BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 4-5 СЕРПНЯ 2001 року |


Український центр інтернет-реклами "ECHO"

Нікола Кузанський: Жодна зоряна ділянка не позбавлена мешканців

ПРЕДТЕЧА

Сергій КАЛІБЕРДА

Нікола Кузанський вже у віці 47 років став кардиналом римської католицької церкви. Він обґрунтовував думки, за які пізніше твори Коперника були внесені інквізицією до індексу заборонених книг, а Бруно – звинувачений в єресі, вилучений з ордена, а пізніше спалений на вогнищі. Коперник поширював свої ідеї анонімно, Галілей зрікався своїх поглядів. Серед цих людей в епоху середньовіччя Кузанський був першим...

Нікола Кузанський народився у серпні 1401 року, а справжнє ім’я його було Ніколаус Кребс. Усе життя він дивився на світ крізь призму богослов’я, вважаючи, що чудова впорядкованість Всесвіту – справа рук Творця та демонстрація його могутності. Разом із тим Кузанський першим порвав з арістотелівсько-птолемєївським уявленням про Всесвіт та відродив ідею, колись відкинуту Арістотелем, – про відсутність у Всесвіту центру та краю.

У першій половині епохи середньовіччя в Європі панувала біблійна картина світу, яка змінилася вкрай догматизованою формою давніх учень Арістотеля та Птолемея про Всесвіт. Водночас накопичувались астрономічні спостереження, які суперечили цій картині. Подібно до яскравого метеора, передранкову добу Відродження прорізали геніальні ідеї Ніколи Кузанського, які на століття випередили епоху. В посмертно виданому творі з більш ніж критичною назвою – “Про вчене незнання” – Нікола Кузанський виклав свої нетрадиційні космологічні погляди, які навіть сьогодні в цілому співпадають зі сучасними уявленнями про Космос. Усесвіт, за логікою Кузанського, не може бути обмежений, оскільки тоді треба було б припускати існування чогось за його межами. Спираючись на цю ідею, учений дійшов висновку, що ні Земля, ні Сонце, ні якесь інше небесне тіло не можуть бути центром Всесвіту. Центр Усесвіту – скрізь, вважав вчений, а межа – ніде. Таким чином, він виступив не тільки проти геоцентризму, але й проти геліоцентризму, за яким Сонце вважали центром Всесвіту.

Цим він пішов далі від Міколая Коперника (1473-1543), випереджуючи його не тільки в часі, але й за глибиною передбачення та розуміння. Усупереч ідеям, що панували в його час, Кузанський наполягав на матеріальній єдності всіх космічних тіл, включаючи Землю. Вчений стверджував, що рух Землі у просторі є абсолютно реальним, незважаючи на відчуття нерухомості. Таких же відчуттів зазнавав би будь-який інший спостерігач, який перебував би на будь-якому іншому небесному тілі, і всі вони у цьому сенсі були б рівноправними. Це зближує ідеї Кузанського з сучасними поглядами теорії відносності. Одним із перших в епоху Середньовіччя він висловив упевненість у населеності Космосу:

“Жодна зоряна ділянка не позбавлена мешканців,” – писав він.

Учений-теолог, Кузанський не цурався і суто прикладної діяльності. У березні 1437 року, тобто майже за півтора століття до введення григоріанського календаря (був введений у 1582 році), Кузанський виступав на Базельському соборі з оригінальним проектом реформи юліанського календаря. Коперник (1473-1543 рр.) також брав участь в аналогічній роботі з реформи календаря, тільки вже Латеранського собору 1512-1517 років. Латеранський собор запропонував вирішити важливу проблему видатним астрономам, насамперед Коперникові, але той відмовився і доводив передчасність проведення реформи, оскільки вважав теорію руху Сонця й Місяця, яка лежить в основі календаря, недостатньо розвиненою і не зовсім точною.

Якщо перетворююча сила Коперникової системи світу полягала в її внутрішній логічності, економності, досконалості, досягнутих введенням геліоцентричного принципу, то думки Кузанського відіграли більш важливу роль у формуванні поглядів ченця одного з неаполітанських монастирів Джордано Бруно (1548-1600). Захоплений ідеєю Кузанського про безмежність Усесвіту, він створив власну філософську картину Всесвіту, яка навіть у наші дні вражає глибиною ідей та точністю наукового передбачення. Його ідеї щодо безкінечності Всесвіту та численності населених світів вступили у конфлікт із переконаннями наукових та церковних авторитетів. Бруно писав: “Центр – скрізь, периферія – ніде”. Але предтечею Джордано Бруно був не Коперник, а Кузанський.

Аналогічних поглядів притримувався Ісаак Ньютон. Згідно з уявленнями Ньютона, Всесвіт не тільки безмежний, але й однорідний, тобто його властивості в середньому однакові в усіх точках та в усіх напрямках. Перше переконливе свідчення на користь Ньютонового постулату про однорідність простору, отримане із спостережень, дав лише у 1929 році Едвін Хаббл, а ідея населеності Всесвіту ще й досі не знайшла наукового підтвердження.

Оригінальність, за церковними канонами, є надто сумнівною чеснотою. Оригінальних думок у Кузанського виявилося чимало, але сучасний йому світ ще не був готовий їх сприйняти, тому його думки були опубліковані лише після його смерті. Помер Нікола Кузанський 15 серпня 1464 року. І тільки через 9 років по тому народився Коперник...

POSTUP - ПОСТУП
№119 (777),
4-5 СЕРПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Рухівці - проти Московського Патріархату
·В НОМЕРІ
·Вечеря навпомацки
·Німці переправляли нелегалів з України на Захід

ПОГЛЯД
·Коли ви п'єте шампанське?
·очікуючи ювілею

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Усім вкладникам "України" повернуть гроші
·Навіщо банку трамвайні колії?
·Німецьких політиків дивує у Львові житло і транспорт
·МІСТО
·Нова диспетчерська система швидкої допомоги
·Нове дослідження "Генези"
·Вшануймо пам'ять "Бурлаки"!

ПОСТУП З КРАЮ
·краєвид
·Сибірка вже у Києві
·Комп'ютерний хробак у міністерстві
·Язикате українське телебачення

ПОСТУП У СВІТ
·Нова мода - вечеря навпомацки
·Вулкан Етна - небезпечна окраса Сицилії
·Утворюється транс-тихоокенаське НАТО?
·Українські емігранти на берегах Атлантики
·Мубараку набридли пусті балачки
·світоогляд

МАНДРИ У ПОСТУПІ
·"Софіївка": враження подорожнього

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Нікола Кузанський: Жодна зоряна ділянка не позбавлена мешканців
·Тварина, обдарована розумом

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Свято книги до ювілею
·Повернення "Світу пригод"
·Іще раз про Личаківський цвинтар
·КНИГАРНЯ

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Моїм опонентам із Закарпаття

АРТ-ПОСТУП
·nаша аfіша
·"Мова" - засіб від провінційності
·Не мовчи, мов і ти!

СПОРТ-ПОСТУП
·Хто такий Ленс Армстронг?
·спорт-бліц
·Календар змагань Чемпіонату світу
·Кличко збирається завоювати Америку

ПОСТ-FACTUM
·календар
·світлина тижня

 


  Зареєструй свій сайт і отримай 3000 гривень!