BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 14-15 ЛИПНЯ 2001 року |

Чи всі ми родом із комуністичного минулого?

Микола Гарасим’як
секретар Дрогобицької міськради

Проект ухвали сесії з вимогою висловлення недовіри міському голові та пропозицією Метику й Михацю піти у відставку, запропонований депутатом Логиним, був принесений за 10 хвилин до початку сесії з грубим порушенням чинного законодавства. Ми в процесі підготовки викликали Логина, але він не виявив бажання прийти на засідання своєї профільної комісії, наперед знаючи, що готує разом із режисерами всієї цієї акції окрему ухвалу. Ми всі родом із комуністичного минулого, і називати міського голову постійно “бувший перший секретар” – це неетично й некультурно. Таких “бувших” є десятки і сотні тисяч у нашій державі. Міський голова обраний всенародно. Скрегочучи зубами, наша опозиція настроює своїх виборців і депутатський корпус – а щось та вколемо! Принижувати міського голову аж ніяк не личить. Тут є повний політичний підтекст. Хотілося би, щоби преса зробила об’єктивні висновки зі сесії міськради. Я бачив у залі, з якою ухмилкою телевізійні оператори слухали повідомлення депутатів і Михаця. Чи можу я бути відкритим перед такими засобами масової інформації?”

Тарас Метик
заступник міського голови Дрогобича з гуманітарних питань

У передмові до книжки Бруно Шульца, виданій у Москві, дуже цікавий вислів: “есесовци і подручная мєстная сволочь стрєлялі в каждого замєченного на уліце єврєя”. Жодними фактами не доказано, що “подручная мєстная сволоч” стріляла євреїв. Шульца вбили гестапівці. То що – створювати музей, про який так довго ведеться розмова і нагнітається ситуація, і хтось обіцяє дати 300 тисяч доларів, про які по нинішній день влада не мала і не має жодної офіційної документації? А кому ми будемо створювати той музей на віллі шефа гестапо Ландау? Шульц там не жив, він тільки приходив туди бавити дітей шефа гестапо в той час, коли шеф гестапо з вікон своєї вілли вправлявся у стрільбі по живих мішенях (убив двох євреїв, садівника). Так що, ми там музей будемо створювати, це ж кому? Ми пропонуємо (на жаль, до нашої ініціативи не прислухалися) не музей створювати, а якщо хочуть дуже сильно євреї – у нас є синагога, яка у них у власності, та на очах валиться, то в тій синагозі ми можемо створити Центр єврейської культури і там розмістити малюнки Шульца. Ви не забувайте, що в роки війни Бруно Шульц працював на німців! І в домі єврейських старців він каталогізував награбоване добро, яке було знято з євреїв. Це не тільки книжки, а й золоті обручки, персні, золоті протези. Крім того, в 1942 році йому були вироблені арійські документи! Тому перш ніж створювати музей, слід вивчити належно його життєву позицію, щоби потім не вийшло, що ми сміємося самі з себе і створюємо музей колаборантові! У Дрогобичі існує неоднозначна думка з цього приводу, є люди, які здатні відповідно заявити про це. І ми повинні прислухатися, а не йти на повідку тих, хто хоче створити цей музей.

Зиновій Бервецький
директор музею “Дрогобиччина”

Рабин Дрогобича Вайс каже: всьо нормально, вандалізму ніхто не чинив. Для чого називати Шрабермана злодієм і вандалом чи “страшним чоловіком”, як його обізвав пан Возницький? Євреї вирішили своє єврейське питання. Українці один одного обпльовують. Зробили собі на Бруно Шульцові якусь комедію. Коли Дем’янюка жиди посадили в Ізраїлі в тюрму, вони до його клітки приводили дітей зі школи й показували (там було написано “Українець-бандит”) нашу націю як бандитів-горлорізів. Чому ми не виступаємо в обороні своєї національної честі, а виступаємо за сценарієм, написаним нам. Ви що? Пишуть, що я виступаю проти того, щоб у Дрогобичі був Центр великої українсько-жидівської любові. А я знаю, що то недопустимі речі!.. У нас буде тоді не місто Івана Франка, а місто Шрабермана чи ще когось. Ми маємо таку велику людину, а тут підняли комедію, товчуться по ночах! Де би в Польщі таке виділи? Вони тут ходять по ратуші, як господарі То є держава чи не держава? Візьмімося трохи за свою національну честь, що ми позволяємо всяким шубравцям у нас по державі ходити, як у себе в хаті? Робляться великі розкрутки. Приїжджає в музей делегація з Москви і каже: “Ви нам можетє показать вєлікіх прєдставітєлєй Дрогобича?” Заввідділом історії Ліля Шологон починає з Франка. Вона стояли, зівали і кажуть: “Да нєт, нам Бруно Шульца.” Ми не маємо таких спеців (то хіба, може, пан Шалата знає про Бруно Шульца), ми не можемо того потягнути. То мусили кликати Льоню Гольберга, бо ми не володіємо такою сильною інформацією про Бруно Шульца. Ми просто думаємо, що все має бути адекватно представлено в тому місті. І будемо так робити. Для нас найбільший інтерес – до Івана Франка.

Микола Михаць
заввідділом культури дрогобицької міськради

ЗМІ дають неправдиву інформацію, постійно роблячи у моєму прізвищі дві помилки. Як читають газету “Поступ”, мені автоматично визначають приналежність до іншої нації. Я заявляю: я українець! Ви усно вибачалися, та я прошу через газету вибачитися переді мною. Ваша газета подає далеко викривлені факти, скажімо, хоча би з сесії, що я привселюдно говорив про те, що міська влада причетна до вивезення, до викрадення, до упакування. Я теж це так залишати не буду.
Від редакції: Це явне перебільшення. “Поступ” писав про визнання факту співпраці, не уточнюючи якою саме вона була, – пан Михаць зрадив себе сам. Його прізвище саме так, як він того не бажає, звучить у всіх офіційно завірених перекладах прес-релізів “Яд Вашем” та решти чужомовних інформаційних джерел, якими “Поступ” користав при підготовці публікацій. Від себе ми подавали “українське” прізвище Михаця. Співчуваючи, радимо вимагати сатисфакції за кордоном.

Анатолій Матвієнко
голова УНП “СОБОР”, народний депутат України

Співробітники “Яд-Вашем” заявили, що вони вивезли фрески до Ізраїлю з дозволу та за сприяння дрогобицької місцевої влади. Згідно з українським законодавством культурні цінності такого рівня можуть бути вивезені за межі України лише на підставі спеціальної урядової постанови. Відтак дії співробітників єрусалимського музею можуть бути кваліфіковані лише як крадіжка і контрабанда. Ми звертаємо також увагу на те, що “музейниками” з Єрусалима було брутально порушено мистецьку цілісність фресок Бруно Шульца, які передбачалося зберігати в Україні у спеціально обладнаному меморіальному музеї. Дивує некомпетентність і неефективність дій тих державних органів України, насамперед Міністерства культури і мистецтв та Державного митного комітету, які мусили б не допустити вивезення фресок Бруно Шульца за кордон, але натомість довідалися про факт їхнього зникнення лише з повідомлень преси. Ми вимагаємо від Генеральної Прокуратури України порушити кримінальну справу за фактом незаконного вивезення культурних цінностей і визначити міру відповідальності всіх посадових осіб державної і місцевої влади. Ми вимагаємо від МЗС України вжити всіх заходів для негайного повернення вивезених фресок Бруно Шульца в Україну. Усі мистецькі скарби, розташовані на території України, що не підпадають під дію міжнародних угод про реституцію повинні залишатися надбанням прийдешніх поколінь українців.

Левко СКОП
реставратор І категорії

Якщо скажуть знімати Шульца, – зніму. Я підлеглий директору музею “Дрогобиччина”, а як хтось починає говорити про законність, мені хочеться послати його далеко. Коли щось трапляється незаконне, тоді про закон мовчать. А тут просто це треба зробити, як хтось починає згадувати про закон.

POSTUP - ПОСТУП
№107 (765),
14-15 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Наш олігарх
·Пекін переміг
·В Дрогобичі взялися за Шульца

ПОГЛЯД
·Хто такі олігархи?
·схаменіться!

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Новий вид цензури?
·Проблеми не лише з питною водою
·Корупціонери СБУ не бояться
·Вночі на вулицях небезпечно
·До вимкнення води залишилося два дні?
·Грошей ще нема, зате вже є певні пропозиції
·Померла велика і світла людина
·Наш олігарх
·Василь Куйбіда: Моє самолюбство не таке велике
·Хто рахує олігархів
·Рейтинг олігархів

ПОСТУП З КРАЮ
·Обвал на майдані
·Вето на закон - закон на вето
·Мільйони доларів - з повітря
·Влада над церквою

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Мілошевич оскаржує легітимність свого арешту
·Аляска - антиракетний форпост
·Антисеміти не рекламуватимуть "Мак-Дональдсу"
·9 мільйонів - за знущання
·СВІТООГЛЯД

ОСВІТА
·MS-OFFICE та MS-WINDOWS у школі: обдуманий вибір чи фатальна недбалість?

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Винничук як торгова марка
·Старі галицькі духи
·Каварняна культура і ми

АРТ-ПОСТУП
·Чи всі ми родом із комуністичного минулого?
·Дрогобицький паноптикум
·На захист стінопису Шульца
·nаша аfіша
·Останній подарунок цього сезону
·"Чотири пори року" Петра Сипняка
·Портретист, котрий має власне обличчя

СПОРТ-ПОСТУП
·Кличка прооперують на радість росіянам
·Завтра у Львові відкриття сезону
·Міжнародний турнір пам'яті Богдана Когана
·Найсильніший "супер" року стартував
·І все таки Пекін
·Тут не ступала нога Шумахера

АВТОПОСТУП
·КАЛЕНДАР
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ