BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 27 ЛИПНЯ 2001 року |

"Амністія" до приїзду Пауелла

Китайська Феміда змилосердилася до американських "шпигунів"

ДИПЛОМАТІЯ

Олег КОМАРЧУК

Минулих середи й четверга китайці вислали з країни відразу трьох американських учених, звинувачених раніше у шпигунстві на користь Тайваню. Дата звільнення, гадають міжнародні аналітики, не є випадковою, адже завтра до Китаю прилітає держсекретар США Колін Пауелл.

Після скандалу з американським літаком-розвідником (про це неодноразово писав “Поступ”) відносини між Китаєм та Сполученими Штатами вкрай напружилися. І тому президент США Джордж Буш, очевидно, відчуваючи провину за цей інцидент, намагається нині докласти максимум зусиль, щоб цю напругу зняти. На жовтень цього року призначено зустріч лідерів двох держав, Джорджа Буша та Дзян Дземіня. Візит же держсекретаря США Коліна Пауелла, запланований на 28 лютого, має на меті підготувати цю зустріч, тобто переконати китайців у дружніх намірах американців.

Минулого тижня китайці дали зрозуміти, що теж прагнуть до тепліших стосунків між КНР та США, коли китайський суд хоча й визнав винним у шпигунстві на користь Тайваню американського ученого Лі Шаоміня, однак відразу ж, з огляду на те, що учений має американське громадянство, розпорядився вислати його з країни. Щоправда, на початку цього тижня з’явилися сумніви у щирості китайських намірів. Бо у вівторок китайська Феміда засудила дослідницю Американського університету у Вашингтоні, китайську громадянку Гао Чжань аж до десяти років ув’язнення.

Процес над Гао Чжань тривав усього кілька годин і американка Джером Коен, адвокат підсудної, мала вкрай мало часу для її захисту. Щоправда, Джером Коен була готова зробити все можливе для того, щоб її клієнтка змогла вийти на волю раніше. Бо, зрештою, в обставинах затримання китайської громадянки Гао Чжан, яка має право на постійне проживання у США, було чимало моментів, які суперечать міжнародним нормам і саме на них хотів звернути увагу захист. Зокрема на те, що під час арешту, здійсненого китайською владою у лютому цього року, коли Гао Чжан, яка збирала у Китаї матеріали для своєї роботи про права жінок, планувала відлітати у США, разом з нею затримали також її чоловіка та п’ятирічного сина. Останній є громадянином США. Однак усупереч міжнародним конвенціям, тобто не повідомивши при цьому американське посольство, його протримали під арештом п’ять днів.

Саме ж звинувачення проти Гао Чжань будувалося на тому, що вона нібито передавала таємні матеріали для іншого “американського шпигуна” – американського професора китайського походження Лі Шаоміня, також заарештованого у лютому цього року. Лі Шаоміня хоч і визнали винним у шпигунстві, але минулого тижня розпорядилися вислали з Китаю з огляду на його американське громадянство. Натомість китайці категорично відмовилися відпускати Гао Чжань, оскільки вона є китайською громадянкою.

Що ж до даних, які передавала Гао Чжань Лі Шаоміню, то це були звичайні ксерокопії газетних публікацій з офіційних китайських видань про відносини між КНР та Тайванем, який, нагадаємо, китайці вважають своєю провінцією і не бажають миритися з його прагненнями до незалежності. Дивним у цій ситуації є те, що публікації, які міг би прочитати будь-хто, хто знає китайську мову, трактуються китайською владою не інакше, як таємними.

Треба зауважити, що відразу після засудження Гао Чжань офіційний Вашингтон надіслав вимогу звільнити її. Однак хто б міг подумати, що всього за добу після того, як “американський шпигун” Лі Шаомінь відлетить у США (звільнений минулого тижня, він вилетів додому минулої середи), слідом за ним відлетить також Гао Чжань. Тобто буквально за дві доби після суду над нею. Гао Чжань відпустили з офіційним формулювання: “з огляду на поганий стан її здоров’я”. Також учора і також з медичним мотивуванням достроково звільнили іншу “американську шпигунку”, Кін Гуаньгуань, також засуджену(щоправда, раніше, ніж Гао Чжань) до 10 років ув’язнення. Отже, напередодні візиту держсекретаря США китайці дають зрозуміти, що їм таки не вигідні напружені відносини з найпотужнішою державою у світі.

POSTUP - ПОСТУП
№114 (772),
27 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Битва за Бахчисарай
·Пригоди румуна в Києві
·В НОМЕРІ
·У Львові може бути гаряче
·Китайці пожаліли американських "шпигунів"

ПОГЛЯД
·Ви берете на роботу родичів?
·літо минає

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·У Львові може бути гаряче
·Житлове господарство у кризі
·Екологічний митний контроль можна пройти за місцем проживання
·Справа білозора: Процедурні спори й ідеальні характеристики підсудних
·Попередні підсумки реконструкції Святого Юра
·Затримано квартирного злодія

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Зростання іміджу Кучми суперечить законам США?
·Битва за Бахчисарай
·Мустафа Джамільов: Ми готові до акцій непокори
·Похорону Ґонґадзе не буде

ПОСТУП У СВІТ
·"Амністія" до приїзду Пауелла
·Китайська Феміда змилосердилася до американських "шпигунів"
·Палестинцi воюють iз... палестинцями
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·еконовини
·Аукціон для своїх
·Ринок брухту будуть окультурювати
·Вексель

РЕПОРТАЖ У ПОСТУПІ
·Срібна корона Галичини

НАС 800 ТИСЯЧ
·Як сонце зайде, біда біду знайде
·"Львів" у Торонто

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Нове народження Генделя
·У Зальцбурзі відкрився фестиваль
·Злодії знову випередили археологів
·У лондонському музеї розбили скульптуру

АВТО ПОСТУП
·Великі перемоги "Побєди"
·Тест для справжнього водія

СПОРТ-ПОСТУП
·"Шахтар" зруйнував погану традицію
·З надією на спокій...
·СПОРТ-БЛІЦ
·Бразильці вірять у спасіння Загало

ЮРИДИЧНИЙ ПОСТУП
·КАЛЕНДАР
·Корова, мистецтво і м'ясо