АЕРОКОСМІЧНІ НОВИНИ
Відродження “Бурана”
Проект російського корабля багаторазового використання “Буран”, можливо, відновлять, повідомляє www.newscientist. com. Ентузіазм, що охопив довколакосмічні кола після недавнього польоту першого космічного туриста, підвищив інтерес до таких програм.
Проект “Буран” було законсервовано ще на початку 90-х, але внаслідок розвитку МКС (міжнародної космічної станції) керівники російської космічної галузі вирішили, що час “Бурана” вже настав. Вантажопідійомність “Бурана” перевищує показники американського “Шаттла”: він може доставляти на навколоземну орбіту вантажі близько 100 тонн, а в перспективі – десь 200 тонн.
У ангарах на космодромі Байконур, де зберігається “Буран”, уже здійснюють підготовчі роботи. Як відомо, для транспортування “Бурана” планували використовувати український літак “Мрія”.
Космічний туризм може допомогти при будівництві МКС
Під час свого виступу в Конгресі США американський астронавт Едвін Олдрін, друга людина, котра ступила на поверхню Місяця, заявив, що американська космічна програма одержала б близько
2 млрд. дол., використовуючи вільні місця на “Шаттлах”.
Від початку експлуатації “Шаттлів” вільними залишалися близько 100 місць. Надаючи два місця в кожній із семи програм запусків, при вартості квитка десь 20 млн. дол. прибутки НАСА від космічного туризму через п’ять років перевищили б 1,4 млрд. дол. Цієї суми було б достатньо для того, щоби покрити перевитрату коштів на будівництво МКС.
Тривають роботи над повітряним стартом
Компанія Boeing Company має намір вкласти близько 3 мільярдів доларів у свій новий проект повітряного старту. Програма передбачає створення триступеневого носія, що повинен стартувати з борту літака-носія Boeing-747. Якщо все просуватиметься за планом, то перший пуск системи повітряного старту відбудеться в 2005 році.
Іще один запуск за програмою “Морський старт”
Іще один запуск ракети-носія “Зеніт-3SL” за програмою “Морський старт” заплановано на 16 жовтня. Ракета-носій повинний вивести на орбіту супутник зв’язку Galaxy IIIC, що належить компанії РanAmSat. Українську ракету-носій “Зеніт-3SL” вважають однією із найнадійніших і екологічно найбезпечніших у світі. Компоненти палива – рідкий кисень і гас, себто екологічно чисті окислювач і пальне.
Перший і другий ступені РН розробило Державне конструкторське бюро “Південне”, виготовило виробниче об’єднання “Південний машинобудівний завод” (Україна). Третій ступінь (розгінний блок ДМ-SL) спроектувала та реалізувала ракетно-космічна корпорація “Енергія” (Росія).
Перспективною програмою Sea Launch передбачено понад 60 запусків ракет на період до 2010 року.
Наразі портфель замовлень компанії оцінено в понад 2 млрд дол. У міжнародний консорціум Sea Launch входять Boeing (40%), РК “Енергія”, (25%) українські КБ “Південне” і ВО “Південмаш” (15%), а також англо-норвезька Кvaerner Group (20%).
НАСА використовуватиме ядерні двигуни для виходу в космос
Американське космічне відомство вивчає можливості застосування ядерних двигунів для запуску ракет у космос. Нова технологія дозволить використовувати для запуску лишень один ступінь, що суттєво знизить витрати.
Зараз для виведення кораблів на орбіту використовують хімічні двигуни. Нова технологія – у кілька разів ефективніша. Головною проблемою є питання безпеки, тому що досі ніхто не знає рівня радіації таких кораблів, а також можливих наслідків катастроф.
СПЕЙС-ІНФОРМ
|
|