BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 19-25 ЛИПНЯ 2001 року |

забута річниця

БОНДАРЕНКО

Якось непомітно минула річниця напівзабутої події: торік Львівська міська Рада прийняла ухвалу про захист аудіосередовища. Улітку 2000-го, після загибелі Ігоря Білозора, Львів був готовий сприйняти будь-яку пропозицію, яка б могла захистити вуха мешканців від наступу російської попси та російської культури загалом.

Минулого року я особисто виступав із критикою цієї ухвали. Не тому, що захищав російську музику: я її (за незначним винятком) не толерую й сам. Просто тоді я пропонував мобілізувати кращі уми Львова (які не завжди зосереджені у стінах міськради, більше того – зосереджені переважно поза тими стінами), провести громадські слухання з проблеми, вислухати різноманітні думки і прийти до якогось ефективного рішення. Власне не ефектного, а ефективного.

А рішення потрібно ухвалювати, зважаючи на кілька чинників.

По-перше, слід врахувати досвід “українізації” 1989 – 1991 років, коли форсованими темпами намагалися впровадити українську мову й культуру в побут. Тоді наламали чимало дров – особливо на сході та півдні України, не кажучи про Крим. Варто було впроваджувати українську мову не директивами, тобто не лише директивами, а й конкретними справами, спрямованими на створення сучасної української субкультури. Зверніть увагу: сучасної. Натомість українізація проводилася не на реальному ґрунті, а на ґрунті позавчорашніх ідей та ідеології козаччини. Я часто цитую слова Миколи Куліша про те, що українізація переможе лише тоді, коли повії в Катеринославі пропонуватимуть себе українською мовою. У цьому процесі поза увагою опинилися не лише повії чи сутенери, наркомани і бандити (які також є частиною нашого суспільства – причому невід’ємною), а й молодіжне середовище, різноманітні “неформали”, бізнесові кола тощо. Усі вони розвивалися своїми шляхами. Відмінними від шляхів українізації, яка перетворилася на справу жменьки інтелігентів і політиків.


По-друге, у процесах глобалізації і поширення англійської мови російська дуже часто (особливо в Києві) починає сприйматися як форма антиглобалізаційного протесту. Нас хочуть американізувати – ми будемо розмовляти російською, бо основна противага Америці – Росія. Такі думки мені доводиться часто чути в середовищі киян. Молодих киян. Які спілкуються зі мною українською з виразним “чьоканням”. Цим самим вони хочуть продемонструвати повагу до мене – переконаного українофона.

Одна небайдужа мені людина довго розвивала цю теорію, відзначаючи “шляхетність української мови”, але попри це запитала: “Але ж погодься, українська мова приречена. Через пару поколінь нею розмовлятимуть лише по селах в Галичині”. Я їй намагався наводити приклад Чехії, Вацлава Ганки й “Краледворського рукопису”. На це вона дала цікаву відповідь: “Але коли жив Ганка, не було Інтернету”.

Якщо справа дійсно стоятиме на місці, якщо наш уряд вдаватиме, що проблеми немає, то через п’ять років в українські села прийде Інтернет, а ще через п’ятнадцять Бібрка защебече мовою “старших братів”. Уже зараз Юрій Андрухович відзначає таке “органічне” явище, як Машу Распутіну на гуцульських весіллях. Звичайно, у записі.

Симптоматично те, що рік тому в Інтернеті заявила про себе група під назвою “Українська повстанська армія”, яка пообіцяла вести війну проти русифікації та рагулів, але війну в Інтернеті: створивши роту хакерів і вірусну лабораторію, бомбардувати комп’ютери. Доба вимагає своїх методів. Доба матиме своїх героїв...

...Учора, проходячи повз університет і чуючи чергову російськомовну пісеньку у виконанні львівських співаків (підкреслюю – львівських!), я подумав собі: “А може, не все ще так і погано? Може, з попсою не варто аж так боротися? Особливо з російською?” На початку ХХ століття в царській Росії в кабаках співали переважно циганські романси, які користувалися шаленим попитом.

Російська попса нині заміняє собою циганський романс столітньої давності. Багатомільйонна російська нація ставить себе в один ряд з маленьким циганським народом. Символічно?
Щоправда, цигани не витворили імперської культури. Вони просто створювали культуру, яка захоплювала своєю мелодійністю і запальним темпераментом. Наскільки мелодійними і темпераментними є “Убілі нєгра” чи інші шлягери останніх років – судити не мені. Але жанр “кабацького романсу” перехоплює в циган інша нація та інша культура. Циган витісняють з їх історичної ніші.

Циганам варто бити на сполох – бо українців на сполох не скоро добудимося.

Кость БОНДАРЕНКО

POSTUP - ПОСТУП
№109 (767),
19-25 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Інавгурація президента
·Суперечки за нафтову скелю
·В НОМЕРІ
·Смертні гріхи Лукашенка

ПОГЛЯД
·"Молода Галичина" - єдиний україномовний дитячий фестиваль в Україні
·Чи збільшаться наступного року видатки на охорону здоров'я?
·забута річниця

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Пріоритети нового голови облради
·Віктор Медведчук упевнений у перемозі
·Студентські забави
·ТРАФУНКИ
·ТРАНСПОРТ
·Лісу вирубують менше - переконують у "Львівлісі"
·Чи висітиме таблиця у приймальній мера?

ПОСТУП В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ
·Відблиск слави Герострата
·"Наша Україна" почалася з Говерли
·Обласний центр урятували від екокатастрофи
·Банк "Україна" ліквідується
·Міліція пересіла на велосипеди
·"Четвер" емігрував
·"Цвєтомазаніна" не проходить

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Інавгурація президента
·Нові передвиборні об'єднання
·Україна не пустила до себе борців із корупцією
·Автокефально-православне єднання
·КРАЄВИД
·Юлія Тимошенко: Я буду проти Ющенка, якщо у нього з'явиться президентський дух

ПОСТУП У СВІТ
·Смертні гріхи Лукашенка
·Фрау Шиндлер позиватиметься з "Яд Вашемом"
·Бурбону голову не відрубали
·Перспективи палестино-ізраїльської війни
·СВІТООГЛЯД

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Економіка Східної Європи задихається від піратства?
·Школа молодого хакера
·pc-news
·УВАГА!
·зворотний зв'язок
·У майбутнє - на крейсерській швидкості

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·ХРОНІКА
·"Експрес" згорів по-експресівськи - миттєво
·"Прокол" на дублі
·На "зеленій" границі
·Прокурори працюють

АРТ-ПОСТУП
·Міжнародна акція "Сполох совісті" триває
·Відшукування понадчасового

КІНОПОСТУП
·Роберт Де Ніро: Мені начхати на вічність
·Китайський Діснейленд

РЕПОРТАЖ У ПОСТУПІ
·Скільки коштує відпочинок?

СПОРТ-ПОСТУП
·Скільки заробили українські команди у Лізі чемпіонів?
·Другі стартували "краще", ніж перші
·Валерій Богуславський: "Головне - створити боєздатну команду

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Віват, переможці!