BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 27 ЛИПНЯ 2001 року |

Великі перемоги "Побєди"

РЕТРО

Віктор КОРБУТ

У 1943 року перемога Об’єднаних Націй над фашистською Німеччиною стала очевидною. Тому Горьківському автозаводу імені Молотова (ЗІМ) дали урядове завдання спроектувати новий автомобіль, який потрібно було випустити після війни. Проектування почалося в лютому 1943 року, а 6 листопада 1944 року був готовий перший прототип. Після закінчення війни, 19 червня 1945 року, в Кремлі були показані зразки нових радянських автомобілів, а 26 серпня вийшла постанова “Про відновлення й розвиток автомобільної промисловості”. Цей документ передбачав почати серійний випуск нового автомобіля з 28 червня 1946 року.

З’явившись у 1945 році, цей автомобіль не міг претендувати на жодне інше ім’я – тільки “Побєда”. Нова машина стала родоначальницею післявоєнного покоління горьківських автомобілів і першим вітчизняним серійним автомобілем із несучим кузовом понтонного типу. Завдяки кузову такого типу, коли передні й задні крила становлять зі середньою частиною єдине ціле, конструкторові Андрієві Олексійовичу Ліпгарту вдалося домогтися нового сприйняття класичного рішення автомобіля.

Говорячи про кузов “ГАЗ М20”, необхідно відзначити його чудові аеродинамічні якості. У “Побєди” коефіцієнт аеродинамічного опору дорівнює всього 0,34, тоді як в автомобілів, що з’явилися одночасно з нею, він був значно вищим. Перевершити цей показник змогла тільки через 10 років французька фірма Citroen зі своєю моделлю DC19. Навіть у Porsche 911 він становить 0,37. Несучий кузов “Побєди” зарекомендував себе як винятково міцний і довговічний. Значною мірою саме завдяки цьому автомобіль здобув любов і повагу таксистів – людей, які особливо високо цінують надійні, добротні автомобілі. На “Побєдах” уперше з’явилися знаки таксі, що збереглися до наших днів: шашечки і зелений вогник за лобовим склом.

Конструкція виявилася дуже перспективною. Незалежна підвіска передніх коліс, несeчий кузов, підвіска дверей на передніх петлях, капот алігаторного типу, V-подібне лобове скло, двигун із тонкостінними вкладками колінчастого валу, термостат у системі охолодження, гідравлічний привід гальм і синхронізована триступінчаста коробка передач (з 1950 року) – усе це вперше було застосовано на автомобілях марки “ГАЗ”.

Спочатку “Побєду” планували випускати з двома типами двигунів. Перший варіант оснащувався чотирициліндровим мотором об’ємом 2120 куб. см потужністю 50 к. с. і розвивав максимальну швидкість 105 км/год, а на другий передбачало встановити шестициліндрового двигуна об’ємом 2850 куб.см потужністю 62 к. с. У цьому випадку максимальна швидкість досягала 120 км/год. Але в умовах післявоєнної нестачі пального перевагу віддали чотирициліндровому двигуну, а шестициліндровий вирішили використовувати на більш місткому лімузині, який згодом отримав позначення “ЗІМ-12”.

“Побєда”, розрахована на 5 чоловік, була, як на ті часи, дуже комфортабельним автомобілем. На ній установлювалися обігрівач салону, а на останніх модифікаціях – радіоприймач як стандартне устаткування, що було тоді нечуваною розкішшю. Незважаючи на те, що вона була призначена насамперед для міських умов і доріг із твердим покриттям, “Побєда” мала гарну прохідність (дорожній просвіт дорівнює 20 см) і завоювала визнання сільських водіїв.

Новий автомобіль не тільки перевершував своїх попередників (“ГАЗ М1” і “ГАЗ-11-73”) за міцністю, надійністю й економічністю, але й був на одному рівні з найкращими закордонними моделями свого класу. За створення “Побєди” і запуск її у серійне виробництво група інженерів Горьківського автозаводу на чолі з А. А. Ліпгартом у 1949 році була нагороджена Державною (Сталінською) премією.

Як тільки перші “Побєди” з’явилися на дорогах Західної Європи, першими ними стали їздити наші офіцери, що працювали в Союзницькій місії у Відні, – і про неї заговорили. Солідний англійський журнал “Мотор” опублікував у 1952 році доброзичливу статтю, в якій так відгукнувся про “Побєду”: “Це автомобіль винятково російський. Найсуттєвіша перевага “Побєди” – здатність надійно працювати на будь-яких дорогах”. А автомобільні фірми почали випускати свої моделі, дуже схожі на неї. Так, наприклад, англійська фірма Standart почала з 1949 року серійний випуск дуже подібної моделі Vanguard.

Автомобіль неодноразово модернізували. У 1949 році збільшили передаточне число заднього моста, змінили розташування глушника, удосконалили карбюратор, а для поліпшення комфорту опустили на
5 сантиметрів подушку заднього сидіння. Одночасно змінилося облицювання передньої частини кузова: вона стала двоповерховою, зберігши загальне число планок. З 1950 року “Побєда” одержала нову коробку передач. Замість колишньої, з важелем перемикання на підлозі, запозиченої ще від “ГАЗ М1”, з’явилася нова коробка, теж триступінчаста, але з важелем перемикання передач, розташованим на кермовому стовпчику.

Паралельно з випуском автомобіля з кузовом седан з 1949 по 1953 рік завод випускав модифікацію з кузовом кабріолет. Оскільки кузов був несучим, то довелося компенсувати відсутність твердого даху різними підсилювачами і залишити тверді стійки віконних рамок дверей. Як наслідок, кабріолет став важчим на 35 кг, а через брезентовий верх погіршилася обтічність і, як наслідок, зменшилася до 100 км/год максимальна швидкість, а витрата пального збільшилася до 11,5 л на 100 км пробігу. Але незважаючи на це, задоволення від поїздок у кабріолеті було величезним. Усього було випущено 14 222 автомобілів “Побєда” з відкритим кузовом, які користувалися підвищеним попитом на Кавказі.

Наступна серйозна модернізація була проведена в 1955 році. Потужність двигуна підвищили до
52 к. с., удосконалили карбюратор, підшипники передніх коліс, збільшили діаметр гальмівних циліндрів. Одночасно змінили оформлення панелі приладів, установили більш витончене кермове колесо з кільцевою кнопкою сигналу й радіоприймач. Змінилася форма передніх крил і оформлення носової частини. Замість двоповерхових ґрат установили облицювання з масивними опуклими декоративними накладками, а з переднього бампера забрали верхню перемичку між іклами. Така модифікація одержала позначення “М20В”.

З 1951 року “Побєду” стали виготовляти в Польській Народній республіці на заводі “ФСО” під маркою “Варшава М20”. Пізніше її модифікували (змінили форму кузова, встановили двигун потужністю 70 к. с.) та під позначенням “Варшава 223” випускали до 1973 року. Усього було виготовлено 253 тисячі автомобілів “Варшава” – більше, ніж самої “Побєди”.

На автомобілях “Побєда-Спорт” було виграно три чемпіонати СРСР із кільцевих автоперегонів – у 1950, 1955 і 1956 роках. А в 1956 році на гоночні траси вийшов варіант із відкритим кузовом і верхньоклапанним двигуном “ГАЗ-21”.

Виробництво ГАЗ М20 “Побєда” було припинено в 1958 році. Усього було випущено 235 999 автомобілів, із них 184 285 седанів, 14 222 кабріолети і 37 492 таксі. Про цей автомобіль можна сказати тільки одне: “ГАЗ М20 “Побєда” стала справжньою перемогою радянського автомобілебудування післявоєнного періоду. Після “Побєди” основною моделлю горьківського заводу стала “Волга”.

POSTUP - ПОСТУП
№114 (772),
27 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Битва за Бахчисарай
·Пригоди румуна в Києві
·В НОМЕРІ
·У Львові може бути гаряче
·Китайці пожаліли американських "шпигунів"

ПОГЛЯД
·Ви берете на роботу родичів?
·літо минає

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·У Львові може бути гаряче
·Житлове господарство у кризі
·Екологічний митний контроль можна пройти за місцем проживання
·Справа білозора: Процедурні спори й ідеальні характеристики підсудних
·Попередні підсумки реконструкції Святого Юра
·Затримано квартирного злодія

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Зростання іміджу Кучми суперечить законам США?
·Битва за Бахчисарай
·Мустафа Джамільов: Ми готові до акцій непокори
·Похорону Ґонґадзе не буде

ПОСТУП У СВІТ
·"Амністія" до приїзду Пауелла
·Китайська Феміда змилосердилася до американських "шпигунів"
·Палестинцi воюють iз... палестинцями
·СВІТООГЛЯД

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·еконовини
·Аукціон для своїх
·Ринок брухту будуть окультурювати
·Вексель

РЕПОРТАЖ У ПОСТУПІ
·Срібна корона Галичини

НАС 800 ТИСЯЧ
·Як сонце зайде, біда біду знайде
·"Львів" у Торонто

АРТ-ПОСТУП У СВІТ
·Нове народження Генделя
·У Зальцбурзі відкрився фестиваль
·Злодії знову випередили археологів
·У лондонському музеї розбили скульптуру

АВТО ПОСТУП
·Великі перемоги "Побєди"
·Тест для справжнього водія

СПОРТ-ПОСТУП
·"Шахтар" зруйнував погану традицію
·З надією на спокій...
·СПОРТ-БЛІЦ
·Бразильці вірять у спасіння Загало

ЮРИДИЧНИЙ ПОСТУП
·КАЛЕНДАР
·Корова, мистецтво і м'ясо