Компенсація страждань
У Києві почалися виплати компенсацій українцям-остарбайтерам. У Львові про це ще не знають
СПРАВЕДЛИВІСТЬ
Вікторія ПРИХІД, Дмитро ЯЦЕНКО
Закінчення. Початок – стор. 1
Починаючи з квітня 1995 року понад 233 тисячі громадян України одержали від уряду Німеччини одноразову грошову компенсацію за примусову працю поза межами своєї країни. Загальна сума виплачених “Промінвестбанком” коштів німецького Федерального фонду “Пам’ять, відповідальність, майбутнє” на цей період становить 132,9 мільйона німецьких марок. Сума виплаченої гуманітарної допомоги за рахунок коштів швейцарського банку становить 4,9 мільйона доларів. Пізніше уряди Німеччини і Австрії, а також німецькі підприємства вирішили доповнити виплату компенсацій.
Зокрема, у Німеччині був ухвалений закон про створення фонду “Пам’ять, відповідальність, майбутнє”, який набрав чинності з 12 вересня 2000 року. Згідно з ним передбачено такі виплати: в’язням концтаборів, гетто, які залучалися на примусові роботи, —
15 тисяч німецьких марок; примусовим працівникам у промисловості, будівництві, шахт, залізниць — 4 тисячі 300 німецьких марок; працівникам сільського, комунального господарства —
1 тисячу 500 німецьких марок; малолітнім до 12 років, дітям, народженим у неволі, — 1 тисячу 500 німецьких марок. Виплати компенсацій триватимуть у два етапи: спочатку 65% загальної суми, а 35% — пізніше.
У Львівській області на компенсації від німецького уряду претендує понад 30 тисяч чоловік. Більшість із них, за інформацією фонду “Взаєморозуміння і примирення”, вже отримали первинну разову допомогу від уряду Німеччини у розмірі від 400 до 1000 німецьких марок. Усі вони можуть розраховувати і на повторну компенсацію. Єдине обмеження: остарбайтери мали бути живими до 15 лютого 1999 року. Спадкоємці громадян, які мали право на компенсацію, але померли до зазначеного терміну, грошей не отримають. Якщо ж вони померли після цього терміну, то право на компенсацію отримує відповідно чоловік, дружина чи діти померлого.
В Україні також близько 40 тисяч громадян претендують на отримання компенсацій від уряду Австрії. Міністерство фінансів цієї країни наразі зазначає, що сума компенсації визначатиметься залежно від того, де працювали остарбайтери: для працівників промисловості передбачено компенсацію у розмірі 5 тисяч німецьких марок, для працівників сільського господарства — 2600 марок, а діти, які народилися в неволі, отримають по 700 німецьких марок.
|
|