BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 26 ЛИПНЯ 2001 року |

Назад, до темряви

ПРЯМА МОВА

– Викликає захоплення те, що вдалося зробити урядові Віктора Ющенка, – каже Богдан Пужак. – Згадайте події дво-трирічної давності. Темрява у будинках. Величезні борги за споживання електроенергії. Походи на Київ голодних шахтарів, які місяцями сиділи без платні. Дірявий бюджет держави, який не дораховувався десятків мільйонів гривень від такого потужного сегмента ринку, яким є електроенергетика, тільки тому, що там панували бартерні розрахунки.

Коли рік тому уряд почав вимагати за придбану електроенергію розраховуватися грошима, багато хто просто не вірив у можливість виконання цього рішення. Але скепсис усе-таки мала б похитнути статистика: сотні мільйонів гривень було просто витягнуто з тіні, тож тепер сума коштів, яка потрапляє на оптовий ринок електроенергії протягом місяця, дорівнює сумі, яку колись отримували протягом року. А це ж зарплати, можливість технічного та технологічного удосконалення підприємств, відрахування на соціальну сферу...

Було тоді й чимало противників такого рішення, які сьогодні намагаються узяти реванш, відновивши розрахунки натурою та векселями, що буде наслідком прийнятого закону. Це є кроком назад: гроші знову перекочують у тінь, а в помешканнях запанує темрява. Окрім того, передбачається мінімалізувати роль Національної комісії з регулювання енергетики, тобто поставити учасників енергоринку в ситуацію поза контролем.

– Але ж, здавалося б, це цілком у дусі часу – дозволити працювати підприємствам у вільних ринкових умовах, без втручання держави...

– Тільки наш енергоринок до цього ще не готовий. Автори закону не враховують того (чи, навпаки, прекрасно розуміють те), що його учасники мають нерівні можливості. Можна згадати одразу і те, що в Україні діють як приватизовані, так і державні обленерго. А цей факт суттєво впливає на умови їх роботи. За Ющенка, завдяки тому, що уряд контролював фінансові потоки, відбувалося як ефективне використання коштів, так і чесне забезпечення рівних умов для всіх учасників ринку. Сьогодні ж максимальний доступ до грошових потоків отримують певні люди та групи, які стоять за приватизованими обленерго. Таким чином вони отримують одразу дві суттєві переваги: розширення свого впливу без особливих зусиль та, зважаючи, що бізнес і політика у нас сильно переплетені, створення потужної фінансової бази під майбутні вибори.

Прийняття закону дозволить продаж дешевої електроенергії, яку генерують атомні та гідроелектростанції, за прямими контрактами. Таким чином на енергоринку залишиться тільки дорога електроенергія, що її продукують ТЕС. Оскільки її споживачами стануть переважно комунальні підприємства та водоканали, рівень платоспроможності яких дуже низький, ситуація зі знеструмленням, яку переживають підприємства Львівщини протягом останніх трьох місяців, видасться нам просто квіточками порівняно з тим, що чекатиме країну, якщо закон таки буде введено в дію.

– Тоді чого більше в новому законі – політики чи економіки?

– Гадаю, що все-таки – політики. Окрім “грубих” грошей, деякі політичні сили зможуть використати в якості вагомого аргументу рубильник. Припиняючи чи відновлюючи подачу електроенергії, вони зможуть або провокувати соціальне напруження, або ж, навпаки, зменшувати його. При цьому, вибравши вдалу тактику, сплеск негативних емоцій населення можна відвернути від себе і спрямувати у вигідне русло, підставивши під удар когось із опонентів.

Є ще один нюанс, який можна навіть назвати геополітичним. Об’єднавши свою енергомережу з енергомережею Росії, Україна дає як бонус можливість російським компаніям вільно працювати на своєму енергоринку. Вони зможуть обрати своїм партнером будь-яку українську компанію, через неї купувати електроенергію і розпоряджатися нею на свій розсуд. Якщо електроенергію, яку генерували вітчизняні компанії, росіяни стовідсотково продаватимуть за кордон, українські органи влади вже не зможуть змінити ситуацію. Зважаючи на те, що росіяни звичайно працюють з реальними грошима, а не з бартером, цей закон дає “зелене світло” саме такому розвитку подій. Таким чином від незалежності України може залишитися тільки голослівна декларація.

– На ваш погляд, президент України підпише цей закон?

– Я маю надію, що він цього не зробить.

Розмовляв Василь ВАСЮТИН

POSTUP - ПОСТУП
№113 (771),
26 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Дружній контроль
·В НОМЕРІ
·Нафтова війна на Каспії

ПОГЛЯД
·Вам шкода скарбів Полуботка?
·столиця зійшла на пси?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Мордобою не буде
·Медичний університет пікетують
·Референдум дійшов до суду
·Грошей жеківцям не обіцяють
·Діяльність "Просвіти"
·Новий власник Галицького базару повинен відселити мешканців
·Богдан Ринажевський: "Я пострижу вас усіх"

ПОСТУП В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ
·Десятиріччя Незалежності України Івано-Франківськ зустріне оновленим
·Франківський біґ-бен хронічно хворий
·ХРОНІКА
·Проїзд у тролейбусі подорожчає
·Туризм без футболу на Говерлі
·На велосипедах - по корону Данила Галицького

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Звільнено Миколу Замковенка
·Мельниченко пропонує тест на брехливість
·Воскресіння "справи Лазаря"
·Назад, до темряви
·Назад, до темряви

ПОСТУП У СВІТ
·Нафтова війна на Каспії
·"Усесвіту" настав кінець
·Американські війська затримаються на Балканах
·Палестинській автономії скоро гаплик?

ІСТОРІЯ У ПОСТУПІ
·Історія однієї спадщини
·Шукачі скарбів

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Windows XP утискає корпорацію Kodak
·Школа молодого хакера
·pc-news
·увага!
·зворотний зв'язок
·Civilization III

ЮРИДИЧНИЙ ПОСТУП
·трафунки
·Нападника підвели нерви
·Хотів зарплату - отримав статтю
·Умійте відстоювати свої права

АРТ-ПОСТУП
·Відновлювати історичні пам'ятки - нонсенс. Закон вимагає їх зберігати
·Євангеліст Мистецтва

КІНОПОСТУП
·Педофілія і Пеппі Довгапанчоха
·Бред Пітт, брати Коени і світова війна
·Що показують у львівських кінотеатрах?
·Котячо-собача війна за владу

КИЇВСЬКИЙ ПОСТУП
·Львівська смальта у київській мозаїці
·Галереї, вистави та котловани

СПОРТ-ПОСТУП
·Україна без нагород
·"Карпати-2" не можуть забити гол
·СПОРТ-БЛІЦ
·Бразилія на колінах
·Жіночі надії
·Жіночі надії

ПОСТ-FACTUM
·Секс, наркотики і техно