BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX ЛИПНЯ-1 СЕРПНЯ 2001 року |


Український центр інтернет-реклами "ECHO"


Демонстрація сили і слабкості

Путін і Кучма святкували в Севастополі день військово-морських сил Росії

ДИПЛОМАТІЯ

Дмитро ЯЦЕНКО

Цього уїк-енду в Криму відбулася зустріч президентів України та Росії. У неділю в Севастополі Леонід Кучма та Володимир Путін узяли участь у святкуванні дня військово-морського флоту Росії, тоді як українські моряки святкуватимуть своє професійне свято лише завтра, 1 серпня.

З нагоди недільних урочистостей відбувся парад військових кораблів обох держав, на який, окрім президентів, з російської сторони прибули подивитися мер Москви Юрій Лужков, російський посол в Україні Віктор Чорномирдін, а з української – спікер парламенту Іван Плющ, міністр оборони Олександр Кузьмук і, що найбільш несподівано, колишній прем’єр Віктор Ющенко. Під час параду відбулися показові виступи кораблів, морської авіації: гелікоптери евакуйовували з води умовно потерпілих, крім того, можна було побачити виконання фігур пілотажу на спортивних літаках та прохід підводного човна. На завершення урочистостей Леонід Кучма та Володимир Путін відвідали флагмани українського ВМФ – “Гетьман Сагайдачний” та Чорноморського флоту РФ – ракетний крейсер “Москва”, а потім здійснили морську прогулянку на катері рейдом Севастополя.

З огляду на масштабність такого свята, можна зробити кілька цікавих висновків.

По-перше, очевидно, що Росія не збирається поступатися своїми впливами на Кримському півострові.

Найкраще цю тезу підтвердив мер Москви Юрій Лужков, який заявив: “Крим повинен бути російським, оскільки завжди був таким і ніколи не належав Україні”. Цей російський політик є доволі частим гостем в автономії, а нездійсненні поки що мрії про повернення Криму до Російської Федерації компенсує зближенням транспортним: зокрема, саме Лужков активно лобіює ідею мосту через Керченську протоку, який з’єднав би обидві держави.

По-друге, російська сторона в цьому році спробувала реабілітуватися після минулорічної трагедії – загибелі субмарини “Курськ”. Тоді цей підводний атомний човен мав продемонструвати безперечну потужність Росії на водних просторах планети, і передусім для Сполучених Штатів, однак із відомих причин цього не сталося. Цьогорічний захід, звичайно, не такий масштабний, але не менш знаковий.

За кілька днів до того помічник президента США з питань оборони Кондоліза Райс відвідала спочатку Київ, а потім Москву. Мета цього візиту полягала в тому, щоби зняти заперечення Москви проти розгортання американської системи протиракетної оборони (ПРО). Спочатку Путін нібито несподівано погодився, але ближче до кінця тижня російське дипломатичне відомство раптом почало коригувати заяви Путіна: мовляв, ПРО мають створювати всі держави, які мають ядерну зброю або близькі до її розробки. Скидається на те, що під американською “ядерною парасолькою” мали би опинитися Ірак та Північна Корея, хоча саме від цих країн США збиралися захищатися. Кульмінація дипломатичних демаршів Москви перед Вашингтоном сталася в неділю, під час параду кораблів: ось яка могутня Росія, що святкує день своїх ВМС на території сусідньої держави – України та ще й за участю її президента! Більше того, Володимир Путін у Севастополі таки заявив, що підписав нову морську доктрину, яка зміцнить національні інтереси Росії.

Отже, демонстрація прагнень відбулася, і за цими подіями було би також цікаво дізнатися, що ж отримала (і чи прагне отримати) від таких фактів наша держава? Очевидно, що на параді український флот виглядав не гірше від російського, але іноземне свято за участю іноземного президента на території іншої держави – це нонсенс. Утім, це сталося, і тому – це політична слабкість України, зважаючи на те, що Крим у геополітичному плані є дуже нестійкою ділянкою української території.

Можливо, що це частина політичного боргу нинішньої влади перед владою російською: під час політичних скандалів на перетині кінця 2000 - початку 2001 року Володимир Путін неодноразово демонстрував свою підтримку для Леоніда Кучми. Тож варто було Україні трохи більше хитнутися в бік Москви, як Захід відразу ж зменшив критику офіційного Києва, а представники США останнім часом взагалі говорять лише компліменти – не виняток і останній візит Кондолізи Райс. Здається, президент Леонід Кучма чудово відчув вигоду ситуації, і про це свідчать ще більші прояви дволикості української дипломатії: крок у Євросоюз, крок у співдружність із Росією. Новий тиждень почався аналогічно: поїхав Володимир Путін – приїхав генеральний секретар ради Європейського Союзу Хав’єр Солана. От тільки доки Україна продовжуватиме бавитися в багатовекторність користь від такої політики завжди буде ситуативна...

POSTUP - ПОСТУП
№116 (774), 31
ЛИПНЯ-1 СЕРПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Солана прилетів відпочити
·Це наш скарб
·В НОМЕРІ
·Вкладники "України" продовжують пікетування

ПОГЛЯД
·Ви якою мовою розмовляєте?
·Час вибору мови

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Це наш скарб
·Громадський контроль над... рекламою
·Конгрес українських націоналістів - у нокауті?
·МІСТО
·Пані опановують "залізних коней"
·З українською мовою "нєт проблем"?

ГАЛИЦЬКИЙ ПОСТУП
·У шанцях Дрогобича
·Бі-Бі-Сі: Шульц, Рот і Львів
·Радзієвський, Шульц, Бандера

ПОСТУП З КРАЮ
·Україні загрожує епідемія
·Демонстрація сили і слабкості
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·світоогляд
·Американський космічний бомбардувальник
·Духовний камінь спотикання
·Нове румуно-угорське протистояння
·Амбасадорів можуть вигнати на вулицю
·Марихуана для лікування

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·край
·Уперед до ВТО!
·Безкоштовний газовий лічильник
·Геть від Львова!
·світ

АРТ-ПОСТУП
·Голос Королівського міста
·Чергова роль американського лемка
·Деміурги психіатричного "Задзеркалля"

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·шановна редакціє
·полеміка

СПОРТ-ПОСТУП
·"Баварія" програє дебютантові
·Лідер програє дебютанту, а "Карпати" перемагають ЦСКА
·Ярослав Грисьо: "Усе повинно бути на найвищому рівні"
·Німецький сумбур "Великого цирку"
·"Динамо" - володар Кубка
·Непереможний Армстронг
·"Нива" продовжує занепадати
·На шляху до євроеліти

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Джордж Гаррісон: Я знаю, що незабаром помру