BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 27 ЛИПНЯ 2001 року |

Битва за Бахчисарай

Українська влада змушує кримських татар відчувати себе людьми "другого сорту" на власній землі

ПРОТИСТОЯННЯ

Кара ХАЙДАР, Бахчисарай

Закінчення. Початок – стор. 1

У відповідь козаки заявили, що дорога належить монастирю, а отже, російському православ’ю, і що вони нікого сюди не пустять.

Уже пізніше верховний муфтій Криму, який вів безпосередні переговори з козаками і настоятелем монастиря, розповів, що більшість козаків були нетверезі й поводили себе виклично.

Під час переговорів з’явилися ще 50 омонівців і п’ять машин з українськими солдатами, яких примусили пройти через натовп кримських татар. Це викликало взаємне роздратування, спалахнула колотнеча між групою кримських татар та омонівцями. На щастя, татарським лідерам вдалося швидко загасити вогнище напруженості. Як наслідок, в одного з кримських татар було розбите обличчя, в омонівців опинився кримськотатарський національний прапор, а у кримських татар – омонівський пластиковий щит. Заспокоївшись, сторони обмінялися здобутими трофеями.

Усе закінчилося тим, що до кримських татар вийшов муфтій і сказав, що переговори з настоятелем монастиря зайшли в тупик, і запропонував відмовитися від ідеї проходу до монастиря, оскільки в такому разі, навіть прорвавши омонівский кордон, кримські татари (в основному жінки та діти) виявилися б у кільці: попереду – п’яні козаки з нагайками, позаду – ОМОН, а з боків – гори.

Чи можна розглядати цю подію як протистояння між козаками і татарами? Напевно, ні. Один з активістів кримських татар уже пізніше сказав: “Якби це були українські козаки, ми б із ними сіли й домовилися б. А це зграя кримінальників під російськими прапорами. Та це наша земля, і ми нікому не дозволимо на ній командувати. На цій землі не гріх і померти”.

Після цих слів я намагався дізнатися думку про те, що відбувалося, у лідерів української общини.

Один з активістів Українського Народного Руху заявив: “Про що взагалі можна говорити, коли президент України збирається приїхати в Крим, щоб офіційно передати Володимирський собор у Севастополі чужій церкві (мається на увазі запланована на найближчий час передача Володимирського собору, відбудованого на гроші київської мерії, УПЦ МП. – Ред.)?! Про яку державність, про якого українського президента можна говорити ?!”.

За що воюють татари

Передмістя Салачик поблизу древньої столиці кримського ханства – Бахчисарая – здавна вважається символом віротерпимості. Тут розташовані культові пам’ятники трьох релігій – печерне городище “Чуфут-Кале” (“Єврейська фортеця”), печерний Свято-Успенський монастир, де мешкали ченці-греки, і Зинджирли-медресе (центр середньовічної освіти мусульман). Також тут розташовані мавзолеї перших кримських ханів – Гірея і Менглі-Гірея.

Після завоювання Криму Росією мусульманські пам’ятники були зруйновані, а греки-ченці виселені за межі Криму.

Із приходом більшовиків настала нова ера руйнування релігійних пам’яток: монастир був остаточно закритий, ченці розстріляні. А після депортації кримських татар у 1944 році на території монастиря був розміщений психоневрологічний диспансер.

Починаючи з 1989 року, з моменту повернення на батьківщину, кримські татари, опираючись на закони України, стали вимагати повернення культових будівель мусульманських общинам. Однак спритнішими виявилися православні, які відновили Свято-Успенський монастир під егідою Московського патріархату.

Татари намагалися налагодити діалог із настоятелем монастиря отцем Силуаном. Але поки мусульмани намагалися довести владі необхідність переселення душевнохворих із психоневрологічного диспансеру з території, де містяться історичні середньовічні пам’ятки, ченці стали швидкими темпами облаштовувати не тільки сам монастир, але і прилеглу до нього територію.

25 квітня 2000 року Рада Міністрів Криму ухвалила постанову, згідно з якою православна община отримала будівлю печерного монастиря і каплиці, а також мусульманські споруди – середньовічну мечеть і мавзолеї кримських ханів. Уся ж інша територія з новими спорудами переходила у власність держави.

Кримські татари пропонують у цьому мальовничому місці відкрити ліцей Кримського індустріально-педагогічного інституту. З ними погоджувалися не тільки кримські власті. У березні 2001 р., відзначаючи ювілей відомого тюркського просвітника Ісмаїла Гаспрали, віце-прем’єр-міністр України Микола Жулинський і президент України Леонід Кучма запевнили, що цей заклад тут буде. Але – сталося те, що сталося...

POSTUP - ПОСТУП
№114 (772),
27 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Битва за Бахчисарай
·Пригоди румуна в Києві
·В НОМЕРІ
·У Львові може бути гаряче
·Китайці пожаліли американських "шпигунів"

ПОГЛЯД
·Ви берете на роботу родичів?
·літо минає

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·У Львові може бути гаряче
·Житлове господарство у кризі
·Екологічний митний контроль можна пройти за місцем проживання
·Справа білозора: Процедурні спори й ідеальні характеристики підсудних
·Попередні підсумки реконструкції Святого Юра
·Затримано квартирного злодія

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Зростання іміджу Кучми суперечить законам США?
·Битва за Бахчисарай
·Мустафа Джамільов: Ми готові до акцій непокори
·Похорону Ґонґадзе не буде

ПОСТУП У СВІТ
·"Амністія" до приїзду Пауелла
·Китайська Феміда змилосердилася до американських "шпигунів"
·Палестинцi воюють iз... палестинцями
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·еконовини
·Аукціон для своїх
·Ринок брухту будуть окультурювати
·Вексель

РЕПОРТАЖ У ПОСТУПІ
·Срібна корона Галичини

НАС 800 ТИСЯЧ
·Як сонце зайде, біда біду знайде
·"Львів" у Торонто

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Нове народження Генделя
·У Зальцбурзі відкрився фестиваль
·Злодії знову випередили археологів
·У лондонському музеї розбили скульптуру

АВТО ПОСТУП
·Великі перемоги "Побєди"
·Тест для справжнього водія

СПОРТ-ПОСТУП
·"Шахтар" зруйнував погану традицію
·З надією на спокій...
·СПОРТ-БЛІЦ
·Бразильці вірять у спасіння Загало

ЮРИДИЧНИЙ ПОСТУП
·КАЛЕНДАР
·Корова, мистецтво і м'ясо