BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 4-5 СЕРПНЯ 2001 року |


Український центр інтернет-реклами "ECHO"

Іще раз про Личаківський цвинтар

НЕКРОПОЛЬ

Іван ҐОР

Андрій Квятковський, Роман Ратушний. Цвинтар на Личакові (Поле 1, 2, 3). – Львів: ЛА “ПІРАМІДА”, 2001. – 198 с.

“На Личаківському цвинтарі можна абсолютно реально відчути атмосферу Львова минулих століть. Австрійські офіцери, польські аристократи, українські письменники, російські чиновники. Їхні обличчя – це колективний портрет Львова. Цей портрет мозаїчний, він складається з багатьох фрагментів, і він неповторний. Образ Львова завжди буде особливим, адже його творили багато народів, культур...”, – пише в короткій передмові до книги один із тих, хто сприяв її виданню, – директор Інституту розвитку міста Андрій Садовий.

До кінця XVIII століття знатних померлих у Львові ховали в криптах і каплицях, а решту – на невеликих цвинтариках поряд із церквами та костьолами. Донині хіба що під Вірменською церквою ще збереглося кілька надгробних плит – залишок такого кладовища. У 1786 році, на основі цісарського декрету про заборону ховати небіжчиків у межах міста, магістрат заклав чотири нові цвинтарі. Три з них припинили своє існування ще за австрійських часів. Через Папарівку тепер їздять потяги, на місці Городоцького цвинтаря вирує Привокзальний базар, а там, де був Стрийський, збираються під час свої свят “червоні” біля монумента Радянської армії та споруджується 4 чи навіть 5-зірковий готель. Лише Личаківський ще існує і “живе”, бо тут донині ховають померлих.


У своїй книзі автори – відомий журналіст, колишній редактор “Поступу Андрій Квятковський і фотохудожник Роман Ратушний (активні учасники акцій “Товариства Лева” з відновлення Личаківського цвинтаря) – знайомлять нас з історією та сучасним станом лише трьох полів кладовища. Що вважалися найпрестижнішими, на них поховані відомі письменники, художники, музиканти, політики та науковці, аристократи та промисловці. Багато надмогильних пам’ятників стали творами мистецтва, зроблені колись відомими львівськими скульпторами й архітекторами.

Усе найцікавіше на полях 1, 2, 3 Личаківського цвинтаря можна побачити на 176 світлинах, на жаль, лише чорно-білих. Є в книзі й плани перших трьох полів цвинтаря і детальні описи могил і осіб, що в них поховані. Зручна нумерація й іменний покажчик дозволяють легко віднайти опис могили (усі тексти подано українською, польською та англійською мовами), її світлину та місцезнаходження на самому цвинтарі.

На жаль, на обійшлось у книзі без дрібних помилок (неправильний підпис до світлини на С. 62, переплутано роки життя А. Єзьоранського на СС. 25, 61). Дещо дивно, що в польському та англійському текстах написано, що “громадська думка пов’язує смерть Івасюка (причин якої до нині не з’ясовано) з діяльністю КДБ, а І. Білозір із часом розділив його долю, хоча в момент його смерті КДБ вже формально не існувало”. В українському ж тексті цього фрагмента немає. Невже вилучила цензура?...

Але все ж книга зроблена добре (обкладинку оформляв Юрій Кох) і мала б зацікавити всіх шанувальників Львова, навіть тих, хто вже має праці С. Ніцеї чи Г. Лупія, бо це видання містить чимало оригінального матеріалу. Сподіваємося, що книга А. Квятковського та Р. Ратушного “Цвинтар на Личакові (Поле 1, 2, 3)” є лише першою в серії видань про поля цього кладовища, бо на кожному з них можна знайти багато цікавого для історика та мистецтвознавця. А всі львів’яни повинні зрозуміти, який неоціненний скарб маємо в нашому місті, та подбати про збереження Личаківського цвинтаря для нащадків.

POSTUP - ПОСТУП
№119 (777),
4-5 СЕРПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Рухівці - проти Московського Патріархату
·В НОМЕРІ
·Вечеря навпомацки
·Німці переправляли нелегалів з України на Захід

ПОГЛЯД
·Коли ви п'єте шампанське?
·очікуючи ювілею

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Усім вкладникам "України" повернуть гроші
·Навіщо банку трамвайні колії?
·Німецьких політиків дивує у Львові житло і транспорт
·МІСТО
·Нова диспетчерська система швидкої допомоги
·Нове дослідження "Генези"
·Вшануймо пам'ять "Бурлаки"!

ПОСТУП З КРАЮ
·краєвид
·Сибірка вже у Києві
·Комп'ютерний хробак у міністерстві
·Язикате українське телебачення

ПОСТУП У СВІТ
·Нова мода - вечеря навпомацки
·Вулкан Етна - небезпечна окраса Сицилії
·Утворюється транс-тихоокенаське НАТО?
·Українські емігранти на берегах Атлантики
·Мубараку набридли пусті балачки
·світоогляд

МАНДРИ У ПОСТУПІ
·"Софіївка": враження подорожнього

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Нікола Кузанський: Жодна зоряна ділянка не позбавлена мешканців
·Тварина, обдарована розумом

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Свято книги до ювілею
·Повернення "Світу пригод"
·Іще раз про Личаківський цвинтар
·КНИГАРНЯ

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Моїм опонентам із Закарпаття

АРТ-ПОСТУП
·nаша аfіша
·"Мова" - засіб від провінційності
·Не мовчи, мов і ти!

СПОРТ-ПОСТУП
·Хто такий Ленс Армстронг?
·спорт-бліц
·Календар змагань Чемпіонату світу
·Кличко збирається завоювати Америку

ПОСТ-FACTUM
·календар
·світлина тижня

 


  Зареєструй свій сайт і отримай 3000 гривень!