BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 21-22 ЛИПНЯ 2001 року |

Загадку Дельфійського оракула відгадано

ГЕОЛОГІЯ

Олег КОМАРЧУК

Ученим із Мідлтаунського університету (штат Коннектикут, США) вдалося розгадати таємницю Дельфійського оракула. Властиво, таємницю “божественних випарів”, які допомагали піфії, жриці бога Аполлона, робити пророцтва і давати поради, яким в античному світі сліпо вірили як прості люди, так і царі.

Храм бога Аполлона, який знаходився в Беотійському місті Дельфи, був найбільшою святинею для еллінського світу. Вважалося, що храм розташований посередині землі. Адже коли, за легендою, Зевс пустив одразу з протилежних кінців світу, зі сходу та заходу, двох орлів, то вони злетілися саме над цим місцем, де й з’явився згодом храм. Свого часу він відігравав чи не найбільшу роль у житті людей: вони долали чималі відстані, аби послухати поради піфії. А та знала відповіді на всі запитання. Не мало значення, стосувалося це якихось важливих політичних рішень чи сфери особистого життя. Численні паломники обдаровували храм коштовностями, тому багатства його були просто незліченні. На головному боці храму був напис: “Пізнай самого себе”, який Сократ поставив в основу свого філософського вчення.

Про храм кажуть, що він виник випадково, завдяки ...козам. Тварини, які паслися між скелями Парнасу, потрапивши на місце, де виходили випари, почали судомно рухатися. Пастухи та місцеві жителі, котрі збіглися туди, також відчули на собі вплив цих випарів: вони входили в стан трансу і говорили всілякі незв’язні слова. Слова ці сприймалися як перед бачення, а випари не інакше, як божественне натхнення. Отже, на цьому “божественному” місці було збудовано храм, а пророцтвами займалася піфія – особа жіночої статі. Жреці садовили її на золотий триножник, який підтримував залізний дракон, у невеличкій кімнаті – адіоті, де власне і знаходилася щілина, звідки виходили “божественні випари”. Під їх впливом піфія входила у транс і починала викрикувати “пророчі” словами, які були настільки незрозумілими, що жреці змушені були перекладати їх більш “людською” мовою. Щоправда, їхня інтерпретація теж не вирізнялася зрозумілістю, отож практично не можливо було довести, збулося пророцтво чи ні.

Таку згадку про храм бога Аполлона у Дельфах і про оракула ми маємо завдяки Плутархові, який близько двадцяти років був його верховним служителем. Однак коли наприкінці ХІХ століття храм знайшли та відкопали, жодних щілин не виявили. Тому багато дослідників античності гадали, що піфія не перебувала під впливом наркотичних речовин, а сама, без зовнішньої допомоги, вводила себе у стан трансу.

Але команду геологів із Мідлтаунського університету таке припущення не заспокоїло. Озброївшись лупами, вони дослідили кожен квадратний сантиметр храму і таки знайшли загадкову щілину. Ще й з’ясували, що храм бога Аполлона в Дельфах було збудовано на місці раніше ніким не поміченого геологічного розлому. І під час сейсмічної активності “божественні випари” через цю щілину потрапляли в храм. Згідно з висновком учених, “божественні випари” – це газ етилен (сліди його, а також метану знайшли під час аналізу проб води зі струмка, розташованого в північно-західній частині храмового комплексу), велика доза якого загрожує смертю, однак у незначних кількостях він стимулює центральну нервову систему, вводячи людину у стан ейфорії або трансу. Очевидно, саме така кількість етилену допомагала піфії виконувати роль оракула. Щоправда, занадто глибоко вдихнувши ці “божественні випари”, піфія помирала. Такі випадки також зафіксовано у творах античних авторів.

POSTUP - ПОСТУП
№111 (769),
21-22 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Нарада в Генуї
·Вишукана похвала Еросу
·В НОМЕРІ
·Нещасливий жереб "Шахтаря"

ПОГЛЯД
·Ви які книжки читаєте?
·Кінах Анатолій

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Українське православ'я за крок до об'єднання?
·Для Аграрної партії Ющенко - абсолютно сприйнятлива фігура
·ХРОНІКА
·Червоний Хрест - у дії
·Назад до природи
·Інформація як ліки від безробіття

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·На волю з чистим сумлінням
·Кінах перебирає політичний хліб Ющенка
·Марчук "чистить" Держкомзв'язок?
·Черкаські таксисти захопили центр міста
·Праві в Україні: сьогодення та перспективи

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Хіпі-кілер у кайданках
·Росія відчиняє двері мігрантам
·Чехи захищають свою АЕС від німців

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·НАСА хоче "відірвати" шматок Сонця
·Клітини зі штучно отриманого людського ембріона
·Загадку Дельфійського оракула відгадано
·У США заборонено споживати м'ясо клонованих тварин
·АЕРОКОСМІЧНІ НОВИНИ

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·"Четвер" перебрався у Львів
·А де ж пристрасть?
·"РІЧ", яка завжди з тобою

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Митрополит Андрей мусить спершу стати святим у наших серцях
·Радикальність і святість

АРТ-ПОСТУП
·nаша аfіша
·Літургія сцени-студії "Галіціана"

СПОРТ-ПОСТУП
·Зідан: людина, котра стала золотою
·СПОРТ-БЛІЦ
·На "туманний Альбіон" - по перемогу!
·Чим переймаються знаменитості?

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·світлина тижня