Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 7-8 СЕРПНЯ 2001 року |


Український центр інтернет-реклами "ECHO"

шановна редакціє

Чи був Іван Франко соціал-демократом?

Останнім часом об’єднані соціал-демократи від Києва до Львова і Дрогобича стали опікуватись Іваном Франком. Зокрема, упорядкували могилу його сина Андрія, дали гроші на виставу “Картка любові” за твором Романа Горака (про чи не найпалкіше кохання Каменяра; окремо, правда, можна говорити про вартісність твору і Його відповідність життєвим реаліям), заявили про свій намір власними коштами відреставрувати музей-садибу нашого геніального земляка в Нагуєвичах, що була знищена пожежею.

Усі ці функції мала б перебрати на себе держава, оскільки, власне, на державному рівні треба робити все, що стосується вшанування пам’яті Івана Франка. Однак усі розуміють, що в держави обмаль коштів, і, зрештою, чиновникам бракує розуміння того, яку роль відіграв Каменяр у становленні Української держави. Добре, що СДПУ (о), маючи фінансові можливості й певне розуміння проблеми, виконує деякі функції держави.

Проте не полишає думка, що об’єднані соціал-демократи роблять це не безкорисливо, а намагаються піднести свій імідж іще на щабель і роблять спроби заочно зарахувати Івана Франка до своїх лав.
Виникає резонне запитання: чи справді Іван Франко був соціал-демократом? Відповідь на це, як не дивно, уже знають дев’ятикласники, які вивчають історію України.

Спочатку Іван Франко, як відомо, захопився соціалістичними ідеями. У жовтні 1890 року у Львові за ініціативою Івана Франка та Михайла Павлика було створено Русько-українську радикальну партію (РУРП), яка за порадою Михайла Драгоманова стала на позиції “наукового соціалізму”.

Через п’ять років після створення до програми партії було внесено положення про те, що найповніше ідеї соціалізму можна реалізувати в рамках незалежної України, а в найближчій перспективі — у межах автономної провінції Австро-Угорської імперії.

Однак соціалістичні ідеї, стверджують сучасні історики, не мали підтримки через нечисельність українського пролетаріату. А так як духовенство фактично заблокувало партії доступ до селянства, РУРП наприкінці XIX століття переживала серйозну кризу.

Після смерті Драгоманова Франко звільнився від його ідейних впливів. Якщо раніше він навіть виступав проти гасла політичної самостійності України, стверджуючи, що це вигідно панівним верствам, а не трудівникам, то тепер усвідомлював, що соціалізм не може призвести до національного визволення України, під соціалістичними гаслами могутні нації можуть поглинути інші.

Свій відлік українські соціал-демократи можуть вести з 1899 року, коли з’явилась Українська соціал-демократична партія (УСДП). Її заснували Микола Ганкевич, Семен Вітик, Юліан Бачинський. Вона була створена з метою відстоювання інтересів українського робітництва, а в національному питанні виступала поборником політичної незалежності України.

Сам же Іван Франко разом із Михайлом Грушевським із 1899 року став чільним діячем Української національно-демократичної партії (УНДП). Вона у своїй програмі проголосила метою національну незалежність України, але в інших питаннях була типово ліберальною партією й прагнула уникати гострих соціальних питань.

Можливо, нинішнім українським соціал-демократам це буде неприємно, але Іван Франко негативно ставився до їхніх польських і російських побратимів. Про польських соціал-демократів він казав, що це є “найтяжчі вороги”, а про других писав, що російська соціал-демократія “являється далеко гіршим ворогом, ніж російське самодержавство і російська цензура. Бо коли самодержавний тиск є тиском фізичним і, так сказати, в’яже руки, то соціал-демократизм краде душі, напоює їх пустими і фальшивими доктринами і відвертає від праці на рідному ґрунті”. Звичайно, усе було сказано в контексті тих подій і безпосереднього відношення до нинішньої соціал-демократії мати не може, проте факт залишається фактом.

Отже, Іван Франко не був соціал-демократом і не сповідував соціал-демократичних ідей.

Анатолій Власюк, Борислав

Де взяти гроші на ремонт будинків?

Коли в 1956 році ми отримали квартиру, я зраділа, що добре, коли є балкон. Можна буде повісити дрібну білизну. Балконів у нашому будинку багато. І згодом вони перетворилися на велике зло, особливо коли почали руйнуватись дахи. Від постійного дощу виникли тріщини, через котрі вода лила на балкони і руйнувала їх. Із балконів почав сипатися декор на голови пішоходів. На щастя, поки що обійшлося без нещасних випадків. Із даху вода потрапляла на перила балкону, звідти рикошетом била по балконних дверях. Двері так само руйнувались — у них утворилися щілини. І вода бігла до кімнати. Почав псуватися паркет.

Ми були молоді і несвідомі. Працювали, училися, народжували і виховували дітей. А головне те, що ставлення до цього було “совєцьким”: мовляв, не моя справа. Скаржилися в ЖЕКу, але ніякої реакції не було. Нарешті дочекалися до середнього ремонту (через 25 років). Ремонт зробили, але більше на папері, хоча гроші для цього були використані насправді. Усе-таки дещо зробили: підлатали дах і пофарбували фасад будинку. Балкони, сантехніку та маленьке внутрішнє подвір’я не займали.

Подвір’я асфальтоване, а каналізація забита, бо там хтось щось весь час кидає. Під час дощу воді стікати нікуди, утворюється басейн — хоч бери і плавай. Із подвір’я вода потрапляє в підвали і продовжує свою руйнівну справу. Отже, замкнуте коло.

Будинок наш на загальному фоні престижний: побудований із цегли, стелі у квартирах високі. Більшість мешканців приватизували квартири. Завдяки цьому помешкання розкуповують “за милу душу” і досить дорого: 3-кімнатна — за 22 тисячі у. о., а 2-кімнатна — за 12 тисяч у. о. Люди облаштовуються, роблять євроремонти, здійснюють остекление балконов.

Зараз входять у моду кондомініуми, бо ЖЕКи ліквідуються, їм бракує грошей. Це дуже важка, на мій погляд, справа, бо треба дійти консенсусу всім мешканцям будинку. Кондомініуми — це для заможних людей, які беруть справу утримання будинку у свої руки. Але ж за звичайну квартплату — 30 коп. за метр —утримувати будівлю неможливо, тим більше, що вона дихає на ладан. Окрім того, не всі люди сплачують за квартири. Мешкають у нашому будинку малооплачуванні та безробітні люди. Який же вихід? Виходу немає, бо спрацьовує гальмо. Ніхто не передбачав, що станеться перебудова суспільства та зміна державного устрою. Тепер ринкова економіка — і кожен виживає сам. Зарплата та пенсії мізерні, а гроші на книжках — тю-тю! Надіятися нема на кого. Треба, щоб схаменулась влада, і дуже потрібна перебудова в нашому мисленні. Інакше ми і далі будемо жити за принципом: “Моя хата скраю”.

М. Правдіна, Львів

Редакція залишає за собою право скорочувати листи читачів. Публікація листів можлива лише за умови вказаних зворотної адреси або телефону. Не завжди думки, висловлені в листах, збігаються з думкою редакції.

POSTUP - ПОСТУП
№120 (778),
7-8 СЕРПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Компенсація страждань
·В НОМЕРІ
·Вибори перенесуть на осінь?
·Стрілянина під Міністерством оборони

ПОГЛЯД
·Ви дозволите себе клонувати?
·Товаришеві президенту

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Шахтарського походу на Львів не буде
·Дозвіл на створення нового сміттєзвалища даватиме суд?
·трафунки
·Під колесами гинуть люди
·Яким буде військовий парад у Львові
·Пам'яті Володимира Жеребецького

ПОСТУП З КРАЮ
·краєвид
·Україна втрачає на перемир'ї
·Черкасам загрожує туберкульоз
·Компенсація страждань

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Львівський "Алмазінструмент" - майже не львівський
·До Європи через трубу
·Прощання з легальною ікрою
·еконовини

ПОСТУП У СВІТ
·світоогляд
·Конституційна криза в Ірані
·Виховання нагайкою
·Пхеньян сплачує борг рабами
·Стрілянина під міністерством оборони
·Комуніст - значить зрадник
·Честь стати новітнім остарбайтером

АРТ-ПОСТУП
·Тиждень під знаком Бетховена і Японії
·Євген Станкович: Музика, пов'язана зі справжньою духовною роботою, ніколи не буде оплачена

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·шановна редакціє
·Відбрехатися не вдалось

СПОРТ-ПОСТУП
·ФУТБОЛ
·"Карпати" вже четверті
·"Боруссія" залякує "Шахтар"
·Володимир Кличко не вивчає своїх супротивників
·"Карпати-2": поразки тривають
·Віта Павлиш приносить першу нагороду
·Борис Беккер повертається на корт
·Бодензее підкорено

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·MTV святкувало своє двадцятиріччя

 


  Зареєструй свій сайт і отримай 3000 гривень!