BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX ЛИПНЯ-1 СЕРПНЯ 2001 року |


Український центр інтернет-реклами "ECHO"


полеміка

З Юзем Обсерватором

Четвергове число “Поступу” з “Львівськими обсерваціями” завжди для мене свято. Ще й тому, що Юзьо часто вихоплює мені (нам!) просто з язика якраз те, про що хочеться розповісти негайно. Та не маєш доступу до ЗМІ або не вмієш так дотепно і їдко висловитися. Або й лінуєшся. Та інколи це четвергове свято зіпсоване таки Вами, пане Юзю. Бо серед знаменитих обсервацій натикаюсь на такі, що не можу стравити.

Ось два приклади з останніх четвергових сторінок. “Соцреалізм по-українськи” (19 липня): фільм “Нескорений” чи не найбільший наш ідеологічний здобуток за останнє порожнє на українські фільми десятиріччя. Мене не цікавить, за яким рецептом (“старими совіцькими штампами”, як мовите Ви) зроблено фільм. Як і не цікавить, що він нібито для того, “щоб москаля дрочити”. Я щасливий, що фільм рятує байдужу або знищену душу передовсім молодого українця. Цей фільм мене, що вже щось знаю, схвилював до сліз. Отож, не як роблено, а про що він. Але про цей фільм писалося чимало і слушно. Фільм потрібний. І жаль, що він такий один “навиворіт”.

“Клопоти зі Шульцем” (26 липня). Усе правильно. Окрім одного. Ви не уточнили, чому Шульц у “культурному світі” відоміший від Франка. Не хочу вірити (а так начебто виглядає з Вашого тексту), що на Вашу гадку, Шульц кращий, геніальніший від Франка (ці літературні постаті взагалі не до порівняння!) А може, йому як євреєві (та ще й жертві Другої світової війни) зроблено неймовірну рекламу. Тоді як Франко – всього-на-всього український письменник. Адже Ви самі трохи нижче дуже правильно зауважуєте: “А вони були просто християнами й українцями, за що їх знищили”.
Навіть відсутністю інформації “у культурному світі”, як зазвичай було з геніальними українцями. Та й ще є. І не тільки тому, що ми були бездержавною нацією. Нас дехто не любить у світі і культурному також.

З привітом Ігор Калинець

З Павлом Сентиєм

Нещодавно в “Поступі” (ч. 103 за 7 липня 2001 р.) було вміщено рецензію на книгу Б.Мельника “Вулицями старовинного Львова”(Львів: “Світ”. – 2001). Автор статті відважився навіть назвати це видання “без перебільшення історичним”.

Звичайно, книга видана досить добротно, на доброму папері. Багато ілюстрована. Відчувається рука талановитих художників В. Ковальчук та Е. Каменщика.

Однак до змісту книги є досить багато застережень. П. Сентий пише, що книга досить довго йшла до читача і “в такій довгій і важкій дорозі... нічого не втратила”. Можливо, нічого не втратила, але майже нічого не здобула. Бо відчувається, що тексти писалися в 70-80-ті роки. І чимало з них обтяжені комплексами радянської епохи, коли треба було вишукувати в нашій історії та виставляти на огляд факти боротьби трудящих під проводом комуністів, свідчення про непорушну дружбу з російським народом...

Наприклад, описуючи Народний дім у Львові, Б. Мельник пише про ро-сійського письменника М. Лєскова чи російського композитора А. Рубін-штейна. І ні слова про театр “Руська бесіда”, товариство “Просвіта”, Дмитра Вітовського, Євгена Петрушевича й інших українських діячів.

Тут же написано: “У Народному домі 1 листопада 1918 р. було проголошено створення Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР)”. Хоча вже кожний школяр знає, що ще 18 жовтня 1918 року в Народному домі була утворена Українська Національна Рада, яка проголосила “утворення з українських земель Австро-Угорщини Української Держави”. А щойно 13 листопада ця держава стала називатись ЗУНР. Такі прикрі помилки не годиться допускати в книзі “для істориків, краєзнавців...”

Дуже вільно оперує Б.Мельник статистичними даними, пишучи, зокрема, що до 1940 року на Замарстинові мешкало “аж 35% населення міста”. Повторюються радянські дані, що у львівському гетто фашисти знищили 136 тис. осіб, а у Янівському концтаборі “загинуло 200 тис. осіб 18 національностей”.

Дуже мало в книзі про собор Святого Юра та галицьких митрополитів , зате знайшлося місце для центрів “антиуніатської боротьби”. Переказуються московські легенди про криницю біля Бернардинського монастиря, куди “були вкинуті трупи підступно вбитих у монастирі львів’ян-українців”, про “транспортування нелегальної літератури до Росії”.

На загал це видання ще не стало книжкою про Львів, написаною з українських позицій, бо дуже багато залишилось у ній рецидивів із минулої епохи.

Юрій Гордій, Львів

З Романом Лозинським

Прочитав Р. Лозинського “Повільно, невпинно і впевнено...” (№108 ц. р.). Із чимось можна погодитися, щось варто заперечити. У деяких місцях складається враження (від нього стає справді моторошно), що навіть у Львові ми вже готові сприймати русифікацію як незаперечний факт життя.

Водночас видається абсолютно безсумнівним те, що “українцям слід перестати марно згадувати минуле, звинувачувати у всьому інших й нарешті задуматися про сучасне й майбутнє”.

Я, власне, про оце “задуматися”. А де саме задуматися? Хто назве в нашій столиці національно небайдужого українства таке місце, де проблеми відродження мови й нації постійно, вільно й жваво обговорюються інтелектуалами, де в суперечках народжуються істини, які стають ідеологемами загалу і настановами для партій і громадських організацій? Під яким організаційним “дахом” відбувається чи могло б відбуватися таке непорожнє обговорення?

Цілком очевидно, що “Просвіта”, КУІн, “Львівська бесіда” і десятки інших формацій, статутно нібито орієнтованих на інтелектуальне забезпечення національного відродження, фактично нічим таким займатися не прагнуть. Переважна більшість функціонерів “патріотичних” структур “і так усе знають”, не шукаючи нових ідей і не демонструючи готовності бодай толерувати їх носіїв. Сталий інтерес до теми виявляє хіба що редакція “Поступу”. На жаль, доволі важко збагнути, за якими принципами добирає вона бажаних для публікації авторів. (Підозрюю, хоча волів би помилитися, що більшість їх прізвищ насправді є псевдами співробітників редакції, себто маємо класичний приклад “демократії для своїх”...).

Поза тим, сили русифікації мають безперечну перевагу над силами національного відродження в організаційному, фінансовому, матеріально-технічному плані...Дух та інтелект – ось єдині пункти, де ми сьогодні реально могли б протиставитися невблаганному ворогові. Але якраз цієї можливості ми послідовно уникаємо. На найпринциповіші для української справи питання (як-от: про рушійні сили русифікації, реальну мовну картосхему сучасної України та процеси її змін, реєстр сил національного опору та послужний список кожної з них тощо) ми ще навіть не починали шукати правдивих відпо-відей! Так, під час обговорення достопам’ятних постанов Львівської міської ради про захист звукового середовища концептуальна непропрацьованість проблеми кидалася в очі. Нічого: обговорили, прийняли... не працює.

Отже, дискусію про мову зі шпальт газети конче треба переносити в реальні приміщення реальних структур. Можливо, це має бути “круглий стіл” “Українство: від самооборони – до наступу” (назва умовна). Можливо, за прикладом Андрія Садового хтось започаткує недержавний Інститут національного відродження? Принаймні для залагодження організаційних питань і суперечок за булаву часу лишилося обмаль. Hannibal ante portas!. Бойові слони русифікаторської раті вже гупають хоботами в брами княжого Львова. Прокиньтеся, почуйте!

Володимир Вітковський, депутат Львівської міської ради

POSTUP - ПОСТУП
№116 (774), 31
ЛИПНЯ-1 СЕРПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Солана прилетів відпочити
·Це наш скарб
·В НОМЕРІ
·Вкладники "України" продовжують пікетування

ПОГЛЯД
·Ви якою мовою розмовляєте?
·Час вибору мови

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Це наш скарб
·Громадський контроль над... рекламою
·Конгрес українських націоналістів - у нокауті?
·МІСТО
·Пані опановують "залізних коней"
·З українською мовою "нєт проблем"?

ГАЛИЦЬКИЙ ПОСТУП
·У шанцях Дрогобича
·Бі-Бі-Сі: Шульц, Рот і Львів
·Радзієвський, Шульц, Бандера

ПОСТУП З КРАЮ
·Україні загрожує епідемія
·Демонстрація сили і слабкості
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·світоогляд
·Американський космічний бомбардувальник
·Духовний камінь спотикання
·Нове румуно-угорське протистояння
·Амбасадорів можуть вигнати на вулицю
·Марихуана для лікування

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·край
·Уперед до ВТО!
·Безкоштовний газовий лічильник
·Геть від Львова!
·світ

АРТ-ПОСТУП
·Голос Королівського міста
·Чергова роль американського лемка
·Деміурги психіатричного "Задзеркалля"

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·шановна редакціє
·полеміка

СПОРТ-ПОСТУП
·"Баварія" програє дебютантові
·Лідер програє дебютанту, а "Карпати" перемагають ЦСКА
·Ярослав Грисьо: "Усе повинно бути на найвищому рівні"
·Німецький сумбур "Великого цирку"
·"Динамо" - володар Кубка
·Непереможний Армстронг
·"Нива" продовжує занепадати
·На шляху до євроеліти

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Джордж Гаррісон: Я знаю, що незабаром помру