BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 19-25 ЛИПНЯ 2001 року |

Інавгурація президента

Рівно сім років тому Леонід Кучма присягнув на Євангелії у вірності українському народу

СПОГАД

Кость БОНДАРЕНКО

Закінчення. Початок – стор. 1

Усі пам’ятають, як Кучма, старанно вимовляючи з малоросійським акцентом українські слова тексту присяги, намагався однією рукою охопити й Пересопницьке Євангеліє, і Конституцію України радянського зразка. Згодом у своїй політиці він неодноразово демонструватиме поєднання національного моменту зі старою, комуністичною ментальністю.

Починалася нова ера в українській політиці.

Прийшла нова команда управлінців – максимально прагматична, максимально позбавлена політичної романтики. Оскільки Кучма йшов під проросійськими гаслами, він отримав прихильність електорату на Сході й навіть лівого електорату. Проте російський фактор виявився для нього лише вдалим PR-рішенням. Наступного ж дня після свого приходу до влади він забув про обіцянки поступок у мовному питанні. У той же час більшість галичан сприйняла прихід Кучми як трагедію і навіть готувалася до захисту незалежності.

Протягом своєї першої каденції Леонід Кучма послідовно пройшов кілька етапів “політичної еволюції”, які виражалися і зміною політичних розкладів у вищих ешелонах влади.

Отже, 1994 – 1996 роки були роками “подяки”. Кучма вирішив віддячити тим, хто привів його до керма держави. Саме тоді всевладним главою Адміністрації Президента був Дмитро Табачник. Саме тоді сходить зірка “головного промисловика” України Анатолія Голубченка. Саме тоді уряд очолює Євген Марчук, який вчасно перейшов із табору Кравчука у табір Кучми. Щоправда, окремі соратники Кучми по передвиборному штабу йдуть у цей же час у політичне небуття. Скажімо, Володимир Гриньов. У цей же час Кучма здобуває ворогів у середовищі лівих – тих самих лівих, які підтримали його на виборах 1994 року.
1996 – 1997 роки були роками торжества “дніпропетровського клану”. Леонід Кучма, який очистився від своїх “помічників”, вирішив здійснити опертя на одну з потужних промислово-фінансових груп. Із Дніпропетровськом було пов’язане життя самого Кучми. Тут були зосереджені й оборонні, і металургійні, і промислові підприємства. Тут було налагоджено банківську справу. Тут був розвинений агропромисловий комплекс. Тому ставку зробили на Дніпропетровськ. Автоматично чи не всі ключові посади в Києві отримали вихідці з Дніпропетровська. “Наша історія пройшла три періоди: допетровський, петровський та дніпропетровський”, – жартували в Україні. “Птенцы гнезда днепропетрова”, – перефразовували Пушкіна гострослови, характеризуючи оточення Кучми у цей період. Кучма притягнув до керівництва державою чимало талановитих господарників.

У 1997 році настає третій період діяльності Кучми – “партійний” період. Він пробує обіпертися на політичні партії і кидає гасло “політичного структурування суспільства”. Розробляється виборче законодавство, згідно з яким політичні партії перетворюються на суб’єкти виборчого процесу. Така постановка питання задовольняє багатьох. “Дніпропетровці” відходять від влади, значна частина дніпропетровської еліти, яка ще не реалізувала свої плани і свій потенціал, об’єднується у “Громаду” і переходить у гостру опозицію до Кучми. Розвивається “партія влади” – НДП, на яку Кучма покладає великі надії. Однак ці надії не виправдалися. Пропрезидентські партії не змогли у сумі набрати більшості голосів. НДП набрала лише 5%. Парламент вийшов якийсь не надто президентський. Тому Леонід Кучма мусив перейти на “ручне управління” парламентом і ціною неймовірних зусиль протягом двох років перекроювати ситуацію у Верховній Раді на свою користь.

У 1998 році Кучма дає “добро” на відкриття четвертого періоду свого правління – “олігархічного”. У цей час перед Кучмою стояли два завдання: встановлення контролю над парламентом і побудова бази для успіху на наступних виборах. І для першого, і для другого завдання необхідними були кошти і кадри. Саме тоді й прийшли на допомогу Кучмі люди, яких згодом стало прийнято іменувати олігархами: Олександр Волков, Віктор Пінчук, Григорій Суркіс, Віктор Медведчук, Ігор Бакай, Вадим Рабинович. Олігархи дали Кучмі те, чого він бажав, – упевненість у власних силах. Спікером парламенту було поставлено надміру контрольованого (завдяки корумпованості) Олександра Ткаченка. Тепер за парламент можна було бути спокійним. Основний конкурент на виборах – Олександр Мороз – був вдало нейтралізований: у середовищі лівих – Наталею Вітренко, в цілому ж по Україні – хитро розставленою пасткою під назвою “Канівська четвірка”. На виборчу кампанію Кучми було кинуто велетенські кошти. Як результат – Кучма знову став президентом.

...Після оприлюднення плівок майора Мельниченка, після касетного скандалу і зникнення журналіста Георгія Ґонґадзе світ і Україна здригнулися, побачивши, який режим перебуває при владі в Україні. І справа не в Кучмі. Справа саме в системі, в режимі, уособленням якого є Леонід Кучма. Той самий Кучма, який у 1994 році, 7 років тому, прийшов до влади в нашій державі. Справа у цинічній бюрократії, яка перебуває при владі в Україні й досі. Справа у девальвації людського життя.

Але все це було пізніше. А тоді, 19 липня 1994 року, був звичайний липневий день. Був сесійний зал Верховної Ради України. І була інавгурація другого президента України. Чи третього? Яка різниця? Була інавгурація так собі – другого-третього президента України Леоніда Кучми. Було Пересопницьке Євангеліє і була Конституція України зразка 1978 року. Як символ нової політики нового президента напіврадянської і напівнезалежної держави.

Олександр ЧЕКМИШЕВ
заступник директора Інституту журналістики

Я вважаю, що на сьогодні акції опозиції стали менш активними – і важко говорити про їх успіх. Країна входить у парламентські вибори, тобто більшість активних політиків зайняті саме цим. Окрім того, досі не зрозумілою залишається схема виборів. Тому в Леоніда Кучми є всі шанси залишитися в політиці, принаймні до закінчення терміну його повноважень. Зрештою, думаю, що так чи інакше, але він і надалі залишиться в активній політиці. Про це свідчить і досвід Леоніда Кравчука. Тож якщо опозиція не досягне якихось серйозних зрушень, то наступному президентові залишиться мало простору для маневру, він не проведе серйозних змін. Малоймовірно також, що наступник президента ініціюватиме розслідування “справи Кучми”. Він радше робитиме “цивілізовану міну”: не відштовхуватиме попередника на задвірки, а навпаки, буде навіть радитися з ним.

POSTUP - ПОСТУП
№109 (767),
19-25 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Інавгурація президента
·Суперечки за нафтову скелю
·В НОМЕРІ
·Смертні гріхи Лукашенка

ПОГЛЯД
·"Молода Галичина" - єдиний україномовний дитячий фестиваль в Україні
·Чи збільшаться наступного року видатки на охорону здоров'я?
·забута річниця

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Пріоритети нового голови облради
·Віктор Медведчук упевнений у перемозі
·Студентські забави
·ТРАФУНКИ
·ТРАНСПОРТ
·Лісу вирубують менше - переконують у "Львівлісі"
·Чи висітиме таблиця у приймальній мера?

ПОСТУП В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ
·Відблиск слави Герострата
·"Наша Україна" почалася з Говерли
·Обласний центр урятували від екокатастрофи
·Банк "Україна" ліквідується
·Міліція пересіла на велосипеди
·"Четвер" емігрував
·"Цвєтомазаніна" не проходить

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Інавгурація президента
·Нові передвиборні об'єднання
·Україна не пустила до себе борців із корупцією
·Автокефально-православне єднання
·КРАЄВИД
·Юлія Тимошенко: Я буду проти Ющенка, якщо у нього з'явиться президентський дух

ПОСТУП У СВІТ
·Смертні гріхи Лукашенка
·Фрау Шиндлер позиватиметься з "Яд Вашемом"
·Бурбону голову не відрубали
·Перспективи палестино-ізраїльської війни
·СВІТООГЛЯД

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Економіка Східної Європи задихається від піратства?
·Школа молодого хакера
·pc-news
·УВАГА!
·зворотний зв'язок
·У майбутнє - на крейсерській швидкості

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·ХРОНІКА
·"Експрес" згорів по-експресівськи - миттєво
·"Прокол" на дублі
·На "зеленій" границі
·Прокурори працюють

АРТ-ПОСТУП
·Міжнародна акція "Сполох совісті" триває
·Відшукування понадчасового

КІНОПОСТУП
·Роберт Де Ніро: Мені начхати на вічність
·Китайський Діснейленд

РЕПОРТАЖ У ПОСТУПІ
·Скільки коштує відпочинок?

СПОРТ-ПОСТУП
·Скільки заробили українські команди у Лізі чемпіонів?
·Другі стартували "краще", ніж перші
·Валерій Богуславський: "Головне - створити боєздатну команду

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Віват, переможці!