BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 14-15 ЛИПНЯ 2001 року |

Дрогобицький паноптикум

АБЕРАЦІЯ ЗОРУ

Вікторія САДОВА

Зібрання у Дрогобицькій ратуші організатори назвали “круглим столом”, хоча насправді жодного плюралістичного обговорення проблеми не прозвучало. На прес-конференції, міський голова Радзієвський, його заступник з гуманітарних питань Метик, заввідділом культури Михаць, начальник міськ-районного УВС Юсипович, секретар міськради Гарасим’як, директор музею “Дрогобиччина” Бервецький довели до відома вибірково запрошених представників ЗМІ ухвалу XXIII сесії дрогобицької міськради та висловили незадоволення потужною інформаційною кампанією довкола варварського руйнування настінних темперних малюнків Шульца та перемитництва їх фрагментів до Ізраїлю.

Секретар міськради Гарасим’як спростував “неточності й недоречності” ЗМІ у ході, на його думку, перекрученого й кон’юнктурного висвітлення XXIII планової сесії міськради. Він вважає, що не було підстав на листовну вимогу групи депутатів скликати позапланову сесію із питанням “Про незаконне викрадення картин Бруно Шульца у м. Дрогобичі”, оскільки виявив, що окремі підписи під цим зверненням були не дійсні, та й саме питання не стосувалося такої надзвичайної ситуації, яка чимось може загрожувати територіальній громаді Дрогобича.

Скидається на те, що нікого не бентежить і легітимність ухвали про демонтування фресок (вже навіть визначено виконавців – художників-реставраторів Левка та Галину Скопів). Хоча представник України в Міжнародній раді музеїв (ІКОМ) Борис Возницький застерігає, що за Законом про охорону культурної спадщини питання про переміщення пам’яток перебувають у компетенції Кабінету міністрів, а не органів місцевого самоврядування.

Однак депутатами було проігноровано застереження в. о. начальника управління культури ЛОДА Дацка та директора ЛДГМ Возницького, які на сесії дрогобицької міськради переконували, що демонтаж пам’ятки, окрім дотримання законності, вимагає ще й фахівців високого класу, що володіють відповідними технологіями. Пан Метик сказав із цього приводу: “У нас є домовленість про те, хто може зробити реставрацію і демонтаж цих малюнків, хоча пан Возницький стверджував, що в Україні немає таких спеціалістів. Однак, зв’язавшись із відповідними фахівцями у Львові, ми переконалися, що вони в нас є. Зокрема це стосується Левка Скопа. В акті, який нам показано тільки 12 червня, чітко сказано, що це є ілюстрації до казки “Спляча королева” братів Грімм, і ніякі там не шедеври Бог знає якого ґатунку! Ми отримали документ, що це пам’ятка місцевого значення, а не світового”.
На цьому ж наполягає і Михаць: “За розпорядженням голови ЛОДА, то є пам’ятка місцевого значення, а не національного чи світового. Експерти міжнародної комісії весь час подають неточну інформацію. Ми хочемо – і так бажають господарі, – щоб ті малюнки, які залишилися, були передані до нашого музею. Вважаю, що відбудовувати кімнату таких самих розмірів 1.90 на 2.40 і знищити якусь виставочну кімнату, зробивши з неї таку ж комірку, недоцільно. Малюнки будуть належно зберігатися під склом”.

Цитуємо за офіційною заявою Бервецького щодо перенесення стінопису: “Возницький говорить неправду, стверджуючи, що в Україні нема спеціалістів, які можуть виконати такі роботи. Є в Україні прекрасні спеціалісти, тут в особі мого реставратора I категорії Левка Скопа і його дружини Галини. Вони не є люди з вулиці. Я буду просити на то кошти і ми перенесемо. Тому що в тій спіжарці то навіть святотатственно – діти есесовця там ся бавили, і в тому місці ми будемо робити музей. То не пасує. Ми маємо можливості встановити ті фрески в своєму відділі історії не гірше, як то зробили в Єрусалимі. І дамо спокій людям, яких мордують денно й нощно”.

Міський голова, на якого як на пересічну людину проза Шульца не справила жодного враження, вважає, що цього митця не варто трактувати як генія, а його твори не можуть називатися цінністю, оскільки донині нема жодного офіційного документа, який би цю цінність визначав. Чітко поділяючи історію на “нашу” і “не нашу”, Радзієвський виявляє повне нерозуміння мультикультурної спадщини Галичини та, зокрема, Дрогобича.

Нагадаю, що загалом несприйняття й нетерпиме ставлення до “чужого” називається ксенофобією, а того, що стосується єврейства, – юдофобією, антисемітизмом. Ці явища не мають нічого спільного з патріотизмом. Та скидається на те, що саме ксенофобія є стрижнем теперішньої культурної політики Радзієвського-Метика-Михаця. А це вже загрозлива тенденція, якій мають рішуче покласти край або прокурор, або президентський посадник на Львівщині, якщо вони не хочуть міжнародної неслави й ганьби.

POSTUP - ПОСТУП
№107 (765),
14-15 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Наш олігарх
·Пекін переміг
·В Дрогобичі взялися за Шульца

ПОГЛЯД
·Хто такі олігархи?
·схаменіться!

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Новий вид цензури?
·Проблеми не лише з питною водою
·Корупціонери СБУ не бояться
·Вночі на вулицях небезпечно
·До вимкнення води залишилося два дні?
·Грошей ще нема, зате вже є певні пропозиції
·Померла велика і світла людина
·Наш олігарх
·Василь Куйбіда: Моє самолюбство не таке велике
·Хто рахує олігархів
·Рейтинг олігархів

ПОСТУП З КРАЮ
·Обвал на майдані
·Вето на закон - закон на вето
·Мільйони доларів - з повітря
·Влада над церквою

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Мілошевич оскаржує легітимність свого арешту
·Аляска - антиракетний форпост
·Антисеміти не рекламуватимуть "Мак-Дональдсу"
·9 мільйонів - за знущання
·СВІТООГЛЯД

ОСВІТА
·MS-OFFICE та MS-WINDOWS у школі: обдуманий вибір чи фатальна недбалість?

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Винничук як торгова марка
·Старі галицькі духи
·Каварняна культура і ми

АРТ-ПОСТУП
·Чи всі ми родом із комуністичного минулого?
·Дрогобицький паноптикум
·На захист стінопису Шульца
·nаша аfіша
·Останній подарунок цього сезону
·"Чотири пори року" Петра Сипняка
·Портретист, котрий має власне обличчя

СПОРТ-ПОСТУП
·Кличка прооперують на радість росіянам
·Завтра у Львові відкриття сезону
·Міжнародний турнір пам'яті Богдана Когана
·Найсильніший "супер" року стартував
·І все таки Пекін
·Тут не ступала нога Шумахера

АВТОПОСТУП
·КАЛЕНДАР
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ