BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 4-5 СЕРПНЯ 2001 року |


Український центр інтернет-реклами "ECHO"

"Мова" - засіб від провінційності

Фестиваль сучасного мистецтва у галереї "Дзиґа"

DU YOU SPEAK?

Наталка КОСМОЛІНСЬКА

“Кожна іноземна мова є ще однією зброєю в боротьбі життя”, – без цього вислову Карла Маркса не обходився ні один кабінет німецької мови за часів Союзу. Відкриті кордони дуже швидко засвідчили нам, що так воно і є. Щодо мови іноземної. Поки що дуже важко переконати загал, що культура, передусім інтелектуальна – не свідчення, що її носій потребує скерування на Кульпарків, а засіб розмовляти на рівних зі світом навіть при наших кричуще невідповідних економічно рівнях.

У Львові останніми роками все важче. Особливо в ділянці сучасного мистецтва. Особливо концептуального. Відповідно, Львів мистецький міліє просто на очах. Його вже ледь не по кісточки, того Львова. Точніше кажучи – по “Дзиґу”. Не менше, але й не більше. Відповідно, причетним і зацікавленим або треба щось із цим робити, або їхати туди, де щось роблять інші.

Усі, що мали виїхати зі Львова за ці роки, уже виїхав. Ті, хто залишилися, влаштовують міжнародні театральні фестивалі, музичні фестивалі і намагаються влаштовувати фестивалі сучасного мистецтва. Спроба останнього у Львові цього року, на жаль, співпала із лихоманкою підготовки до зустрічі Папи Римського, тому була відразу автоматично приречена на мінімальну спонсорську й інформаційну підтримку. Хоча куратори (художники Сергій Якунін і Анна Сидоренко (Галицька мистецька асоціація) й організатори (Французький культурний центр в Україні та Мистецьке об’єднання “Дзиґа”, за підтримки клубу “Юніті”) вилізли, як кажуть, зі шкіри й усе-таки організували І-ий МІЖНАРОДНИЙ ФЕСТИВАЛЬ СУЧАСНОГО МИСТЕЦТВА У ЛЬВОВІ “МОВА”.

Назва фестивалю “Мова” – це просто в десятку: для проведення ефективного діалогу культур спочатку необхідно засвоїти спільну сучасну мистецьку мову. Для цього потрібно принаймні залучити до участі максимально представницький склад митців, що нею фахово володіють, а також, відповідно, спроможну до науки публіку. Запросити вдалося “не зовсім”. Через брак коштів не всі учасники змогли приїхати, практично не встигли з рекламою. Але все ж таки ВДАЛОСЯ! Після стількох років по вибухових львівських “Вивихах”, “Інтердруках”, акціях фонду Мазоха, “Крайслерах імперіалах”, кількох років прикрої провінційної неспроможності в д а л о с я.

Ну, не приїхав Маков, шкода дуже, зате приїхали Дені Тріко, Гліб Вишеславський, Павло Ковач, Томаш Доманський. І свої львівські: Аня Сидоренко, Андрій Сагайдаківський, Сергій Якунін, Влодко Кауфман із Наталею Шимін, які укотре мали нагоду продемонструвати сталим шанувальникам і гостям рівень сучасного мистецького мислення. Кожна з представлених робіт, при бажанні, могла б слугувати посібником із шокової терапії (мовний бар’єр із шару книжок на підлозі Ані Сидоренко, який кожен відвідувач долав досить болісно для себе, для найбільш вразливих наглядачки виставки розстеляли поверх килимок) або передвиборчої кампанії (інсталяція Сагайдаківського, яка медитативно переконувала кожного глядача, що виставлено саме грушки, хоча на здоровий глузд – нібито яблука, але хто ж його знає, якщо офіційна точка зору протилежна...), або військової естетики (інсталяція Наталі Шимін і Влодка Кауфмана, яку можна екстраполювати на будь-яку часову ділянку історії людства. Якщо на мілітарному годиннику вибиває “Час війни”, то йому автоматично підпорядковуються всі форми життя: з’являється людина війни, їжа війни, мова війни, закони війни... ).

Словом, провокаційний діалог відбувся. Мистецький Львів за три дні вдихнув свіжого повітря: інформаційного, творчого, просто ІНШОГО (скуштував з іншого горщика). Довів, що спроможний не тільки на театральні та музичні проекти. Продемонстрував, що не тільки в Києві... і не одними грішми... Що талановиті мистецькі проекти здатні подавати дуже влучні і ПОТРІБНІ репліки до сучасних реалій, з якими часом вже ні політики, ні, тим більше, урядовці не в силі дати ради... Особливо у Львові, де проблема мови (і порозуміння) постійно стоїть дуже гостро. І те, що цього разу йдеться не про її вербальну форму, як на мене, – не мінус, а великий плюс “Мові”. Нарешті замість мітингу чи пікету на захист мовного середовища – ефектна інтелектуальна акція, висловлена інтернаціональною мовою сучасного мистецтва, яка за кілька днів видала такий доробок у ділянці формування сучасної української міської культури, що вистачить на рік. До наступної “Мови”, сподіваюся.

POSTUP - ПОСТУП
№119 (777),
4-5 СЕРПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Рухівці - проти Московського Патріархату
·В НОМЕРІ
·Вечеря навпомацки
·Німці переправляли нелегалів з України на Захід

ПОГЛЯД
·Коли ви п'єте шампанське?
·очікуючи ювілею

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Усім вкладникам "України" повернуть гроші
·Навіщо банку трамвайні колії?
·Німецьких політиків дивує у Львові житло і транспорт
·МІСТО
·Нова диспетчерська система швидкої допомоги
·Нове дослідження "Генези"
·Вшануймо пам'ять "Бурлаки"!

ПОСТУП З КРАЮ
·краєвид
·Сибірка вже у Києві
·Комп'ютерний хробак у міністерстві
·Язикате українське телебачення

ПОСТУП У СВІТ
·Нова мода - вечеря навпомацки
·Вулкан Етна - небезпечна окраса Сицилії
·Утворюється транс-тихоокенаське НАТО?
·Українські емігранти на берегах Атлантики
·Мубараку набридли пусті балачки
·світоогляд

МАНДРИ У ПОСТУПІ
·"Софіївка": враження подорожнього

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Нікола Кузанський: Жодна зоряна ділянка не позбавлена мешканців
·Тварина, обдарована розумом

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Свято книги до ювілею
·Повернення "Світу пригод"
·Іще раз про Личаківський цвинтар
·КНИГАРНЯ

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Моїм опонентам із Закарпаття

АРТ-ПОСТУП
·nаша аfіша
·"Мова" - засіб від провінційності
·Не мовчи, мов і ти!

СПОРТ-ПОСТУП
·Хто такий Ленс Армстронг?
·спорт-бліц
·Календар змагань Чемпіонату світу
·Кличко збирається завоювати Америку

ПОСТ-FACTUM
·календар
·світлина тижня

 


  Зареєструй свій сайт і отримай 3000 гривень!