BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 19-25 ЛИПНЯ 2001 року |

Скільки коштує відпочинок?

Скромна привабливість кримського сервісу

ТЕПЛІ КРАЇ

Наталка СНЯДАНКО, Катерина СЛІПЧЕНКО

Коктебель

Крим – це далі, ніж Ніцца. Бо Ніцца – це Франція, говориш французькою, і всі тебе розуміють. А в Криму все далеко не так просто. Розуміють тебе переважно ті, кому це вигідно і тоді, коли їм це вигідно. Тому там уже вільно можна послуговуватися державною мовою на базарі, в магазині і будь-де у сфері послуг, поки гроші платите ви, а не вам.

Але обережність все одно не завадить. Це я зрозуміла в кіоску, коли попросила дати мені herbatu wieloowocowu і коли запитала у чоловіка із табличкою: “Покупаєм ж/д билеты”, чи не зміг би він купити квитки до Львова. “Нет, таким не занимаемся”, – злякано сказав мені чоловік. У Ніцці, я думаю, це інакше.

Так от, скільки коштує відпочинок?

“А скільки ви готові витратити?” – запитають вас у першій-ліпшій туристичній фірмі, і ваше питання перетвориться на вашу ж відповідь. Так само як ваші проблеми під час цього відпочинку зовсім не обов’язково перестануть бути тільки вашими після того, як ви заплатите комусь за допомогу в їх вирішенні. Такі вже особливості вітчизняного сервісу. Але про все за порядком.

Наступним, що вам доведеться вирішити, буде питання, куди саме ви хотіли б поїхати. І тут на власному гіркому досвіді раджу послуговуватись крім всього іншого ще й інформацією про шляхи залізничного сполучення (якщо ви, звичайно ж, їдете поїздом). Наприклад, я мала необережність тицьнути пальцем на карті Криму в місто під назвою Коктебель, керуючись виключно шкільними спогадами про Волошинську гірку, літсанаторій радянських часів і просто екзотично-мелодійним звучанням слова. Але про все це я досить швидко забула у плацкартному (витрачати, на жаль, доводилось мінімум) вагоні поїзда “Львів-Симферополь”, у якому не відчинялося жодне вікно і не зачинявся жоден туалет, не працював апарат підігріву води для чаю, і зламалися двері, які сполучали цей вагон з іншими вагонами. Після ночі, дня і частини наступної ночі, проведених у цьому милому місці, я вийшла на нічний перон Джанкоя, де пересіла до електрички, у якій близько 3 годин їхала до станції Владиславівка. Із Владиславівки я ще приблизно стільки ж їхала наступною електричкою до Феодосії, а з Феодосії – всього лише 40 хвилин маршруткою до Коктебеля. А тим часом за вікном повільно пропливали кримські пейзажі і чудернацькі написи на рекламних щитах: “Фінська покривля” або “Скупаем шкури производим кожу”. Вже не кажучи про: “Вспомните, как вы жили, за тех и голосуйте!”.

Загальні вагони всіх електричок, які курсують у цьому напрямку – це давно вже не пасажирські, але все ще і не товарні вагони. Це вагони для перевезення “паків”, як місцеве населення татарського походження називає ящики із фруктами. Мені пощастило їхати в часи черешень і полуниць, які рясно сипалися мені на голову, шию, ноги та інші частини тіла, викликаючи незадоволені погляди на мене власників цих паків, яким явно не подобалося моє сусідство із їхнім майном. І я зрозуміла їхнє обурення, коли довідалася, що із Владиславівки до Коктебеля на таксі я могла заїхати всього на 5 гривень дорожче і на кілька годин швидше, ніж на електричці. Їхні погляди промовисто говорили: “Електричка – транспорт не для людей. Тим більше відпочиваючих.

Відпочиваючі повинні їздити на таксі і підтримувати тутешній малий бізнес, який живиться словом “сезон””. Я все зрозуміла і назад їхала вже на таксі.

На місці вашого відпочинку, у моєму випадку це було в Коктебелі, вам потрібно буде знайти житло. Це зовсім не проблема, особливо, якщо ви потрапили в такий благодатний для вашого гаманця період, коли сезон ще не розпочався, а погода вже спекотна. Якщо ви їдете на таксі, то на місці отримуєте ще одну додаткову і безкоштовну зручність – таксист возитиме вас, поки ви не знімете житло. У кожного із таксистів – “свої” домовласники, які виплачують їм відсоток з кожного клієнта. “Сезоном” вважаються липень і серпень, у цей період ціни зростають в астрономічному порядку. Дешевше, ніж 5 доларів за добу, ви не знайдете спального місця. Ціни переважно визначаються за спальні місця, а не за кімнати. До, або після “сезону” найдешевша кімната може коштувати 2 долари за ніч, бувають ціни і від 5 гривень. Але це вже якщо пощастить.

Найдорожче житло в Коктебелі – так звані “елінги”, на перший погляд звичайні будинки, висока вартість яких пояснюється підвищеною комфортністю: індивідуальний гарячий душ, гараж, сателітарне телебачення, близькість до моря. Саме в такому порядку. Навіть не в “сезон” таке помешкання може коштувати 70-100 у.о. за добу. У поняття комфортності кримчани часто включають абсолютно незбагненні речі. Наприклад, одна бабця вимагала збільшення оплати на 0,5 у.о. за добу, мотивуючи це тим, що в “центральній залі” у неї стоїть “шифоньєр”.

Керамічний унітаз, душ, який гріється не від сонця і високі стелі – речі рідкісні в Криму і користування ними коштує дорожче. Ближче до моря жити престижно, далі – непрестижно. Хоча існують в Коктебелі дві абсолютно паралельні міському пляжеві вулички, одна з яких веде наліво і є престижною, себто дорогою, а інша веде направо, і жити на ній значно дешевше. Чому це так, ніхто не знає.

Наступний момент вашого відпочинку – харчування. Якщо ви готові готувати собі їжу самостійно, господарі переважно дають вам можливість користуватися їхньою плиткою і посудом. За додаткову плату можуть готувати вам самі. А ще за більш додаткову плату ви можете харчуватися в ресторанчиках на набережній. Для орієнтації: розливна “Оболонь” не в “сезон” у кнайпі під назвою “Пыво” коштує 5грн.50к. Чебуреки на вулиці 1 грн. – 1грн.50к. В “сезон” всі ціни суттєво зростають. А кількість народу – тим більше. Тому нічого дивного, що переважна більшість кримського населення заробляє лише під час сезону, решту часу в році їм залишається лише економно витрачати зароблені гроші.

Обов’язковий елемент програми відпочинку в Криму – знамениті вина. Причому пити тут краще кріплені червоні вина і фірмовий коктебельський коньяк. Вперше потрапивши на базар, ви побачите масу різних вин у пластикових пляшках з-під мінеральної води. Називаються вони так само, як фірмові вина, коштують в середньому – 10 грн. за літру, і частина з них навіть не є підробками, а винами фабричного виготовлення, якими працівникам винзаводу видають заробітню платню. Але якщо ви хочете відчути смак справжнього кримського вина, купуйте його у фірмовому магазині, фірмовій пляшці (від 15 до 25 грн. за пляшку) і пийте на березі моря. “Старий нектар”, “Мадера”, витримана кілька років в спеціальних соляріях, “Каберне”, Піно-грі “Кара-даг”, чи “візитівку” Коктебеля – десертне вино “Бастардо”. Але тут ви можете купити і дуже якісні, хоча і дешеві (5 грн. за пляшку) білі сухі вина, смак яких оцінять навіть розбещені гурмани. “Аліготе”, “Совіньйон”, “Ркацителі”. Все це смачно з оливками, шоколадом, фруктами і просто так.

Ще одна місцева гордість – шашлик з осетрини (від 15 грн. за 100 грамів) і плов з мідій (найкраще ловити і варити самому, мідій тут водиться дуже багато і ловити їх нескладно).

Але це ще далеко не всі розваги, які ви можете дозволити собі під час відпочинку. Коктебель пропонує масу екскурсій, найцікавішою з яких є, безумовно, 3,5-годинна прогулянка пішки по заповіднику на горі Кара-даг так званою екологічною стежкою (лише 10 грн. з людини). Доповнити цю екскурсію можна подорожжю на катері вздовж берега заповідника (2 години – 20 грн.).

Покататися в морі ви можете і на скутері, вінд-серфінгу, водних лижах, водному велосипеді. Середня ціна таких задоволень – 8 грн. за хвилину.
Вийшовши з моря, маєте нагоду пересісти на коня і потренувавшись день, переїхатися гірськими стежками. Вартість години катання (попереднє навчання входить в ціну) – 35 грн.

І найбільш екзотичною новинкою цього сезону на кримському узбережжі є можливість виходу в інтернет. Цінам на це задоволення позаздрив би сам Білл Гейтс. Година зв’язку – 25 грн.

І ще в Криму існують дикі пляжі, чисті і віддалені від вкритого привозною галькою пляжу місцевого. Іти до таких пляжів потрібно гірськими стежками. Шлях цей неблизький і досить складний, але потрапивши туди, ви не пошкодуєте. Такого моря, такого сонця і такого відпочинку не показують навіть у кіно. У таких невеличких, відірваних від цивілізації бухтах – свій власний мікрокілмат і погода тут переважно сильно відрізняється від коктебельської.

Тут багато місць, де схил гори складається із лікувальної косметичної глини, маски з якої знімають сонячні опіки, покращують стан шкіри і просто заспокоюють. Це не коштує нічого.

Гурзуф

Якщо почати мандрівку Кримом із Ялти, то складається враження, що вона – хоч і молодша, але рідна сестра Лас—Вегаса. Проте, коли просуваєшся узбережжям в той чи інший бік, стає зрозуміло, що це – ілюзії.

“Чому вони мені так хамлять весь час?” – із відчаєм у голосі запитав мене син, який завдяки вікові не встиг почути в магазині сакраментальної фрази: “Вас багато, а я одна”. Заспокоївши його, як могла, я тим не менше кожного разу здригалася від чергової сентенції у такому стилі. Від “совка” поважно відвикаєш у нашому стократ обсвареному місті.

Ще одна думка гризла мене під час перебування у Криму: ну чим завинив цей край, якщо він попав у такі руки? Пересуваючись морем уздовж узбережжя можна тільки дивуватись, в чию світлу голову прийшла думка набудувати на тлі гір коробки, що у запаморочливо гарному пейзажі нагадують невдало вставлені зуби.
Ще одне випробування очікує на відпочиваючого на набережних: кожна кнайпа кричить, як різана, у єдиному пориві викрикаючи нехитрі тексти хітів сезону. Зранку можна почути добру музику, а от ввечері...

Проте існує багато інших радощів. Найбільша – кримське повітря і кримські краєвиди. Щоб насолоджуватися ними у поєднані з досягненнями цивілізації, треба розкошелитись. У Гурзуфі в липні житло коштує від 5 у.о. за добу. Середня ціна на проживання в нормальних умовах (вигоди, харчування) – 15-20 у.о. з людини на добу.

Проте в приватному секторі можна зняти цілий будинок, або квартиру, а заселятись, як заманеться (від 40 у.о.). Двоповерховий дім із сауною, гаражем та садом здавався за 150 у.о. на добу.

Якщо душа прагне не лише моря та сонця, то на Південному узбережжі є що подивитись і організований цей процес добре. Екскурсія коштує від 10 до 30 гривень на людину (залежно від відстані), і тут варто бути обережним: як правило ніде не попереджають, що вхідні квитки у музеї, палаци, дельфінарії, зоопарк тощо не входять у ціну екскурсії. До речі, неподалік від Ялти, там, де існує досить відома Галявина казок, відкрився приватний зоопарк, єдиний в Україні. Його власник купував у цирках та зоопарках хворих тварин і лікував їх. В результаті, показуючи дитині диких звірів, можна не страждати паралельно від шаленого жалю до них. А таке в нашій країні буває рідко.

Проте, якщо вам не хочеться в’язатися з офіційними екскурсіями, щогодини вздовж узбережжя за маршрутом Гурзуф—Алупка ходить теплохід, який заходить у всі “гарячі” туристичні крапки. Це не набагато дешевше, і вже точно не швидше, проте значно приємніше. Також зі середини липня має ходити корабель із Алушти.

Традиційні південні радощі цього року у липні коштують не дешево: персики від 4 до 7 гривень за кілограм, середній обід у кнайпі – від 20 гривень за одного, катання на “банані” – 15 грн., на водяному мотициклі – 10 грн. за хвилину, на водяній гірці можна з’їхати всього за 2 гривні. У цілому, порівняно з минулим роком, всі ціни виросли приблизно в півтора рази.

Проте краще гір можуть бути тільки гори, краще моря – тільки море, а краще Криму... – Французька Рів’єра.

POSTUP - ПОСТУП
№109 (767),
19-25 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Інавгурація президента
·Суперечки за нафтову скелю
·В НОМЕРІ
·Смертні гріхи Лукашенка

ПОГЛЯД
·"Молода Галичина" - єдиний україномовний дитячий фестиваль в Україні
·Чи збільшаться наступного року видатки на охорону здоров'я?
·забута річниця

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Пріоритети нового голови облради
·Віктор Медведчук упевнений у перемозі
·Студентські забави
·ТРАФУНКИ
·ТРАНСПОРТ
·Лісу вирубують менше - переконують у "Львівлісі"
·Чи висітиме таблиця у приймальній мера?

ПОСТУП В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ
·Відблиск слави Герострата
·"Наша Україна" почалася з Говерли
·Обласний центр урятували від екокатастрофи
·Банк "Україна" ліквідується
·Міліція пересіла на велосипеди
·"Четвер" емігрував
·"Цвєтомазаніна" не проходить

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Інавгурація президента
·Нові передвиборні об'єднання
·Україна не пустила до себе борців із корупцією
·Автокефально-православне єднання
·КРАЄВИД
·Юлія Тимошенко: Я буду проти Ющенка, якщо у нього з'явиться президентський дух

ПОСТУП У СВІТ
·Смертні гріхи Лукашенка
·Фрау Шиндлер позиватиметься з "Яд Вашемом"
·Бурбону голову не відрубали
·Перспективи палестино-ізраїльської війни
·СВІТООГЛЯД

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Економіка Східної Європи задихається від піратства?
·Школа молодого хакера
·pc-news
·УВАГА!
·зворотний зв'язок
·У майбутнє - на крейсерській швидкості

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·ХРОНІКА
·"Експрес" згорів по-експресівськи - миттєво
·"Прокол" на дублі
·На "зеленій" границі
·Прокурори працюють

АРТ-ПОСТУП
·Міжнародна акція "Сполох совісті" триває
·Відшукування понадчасового

КІНОПОСТУП
·Роберт Де Ніро: Мені начхати на вічність
·Китайський Діснейленд

РЕПОРТАЖ У ПОСТУПІ
·Скільки коштує відпочинок?

СПОРТ-ПОСТУП
·Скільки заробили українські команди у Лізі чемпіонів?
·Другі стартували "краще", ніж перші
·Валерій Богуславський: "Головне - створити боєздатну команду

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Віват, переможці!

 

авторские букеты доставка цветов на дом букеты с фруктов
Препарат сиалис купить в украине дешево.