BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 26 ЛИПНЯ 2001 року |

Євангеліст Мистецтва

Скульптурні ансамблі Романа Петрука в Трускавці

"ҐЕРДАН"

Марта ҐАРТЕН

Нещодавно директор галереї “Ґердан” Юрій Бойко, закриваючи виставку “Неканонічні візії світу святих” (окрім ікон на склі, кахель, свічників і різьблених ручних хрестів, виконаних народними майстрами минувшини, на ній демонструвалася ще й графіка Романа Петрука за євангельськими мотивами), влаштував репрезентацію останніх скульптурних робіт цього визначного українського митця зламу століть.

На жаль, втілити в матеріалі образи, які ще до встановлення стали істинною (і даруйте за каламбур – сенсовною) сенсацією сучасного українського монументального мистецтва, Романові Петруку пощастило в Трускавці, а не у Львові.

Це свідчить про те, що в нашому місті толерують скульптуру зовсім іншого ґатунку. Вона мало має спільного з мистецтвом і радше слугує пам’ятниками суспільним усередненим (і посереднім!) смакам. Причому дивно, що саме на скульптуру, яка не становить жодної мистецької цінності, але відверто демонструє свою ідеологічну функцію, наше громадянство знаходить кошти швидше, аніж на порятунок від руйнації неповторного образу Львова. Наприклад, міським владцям чомусь дуже кортить на відзначення 10-ї річниці незалеженості України й ювілею короля Данила Галицького встромити в сформоване історично-архітектурне середовище середмістя пам’ятник князівському коневі із вершником сумнівної приналежності до історії Львова. Вони забувають, що справжнім пам’ятником королю було б збереження заснованого ним міста! Та маховик мегаломанії навряд чи вдасться зупинити, і незабаром львів’яни чудуватимуться ще з одного кінного шедевра під кодововю назвою “Данилович – Данилові”. Апостолів справжнього мистецтва Львів не сприймає, безповоротно втрачаючи шанс називатися культурним центром.

Але тішить, що є ще люди честі й сумління, які розуміються на мистецтві. І то не десь далеко, а зовсім поруч – у Трускавці! Це просто щастя, що парох тамтешньої церкви Св. Миколая о. Петро Івасівка невтомно працює, аби якомога швидше в історичному центрі Трускавця постав поряд із дбайливо збереженими історичнимим спорудами Центр української християнської культури “Свічадо”.

Його будівництво благословив свого часу Патріарх УГКЦ Мирослав Іван Кардинал Любачівський, вважаючи, що в курортному місті, куди з усіх усюд їдуть зцілятися люди, важливо мати міцний осередок нашої церкви. І справжнім місіонером цієї справи, на думку о. Івасівки, може стати суперсучасна скульптура Романа Петрука. На пагорбі навпроти церкви Св. Миколая вже встановлено бронзову Мадонну, що жертовно несе світові Сина Божого. А на церковному дворі – відкриту ротонду для посвячення води із чотирма скульптурами євангелістів. Ця капличка “Живе джерело” присвячена українським отцям-мученикам, які в часи лихоліття зберегли воду живого джерела віри. Нещодавно компанія “Ґердан” заспонсорувала видання художнього буклета, присвяченого цьому непересічному мистецькому ансамблю.

Автор проекту Центру християнської культури “Свічадо” архітектор Володимир Чертик замислив біля церкви Св. Миколая складний поліфункціональний комплекс на 4 вулиці і 3 площі, де скульптури Романа Петрука будуть своєрідними домінантами. “На основну площу вже сформовано вхід до церкви із широкими терасами сходів, – пояснює Володимир Чертик. – На другу площу – вхід у “Народний дім”.

На третю – вхід у трапезну для благодійних обідів. Біля церкви з боку основної площі запроектовано нову дзвіницю заввишки 27 м. Стара дзвіниця після реставрації функціонуватиме як стіна Пам’яті з могилою Січових Стрільців. Основою і центром просторової композиції є внутрішній камерний простір у формі кола діаметром 36 м. У його центрі вже встановлено ротонду із мереживним литвом крівлі над чашею для води, її оточують чотири євангелісти. Наколо внутрішнього дворика – аркада з колонами, які підтримують другий поверх, з трикутним фронтоном”.

“Роман Петрук є по-справжньому духовним митцем і дуже побожною людиною, – вважає класик української поезії XX ст. Ігор Калинець, – тому його скульптури не чужорідні в сакральному просторі. Християнське розуміння цим художником Природи породжує пластичні форми, які затамовують у собі естетичні ідеали поклонника природних стихій і філософські символи християнства. Із притаманними йому високими духовними устремліннями Роман Петрук уміє поглядом геніального майстра побачити серед найближчого звичного прообраз вічного”.

Цікаво, що сам маестро не надто переймається відсутністю довговічних матеріалів для своїх творів, що мають безперечну вартість. Наприклад, євангелістів він спершу не замислював у дорогій бронзі.

Хотів зварити їх із простого чорного заліза. І не журився, що поіржавіють. Це був його “екологічно-духовний” експеримент, своєрідна мистецька провокація. Євангелісти мали нагадувати великі іржаві цвяхи, вбиті в наше сумління: чи сточить іржа сумнівів стійкість справжнього християнина? Це велике мистецтво відкритих запитань, які український скульптор ставить перед світовою культурою наступного століття.

До речі, у Трускавці знайшлося місце і для інших “екологічних” скульптур Роман Петрука: цікавої композиції із традиційних персонажів українського вертепу, концептуально вузької “хвіртки до природи”, сонячного годинника, скульптурною основою якого стала постать поганського божка часу (шокуючий центральний експонат виставки “Асоціації 2000” у Львівській галереї мистецтв).

POSTUP - ПОСТУП
№113 (771),
26 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Дружній контроль
·В НОМЕРІ
·Нафтова війна на Каспії

ПОГЛЯД
·Вам шкода скарбів Полуботка?
·столиця зійшла на пси?

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Мордобою не буде
·Медичний університет пікетують
·Референдум дійшов до суду
·Грошей жеківцям не обіцяють
·Діяльність "Просвіти"
·Новий власник Галицького базару повинен відселити мешканців
·Богдан Ринажевський: "Я пострижу вас усіх"

ПОСТУП В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ
·Десятиріччя Незалежності України Івано-Франківськ зустріне оновленим
·Франківський біґ-бен хронічно хворий
·ХРОНІКА
·Проїзд у тролейбусі подорожчає
·Туризм без футболу на Говерлі
·На велосипедах - по корону Данила Галицького

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Звільнено Миколу Замковенка
·Мельниченко пропонує тест на брехливість
·Воскресіння "справи Лазаря"
·Назад, до темряви
·Назад, до темряви

ПОСТУП У СВІТ
·Нафтова війна на Каспії
·"Усесвіту" настав кінець
·Американські війська затримаються на Балканах
·Палестинській автономії скоро гаплик?

ІСТОРІЯ У ПОСТУПІ
·Історія однієї спадщини
·Шукачі скарбів

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Windows XP утискає корпорацію Kodak
·Школа молодого хакера
·pc-news
·увага!
·зворотний зв'язок
·Civilization III

ЮРИДИЧНИЙ ПОСТУП
·трафунки
·Нападника підвели нерви
·Хотів зарплату - отримав статтю
·Умійте відстоювати свої права

АРТ-ПОСТУП
·Відновлювати історичні пам'ятки - нонсенс. Закон вимагає їх зберігати
·Євангеліст Мистецтва

КІНОПОСТУП
·Педофілія і Пеппі Довгапанчоха
·Бред Пітт, брати Коени і світова війна
·Що показують у львівських кінотеатрах?
·Котячо-собача війна за владу

КИЇВСЬКИЙ ПОСТУП
·Львівська смальта у київській мозаїці
·Галереї, вистави та котловани

СПОРТ-ПОСТУП
·Україна без нагород
·"Карпати-2" не можуть забити гол
·СПОРТ-БЛІЦ
·Бразилія на колінах
·Жіночі надії
·Жіночі надії

ПОСТ-FACTUM
·Секс, наркотики і техно