BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 4-5 СЕРПНЯ 2001 року |


Український центр інтернет-реклами "ECHO"

Не мовчи, мов і ти!

КОНТЕМПОРАРІ-АРТ

Зоряна НАГІРНЯК

Навіть ретроглядам, котрі сучасне мистецтво сприймають за мертвороджений виплід материнних культур, недобачаючи його пуповинної пов’язаності із онтологічно національними плацентами, не знадобилася транслітерація символів того перфоменсу, який під час фестивалю “Мова” показав у Львові інтернаціональний склад театру Тріко. Усе промовлене й продемонстроване сприймалося на різних рівнях: від чуттєвого до інтелігібельного. Хистка рівновага інсталяції “Присмак світу” виснувалася із дійства суто театральної природи, яке сміливо можна назвати контемпорарі-спектаклем. Виконавці ж воліли означувати це діагональною імпровізацією для квартету в складі монтувальника конструктивної скульптури Дені Тріко, кларнетистки Ізабель Дютуа, виконавця імпровізацій на сазі (турецькому народному струнному інструменті) Паскаля Баттю та декламаторки Арзу Біга Баріль.

“Наш творчий ансамбль існує вже кілька років, – говорить Паскаль Баттю. – Ми познайомилися під час спільної праці. Спершу це було тріо, але торік на фестивалі в Румунії ми вперше зустрілися із Арзу Біга Баріл. І вже цього разу зібралися спеціально, аби приїхати в Україну. На це було багато причин географічних, адже Україна також є кордоном між світом Сходу і Заходу, перетин культур яких нас цікавить найдужче. Особисто в мене це на генетичному рівні, бо мій батько походить із Болгарії. За два дні до приїзду у Львів ми показували цю виставу у французькому культурному центрі в Києві. Там же, до речі, було виготовлено і ар – матеріал для імпровізацій Дені Тріко”.

На запитання, чи сприйняття столичної публіки якось відрізняється від реакції львів’ян, флейтистка Ізабель Дютуа, яка неабияк здивувала діапазоном можливостей свого музичного інструмента, відповіла, що в подвір’ї між “Дзиґою” та Домініканським собором їй більше вдалося інтегруватися в перфоменс, ніж у Києві, і вона сподівається, що публіка здатна була це оцінити з усією неупередженістю.

Зрештою, тому, хто спостерігав, як спліталася тканина перфоменсу із рецитації текстів сучасної турецької поетки Лялі Мюльдюр, кларнетного ґелґотіння, струнного бриніння саза, ритму нетрадиційного звуковидобування, у супроводі яких Дені Тріко із сізіфовою наполегливістю конструював із напнутих луків свою дивовижну скульптуру, кортіло довідатися, настільки це – імпровізація, а наскільки дія відбувалася за попередньо узгодженим сценарієм?

“Це – стовідсоткова імпровізація, – переконував Дені, – наперед ніколи не знаєш, чим ця пригода може завершитися: важкістю, полегшенням, гумором. Але публіка завжди лишається заінтригованою плином дії і хоче додивитися до кінця”.

Однак відчувалося, що львівський варіант побудови із ару вдався, бо були такі моменти, що глядачам хотілося втрутитися, допомогти конструкторові. Львів’яни переживали чи не більше за виконавців, аж так, що можна було говорити про спів-чування вимовленому образною грою синтетичної генези. Хоча важко було розкласти суть побаченого, почутого й усвідомленого на першоелементи: музику, гру драматичної акторки, на створення химерної монументальної скульптури, – усе ж домінуючою було визнано прецизійне конструювання Дені Тріко. Але він заперечив свою провідну ролі у квартеті.

“Робимо ставку на ансамблевість гри. У нас нема такої людини, котра домінує над іншою. Є бажання слухати волю інших, якщо немає цієї чутливості, нічого не вийде. Усе настільки взаємопов’язано: ось музикант, наприклад, може задати інший ритм – і акторка буде рухатися з іншою пластикою. Залежно від музики, слова, енергії тексту чи ударів, ар виникає щоразу по-іншому”.

Основою проекту “Присмак світу” є занурення в ритуал, інстинктивну мелодику, розімкнені форми культур, які детермінують суспільства Сходу і Заходу. Відкривши для себе Балкани під час подорожей 2000 року, квартет усвідомив і факт зустрічі двох світів, зробивши цю царину та її культурні традиції основою вистави.

Львів не розчарував французьких митців, згуртованих ідеєю пізнання пограниччя культур. Фестиваль “Мова” подарував їм незабутні враження від влаштованого в Італійському подвір’ї концерту імпровізаційно-шаманного дійства Юрія Яремчука (саксофон, кларнет, перкусії) і Наталки Половинки ( вокал, пластика). Із таким глибоко професійним проникненням до осердя архетипних ритуалів французьким акторам іще не доводилося зустрічатися на перехрестях європейських фестивалів сучасного мистецтва. Вони вважають, що Львову просто поталанило із митцями такого класу!

POSTUP - ПОСТУП
№119 (777),
4-5 СЕРПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Рухівці - проти Московського Патріархату
·В НОМЕРІ
·Вечеря навпомацки
·Німці переправляли нелегалів з України на Захід

ПОГЛЯД
·Коли ви п'єте шампанське?
·очікуючи ювілею

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Усім вкладникам "України" повернуть гроші
·Навіщо банку трамвайні колії?
·Німецьких політиків дивує у Львові житло і транспорт
·МІСТО
·Нова диспетчерська система швидкої допомоги
·Нове дослідження "Генези"
·Вшануймо пам'ять "Бурлаки"!

ПОСТУП З КРАЮ
·краєвид
·Сибірка вже у Києві
·Комп'ютерний хробак у міністерстві
·Язикате українське телебачення

ПОСТУП У СВІТ
·Нова мода - вечеря навпомацки
·Вулкан Етна - небезпечна окраса Сицилії
·Утворюється транс-тихоокенаське НАТО?
·Українські емігранти на берегах Атлантики
·Мубараку набридли пусті балачки
·світоогляд

МАНДРИ У ПОСТУПІ
·"Софіївка": враження подорожнього

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Нікола Кузанський: Жодна зоряна ділянка не позбавлена мешканців
·Тварина, обдарована розумом

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Свято книги до ювілею
·Повернення "Світу пригод"
·Іще раз про Личаківський цвинтар
·КНИГАРНЯ

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Моїм опонентам із Закарпаття

АРТ-ПОСТУП
·nаша аfіша
·"Мова" - засіб від провінційності
·Не мовчи, мов і ти!

СПОРТ-ПОСТУП
·Хто такий Ленс Армстронг?
·спорт-бліц
·Календар змагань Чемпіонату світу
·Кличко збирається завоювати Америку

ПОСТ-FACTUM
·календар
·світлина тижня

 


  Зареєструй свій сайт і отримай 3000 гривень!