність, тому саундтрек переповнений гучними іменами: Девід Бові, Елтон Джон, Крістіна Агілера, Боно, “Квін”... Канкан танцюють під Smells Like Teen Spirits “Нірвани” у виконанні Мериліна Менсона. Кохаються під I will always love you Вітні Г’юстон. Ревниве танго танцюють під Roxane “Поліс”, карикатурний чоловічий хор виводить рулади Like a Virgin Мадонни, умирають під The show must go on Фредді Меркурі, а підспівує їм “голос із місяця” Пласідо Домінго. Непогано? Ще й як! Пазл, дотепно, навіть віртуозно зібраний із чужих фрагментів. Не випадково “автором музики” у титрах значиться не композитор, але аранжувальник Крейг Армстронг.

До речі, ще одна риса “Мулен Ружа” – всі пісні співають самі актори. Доходить до смішного, коли позбавлені голосу і слуху персонажі намагаються виводити рулади, написані колись черговим Елтоном Джоном. Втім, двоє головних персонажів, Крістіан і Сатіна, співають добре. Не можна сказати, що колишній ді-джей та наркоман Айвен Макгрегор ідеально пасує до рудоволосої Ніколь Кідман, але співають вони обидва, як з’ясовується, дуже непогано. А більшого і не потрібно: органічно ввійти в картинку, заспівати, станцювати вальс на небесах і пустити сльозу у фіналі.

Але актори – лише частина картинки, а видовище, як уже було сказано, і містить саму сіль у якісному мюзиклі. А тут Лурман не має рівних завдяки дружині і подрузі на знімальному майданчику Кетрін Мартін, якій ми зобов’язані костюмами і декораціями у всіх трьох кінороботах Лурмана. Еклектика, яка віртуозно балансує на межі поганого смаку і пародії, вражає глядача. Тут все несправжнє, претензій на реальність немає і близько. Кожний будинок – декорація, і навіть Ейфелева вежа – і та несправжня (в одній зі сцен позитивний герой вибиває з руки негативного пістолет, і зброя летить “через усе місто”, а вдарившись об знамениту вежу, відскакує від неї і стає приблизно одного з нею розміру...). За цих обставин нічому не віриш – і віриш усьому, оскільки, як у театрі, доводиться прийняти на віру умовність і домовитися, що Сатіна і Крістіан ходять по справжніх хмарах.

Що ж таке робиться? Нічого свого в “Мулен Руж” немає. Всі пісні – чужі, стилістика – крадена, сюжет клішований. І в чому ж, запитаєте ви, вища цінність цієї клаптикової ковдри? В ідеї, яку у яскравій формі виклав Баз Лурман. Ідея проста – кіно не повинно говорити про сувору реальність, якої вистачає в житті кожного з нас, воно повинно вражати. Нереальне щастя, нереальна любов, нереальний Монмартр і його Червоний Млин. І мюзикл існує саме для того, щоб зробити це нереальне реальним. “Мулен Руж” – свято для глядача, таке ж, як день народження або Новий Рік, але воно існує не раз на рік, а в будь-який момент, коли ви побажаєте купити квиток у кіно чи взяти касету у прокаті. Свято, що не завжди з тобою і яке Баз Лурман намагається тобі повернути. Може, це лише намір, але такий намір коштує дорого. Якщо не вірите, сходіть на “Мулен Руж” – і довідаєтеся, що і вам завжди подобалися ці огидні, неприродні, сиропні мюзикли.

POSTUP - ПОСТУП
№125 (783),
16-22 СЕРПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·"Це справа честі"
·У НОМЕРІ
·За лаштунками успіху

ПОГЛЯД
·Чи довіряєте ви лікарям?
·ерзац-кохання

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Бої в Олеську ще тривають
·Початок дванадцятирічної школи
·заходи
·"Це справа честі"
·Не підлягає продажу

ПОСТУП В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ
·Кому потрібні наші ліси?
·хроніка

ПОСТУП З КРАЮ
·Чи брав Кучма хабар у Лазаренка?
·Потебенько заговорить
·Антирухівський погром у Дніпропетровську
·Президент приторговував зброєю?
·Приготування коктейлів
·краєвид

ПОСТУП У СВІТ
·світоогляд
·Між "великим ударом" і нульовим варіантом
·Українські миротворці затримали албанців
·Сексом - по водяних проблемах
·Таліби борються проти "християнської змови"
·Коїдзумі спровокував відрубування мізинців
·Де закінчується Європа?

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Інтернет-кабель між Австралією й Америкою порваний якорем
·До зброї, панове галичани!
·Галaс навколо шини Pentium 4
·РС-news
·увага!
·ЗВОРОТНИЙ ЗВ"ЯЗОК
·Коротка історія протистояння: SirCam vs Symantec
·Windows Me: проблема з оперативною пам'яттю
·ШКОЛА МОЛОДОГО ХАКЕРА

ЮРИДИЧНИЙ ПОСТУП
·хроніка
·Красти стає все небезпечніше
·Перипетії справи ЛТБ розглядатиме суд
·Зброю знаходять у машинах та в сараях

АРТ-ПОСТУП
·Янівський цвинтар - чи не пора пошукати нового директора?
·Вежа зі слонової кістки у стилі постмодерн
·Аксінін як "культурний ворог"
·АНОНС
·Місце злочину - жовківська церква

КІНОПОСТУП
·Айвен Макгрегор не поїде в Голлівуд
·Мемуари Клінтона
·Свято, яке не завжди з тобою
·Бельмондо: Я не на останньому подиху
·Золотий леопард для Маурісіо Ск'ярра

СПОРТ-ПОСТУП
·СПОРТ-БЛІЦ
·Омельченко з Суркісом почали футбольне протистояння
·Українці "вимучили" датчан
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Г'ю Грант прощається з кіно?
·Врятуй!

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ