BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX ЛИПНЯ-1 СЕРПНЯ 2001 року |


Український центр інтернет-реклами "ECHO"


Деміурги психіатричного "Задзеркалля"

ДЗИҐА

Мирослав МАРИНОВИЧ

Не знаю, кому першому спало на думку облаштувати культурно-мистецький центр “Дзиґа” в тупичку вулиці Вірменської, але переконаний, що цей чоловік за своєю природою – філософ. Бо тільки така людина могла передбачити, що з кожною новою експозицією глухий кут зникатиме, а масивні двері “Дзиґи” вже не перегороджуватимуть вулицю, а вводитимуть відвідувача у її продовження, тільки вже в іншому, мистецькому вимірі. Цей оптичний ефект відчувається завжди, але особливо його помітно тепер, коли в центрі експонуються твори осіб з психічними відхиленнями. Зараз “дзиґівські” ворота набувають додаткової символічності як ворота в інший вимір осягнення світу – у потаємний світ задзеркалля, у якому межею є ота ефемерна й важкоокреслювана “норма” людської психіки.

Перше, над чим працює думка під час оглядин виставки, – це не стільки саме мистецтво, скільки доля його авторів. Що ж, це природно, а дуже часто ще й корисно, бо виставка дає змогу упевнитися в хибності щонайменше кількох тверджень. Передусім, лише людині, котра сама несповна розуму, могло спасти на думку назвати людей з психічними відхиленнями безумними. Чого-чого, а розуму авторам цих робіт не відбереш. Проілюструю це феноменальними словами львів’янина Дмитра Кузовкіна з його “Есе до власної графіки”: “Хочеться вертикалі – злету або падіння, але більшість – нудні, буденні горизонталі”. Я б багато віддав, щоб зустріти ці слова у власних есеях!

Український народ (передусім сільський люд, а не оті відірвані від свого коріння урбанізовані маси) віддавна вважав, що люди з психічними відхиленнями “числяться за Богом”, тобто звільнені від умовностей міжлюдських взаємин. Саме Бог, і тільки Він, втаємничений у новий код людського мислення, до якого “звичайні” люди вже глухнуть. І справді, як свідчать унікальні експонати, саме з Всевишнім веде свою тиху розмову скривджена душа. Щоби переконатись у цьому, достатньо поглянути на світлини із зображенням стін уже перемальованого будинку Мітасова в Харкові. Я так і не витлумачив цього фантастичного “рунічного” письма: чи це нова Добра Вість людству, чи це органно-словесний хорал Богові. Хто переконає мене, що замалювати ці дивні фрески і повернути кімнату у “фонд квартирного майна”, – це вияв психічно-розумової норми?

Навіть зі зміненим кодом мислення недужий залишається людиною, яка зовсім по-нашому відчуває біль, кривду, страждання. Утім, цілком може бути, що вони переносять усе навіть важче й гостріше, оскільки рецептори душі оголені й позбавлені захисного соціо-психологічного екрана. Слів нема: “наш” і “їхній” світ неможливо штучно зрівняти. Припускаю, що їхні обставини – це плата за поступ, але не сам поступ. Але це означає, що власне ми є втіленням поступу. Бо “хижацьке” споживання смакот, куплених за нечесний хабар, і треба було б назвати вінцем Господнього задуму щодо людини. Тому ніким не доведено, що наш світ має бути для хворих тюрмою, у якій наглядачами є безкарна наруга, бездушність і злість “здорових”. Мені відомий випадок, коли до однієї вчительки прийшов її колишній учень, котрий потрапив у психіатричну лікарню, і попросив: “Ви впливова людина. Скажіть їм, щоб нас не били!” У цьому контексті стають зрозумілими дивовижні слова ще одного учасника виставки – Тараса Марчука зі Львова: “Приречена душа нічого не боїться, лиш погоні”.

Є, проте, одна площина, на якій ми водночас дивовижно подібні і разюче несхожі: це – творчість. З одного боку, саме вона єднає нас і робить співучасниками процесу Господнього творіння. Якщо ми здатні осягнути суть біблійної тези, що людину створено “на образ і подобу Божу”, то вона – у нашій спроможності творити. Перед Господом постають мільярди маленьких деміургів, котрі вчаться ліпити власні всесвіти... З другого боку, кожен із нас унікальний у своїй несхожості на інших.

Про це подумав перед полотном Олександра Непопа з Києва, яке я про себе назвав “Тінь”. Як на мене, саме тінь, що падає від подорожнього, є головною дійовою особою картини. Вона рівноправна у своїй значущості з тією особою, від якої походить. Такої філософії реальності я ще у своєму житті не зустрічав.

Виставку привезли до Львова активісти благодійного фонду “Касталія” (м.Київ), в основі діяльності якого, зокрема, – арттерапія, створення умов для розкриття творчого потенціалу тих із нас, хто має психіатричні діагнози або знаходиться в межових станах... “Усі вони – і благодійники, і їхні підопічні – давно вже стали однією сім’єю. Неоціненну підтримку надає їм Асоціація незалежних психіатрів України, очолювана колишнім в’язнем сумління Семеном Глузманом. А тепер до групи добрих друзів “Касталії” приєднався і творчий колектив львівської “Дзиґи”, надавши приміщення і попрацювавши над оформленням виставки, зрозуміло, на доброчинних засадах. Хоча, власне, сказати це – ніби нічого не сказати, бо “за кадром” тоді залишаються любов і талант, вкладені в оформлення експозиції. Достатньо тут згадати колосальне враження від естетики представлення портретів авторів, які визирають з-поміж білих полотнищ, ніби справді з іншого світу.Тому дякуємо рівною мірою “касталівцям” і “дзиґівцям” – людям із надзвичайно тонкою організацією душі – за оце “коротке замикання” між двома світами. Дякуємо за те, що, обмежуючись малим, творите велике.

POSTUP - ПОСТУП
№116 (774), 31
ЛИПНЯ-1 СЕРПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Солана прилетів відпочити
·Це наш скарб
·В НОМЕРІ
·Вкладники "України" продовжують пікетування

ПОГЛЯД
·Ви якою мовою розмовляєте?
·Час вибору мови

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Це наш скарб
·Громадський контроль над... рекламою
·Конгрес українських націоналістів - у нокауті?
·МІСТО
·Пані опановують "залізних коней"
·З українською мовою "нєт проблем"?

ГАЛИЦЬКИЙ ПОСТУП
·У шанцях Дрогобича
·Бі-Бі-Сі: Шульц, Рот і Львів
·Радзієвський, Шульц, Бандера

ПОСТУП З КРАЮ
·Україні загрожує епідемія
·Демонстрація сили і слабкості
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·світоогляд
·Американський космічний бомбардувальник
·Духовний камінь спотикання
·Нове румуно-угорське протистояння
·Амбасадорів можуть вигнати на вулицю
·Марихуана для лікування

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·край
·Уперед до ВТО!
·Безкоштовний газовий лічильник
·Геть від Львова!
·світ

АРТ-ПОСТУП
·Голос Королівського міста
·Чергова роль американського лемка
·Деміурги психіатричного "Задзеркалля"

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·шановна редакціє
·полеміка

СПОРТ-ПОСТУП
·"Баварія" програє дебютантові
·Лідер програє дебютанту, а "Карпати" перемагають ЦСКА
·Ярослав Грисьо: "Усе повинно бути на найвищому рівні"
·Німецький сумбур "Великого цирку"
·"Динамо" - володар Кубка
·Непереможний Армстронг
·"Нива" продовжує занепадати
·На шляху до євроеліти

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Джордж Гаррісон: Я знаю, що незабаром помру