BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 4-5 СЕРПНЯ 2001 року |


Український центр інтернет-реклами "ECHO"

Тварина, обдарована розумом

ANIMAL SAPIENS

Віра КОНЮШИНКА

Люди завжди вважали дельфінів одними з найбільш високорозвинених тварин. І ось нещодавно вчені знайшли цьому ще одне підтвердження. Виявилося, дельфін має чудову пам’ять, а його мозок за розмірами наближений до мозку людини.

Суперечки про інтелект тварин, їх свідомість і підсвідомість точаться давно. Своєю осмисленою мімікою і здатністю швидко вчитися дельфін не раз ставив у безвихідь учених, які вивчали цих морських тварин як в океанаріумах та дельфінаріях, так і на волі. Протягом останніх десятиліть учені досягли деяких успіхів у розгадці тонкощів психіки і соціального життя дельфінів і почали створювати детальніший психологічний портрет цих незвичайних тварин.

Як з’ясували науковці, біологічна система орієнтації у водних просторах – гідролокатор дельфіна – складніша від системи гідролокації найсучасніших підводних і надводних кораблів ВМС. До того ж у дельфінів високоорганізована соціальна структура.

Нещодавно з’явилися повідомлення про два дослідження, які проводилися паралельно, але незалежно одне від одного. В обох випадках учені дійшли висновку, що дельфіни можуть упізнавати себе у дзеркалі. А таке впізнавання вважається важливою ознакою самоусвідомлення. Обидві групи вчених, які проводили експерименти, пересвідчилися у тому, що дельфіни здатні мати деяке уявлення про себе і про інших як про окремих індивідуумів. Дотепер таку здатність визнавали лише за людиною і людиноподібною мавпою. Це наукове відкриття відразу стало сенсацією і тепер широко обговорюється в наукових колах.

Першим із двох досліджень, про які йдеться, керувала Даяна Рейсс, старший науковий співробітник Лабораторії морських досліджень при Нью-йоркському акваріумі в Брукліні. Нові експерименти з дельфінами, за словами Даяни Рейсс, “викликали дискусію про еволюцію мозку, тому що мозок приматів і дельфінів протягом 60 мільйонів років розвивався різними шляхами”. Кора головного мозку дельфінів та інших китоподібних організована інакше, ніж у приматів.

Лорі Маріно, професор поведінкової біології (біхевіоризм) в університеті Еморі в Атланті, очолює другу групу дослідників. Результати її роботи опубліковані на інтернет-сайті Національної Академії Наук США. Як говорить Лорі Маріно, у головному мозку дельфінів, на відміну від мозку приматів, відсутня лобова частина. Великі півкулі мозку мають численні звивини. У корі великих півкуль до 30 мільярдів нервових клітин, тож дельфін може переробляти величезну кількість акустичної та іншої інформації.

Ученим давно відомо, що діти починають впізнавати себе у дзеркалі у віці від півтора до двох років. Таке “впізнавання” звичайно означає початок самоусвідомлення, інтроспекції (тобто самоаналізу) і спроможності відрізняти себе від інших. У 1970 році психолог Ґордон Геллап, професор університету в Олбані, ввів так званий знаковий тест, щоби визначити, чи здатні тварини впізнавати себе в дзеркалі. Тест полягає у тому, що тварині роблять позначку забарвленою речовиною. Якщо тварина наближається до дзеркала і розглядає мітку, це і є ознака самовпізнавання. Багато тварин або взагалі ніяк не реагують на своє віддзеркалення, або реагують агресивно, ніби бачать у дзеркалі іншу тварину.

Дельфіни ж, як і людиноподібні мавпи, поводяться інакше: вони впізнають себе у дзеркалі. Про це свідчать результати досліджень, що почалися в 1998 році в Нью-Йоркському акваріумі з двома дельфінами. Дослідники позначали дельфінів заштрихованими трикутниками або колами. Усього кожній тварині робилися позначки по 16 разів, причому окремо від інших. Усе це знімалося на відеоплівку. Кожен дельфін після того, як йому зробили позначку, підпливав до дзеркала й розглядав на собі місце, яке було позначене. При цьому дельфіни часто крутилися, щоби краще роздивитися мітку.
Як завжди, одні вчені сприйняли результати нових досліджень скептично, інші – з ентузіазмом. Перші вважають, що доказів самосвідомості ще надто мало, що тут можуть бути збіги і випадковості.

Інші вірять, що тепер доведено мало не аналітичні здібності дельфінів. Так, наприклад, професор Ґордон Геллап назвав результати досліджень такими, що “наводять на роздуми”. Учений не зовсім впевнений, що піддослідні дельфіни бачили у своєму віддзеркаленні саме себе, а не щось інше.
А от Айрін Пепперберг, еколог і біолог-еволюціоніст з Аризонського університету, вважає, що дослідження однозначно демонструють розумову рівність дельфінів і приматів. Для порівняння професор Пепперберг навела приклад з африканським сірим папугою, який може упізнавати понад 50 об’єктів, розрізняючи їх і за формою, кольором, але при цьому птах так і не зміг скласти іспит на впізнавання себе у дзеркалі.

У результаті ще одного наукового експерименту вчені дійшли висновку, що дельфіни можуть без попереднього тренування сприймати й інтерпретувати такі дії людини, як вказування пальцем чи навіть пильним поглядом. Результати цих досліджень, які проводилися у дельфінарії “Сі Ворлд” у Дурбані (ПАР), були опубліковані в “Журналі порівняльної психології”. В основу публікації була покладені роботи багатьох вчених з різних країн, зокрема професора психології розвитку Йозефа Коля з Інституту еволюційної антропології імені Макса Планка в Лейпцизі, професора Робіна Данбара з Ліверпульского університету, трьох науковців з Південної Африки.

На думку англійського професора Данбара, результати досліджень наводять на думку, що дельфін здатний тлумачити наміри інших, “розуміти” те, що ви намагаєтеся робити, чи навіть вгадувати, що ви тільки плануєте робити. Правда, деякі вчені вважають, що реакція дельфінів на вказівку пальцем або поглядом більше схожа на реакцію домашнього пса, ніж людиноподібної мавпи.

“Серед дельфінів на волі може бути поширене розуміння один одного з одного погляду”, – зазначає професор психології Герберт Ройтблат із Гавайського університету. Він є експертом з біологічної гідролокації на основі ехолокації у дельфінів. Дельфіни чудово орієнтуються у воді за допомогою ехолокації і мають дуже тонку чутливість, сприймаючи коливання від кількох десятків герц до 190 кілогерців. “Мабуть, тварина з такою складною системою соціальних відносин має здатність до самоусвідомлення і самоідентифікації”, – додає Річард Коннор, професор-біолог із Массачусетського університету, який першим у 1999 році відкрив, що дельфіни в Австралії живуть своєрідними комунами, які нараховують до 14 осіб. “Але, – продовжує професор, – до повного з’ясування усіх тонкощів підвищених розумових можливостей дельфінів поки ще далеко”.

POSTUP - ПОСТУП
№119 (777),
4-5 СЕРПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Рухівці - проти Московського Патріархату
·В НОМЕРІ
·Вечеря навпомацки
·Німці переправляли нелегалів з України на Захід

ПОГЛЯД
·Коли ви п'єте шампанське?
·очікуючи ювілею

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Усім вкладникам "України" повернуть гроші
·Навіщо банку трамвайні колії?
·Німецьких політиків дивує у Львові житло і транспорт
·МІСТО
·Нова диспетчерська система швидкої допомоги
·Нове дослідження "Генези"
·Вшануймо пам'ять "Бурлаки"!

ПОСТУП З КРАЮ
·краєвид
·Сибірка вже у Києві
·Комп'ютерний хробак у міністерстві
·Язикате українське телебачення

ПОСТУП У СВІТ
·Нова мода - вечеря навпомацки
·Вулкан Етна - небезпечна окраса Сицилії
·Утворюється транс-тихоокенаське НАТО?
·Українські емігранти на берегах Атлантики
·Мубараку набридли пусті балачки
·світоогляд

МАНДРИ У ПОСТУПІ
·"Софіївка": враження подорожнього

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Нікола Кузанський: Жодна зоряна ділянка не позбавлена мешканців
·Тварина, обдарована розумом

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Свято книги до ювілею
·Повернення "Світу пригод"
·Іще раз про Личаківський цвинтар
·КНИГАРНЯ

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Моїм опонентам із Закарпаття

АРТ-ПОСТУП
·nаша аfіша
·"Мова" - засіб від провінційності
·Не мовчи, мов і ти!

СПОРТ-ПОСТУП
·Хто такий Ленс Армстронг?
·спорт-бліц
·Календар змагань Чемпіонату світу
·Кличко збирається завоювати Америку

ПОСТ-FACTUM
·календар
·світлина тижня