BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 12-18 ЛИПНЯ 2001 року |

Дізнайся, хто твій стукач

Кожен бажаючий може попорпатися в архівах Stasi

НДР

Василь ГРІМ

Минулого тижня берлінський суд ухвалив вирок, згідно з яким екс-канцлерові Німеччини Гельмутові Колю дозволено зберегти таємницю даних, зафіксованих у досьє, що вело на нього міністерство державної безпеки колишньої НДР – легендарне Stasi. Таке рішення суду, звичайно ж, спровокувало хвилю обурень політичних опонентів колишнього лідера Християнсько-демократичної спілки. А чи були підстави для того, аби таємниці Коля і Stasi таки стали надбанням гласності?

Заклад, який займається розкодуванням, аналізом і впорядкуванням архівів Stasi, називають “відомством Гаука”, за іменем східнонімецького священика і дисидента Йоахіма Гаука. Саме він створював це відомство і кілька років його очолював. Нині керує ним Маріанна Біртлер. Тож саме їй міністр внутрішніх справ Німеччини Отто Шилі надіслав листа з проханням упорядкувати всі документи, де зафіксовано спостереження Stasi за Гельмутом Колем, яке велося близько 20 років. У архівах виявили, зокрема, таємно підслухані і записані НДРівськими чекістами телефонні розмови Гельмута Коля вже за часів його канцлерства.

Закон про люстрацію (тобто про необхідність звіту державних чиновників щодо співпраці з комуністичними спецслужбами) існує в Німеччині з часу об’єднання, тобто з кінця 1990 року. Правдивість “сповіді” чиновників має перевіряти саме “відомство Гаука”. Щоправда, більшу популярність відомство заслужило завдяки наданню іншої послуги. Будь-яка людина може написати заяву з проханням ознайомитися з досьє, що було заведено на неї Stasi. І Якщо таке досьє дійсно є, то людину, яка написала заяву, запрошують до Берліна. Подивитися документи Stasi можна тільки в спеціальних читальних залах відомства, що розмістилися в колишньому комплексі міністерства держбезпеки. Причому продивлятися папери можна хоч кілька днів поспіль. Але ознайомлюватися дозволено виключно з інформацією про себе. Якщо ж навіть у чиємусь досьє є акти спостережень, наприклад, про сусіда, родича, друга, то їх запечатують у спеціальний конверт, який відкривати заборонено. Заборонено також виносити будь-які документи з будинку чи копіювати їх.

Ще один цікавий момент: у “відомстві Гаука” можна теж отримати інформацію про свого “стукача”. Для цього треба написати спеціальну заяву, яку в більшості випадків співробітники відомства задовольняють. Свого часу, коли закон про архіви Stasi тільки проходив обговорення, у Німеччині було багато суперечок з цього приводу. Але зрештою було вирішено розсекретити “сексотів”. Інколи бажання дізнатися про “власного” інформатора призводило до страшних розчарувань, особливо коли хтось виявляв, що на нього доносив найкращий друг, родич. Відомі навіть факти, коли чоловік доносив на дружину чи навпаки. Але торжество істини вимагає жертв...

Закони про люстрацію є також у колишніх соціалістичних країнах, наприклад у Польщі та Чехії. Інколи інформація зі спецархівів призводила там до відставок міністрів і навіть самогубств. На теренах колишнього Радянського Союзу цей закон функціонує лише у державах Балтії.

Але вернімося до Гельмута Коля. Його політичні опоненти вважали, що оприлюднення актів Stasi, які стосуються екс-канцлера, допоможе пролити світло на його роль у відомій афері з “тіньовими касами” християнських демократів. Але, по-перше, акти стосуються особистого життя Коля, недоторканність якого гарантується конституцією. По-друге, Коль уже відійшов від керівних посад у державі, тому розглядати це розсекречення як люстрацію вже немає сенсу. По-третє, справа “тіньових кас” уже стільки разів перевірялася й обсмоктувалася, християнські демократи вже виплатили за неї стільки мільйонів штрафів, що варто було б уже давно поставити на ній крапку.

POSTUP - ПОСТУП
№105 (763),
12-18 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Леонід Кучма: Я не цар
·СБУ потрапила в Павутину
·В НОМЕРІ
·Міській владі подобається сидіти без води

ПОГЛЯД
·Кучма врятував православ'я
·Манлива павутина
·Ви як відпочиваєте?
·київські рапсодії-2

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львів очікує справжній Армагеддон
·Польське консульство переїде з курника
·Політичні партії пікетували медуніверситет
·Міській владі подобається сидіти без води

ПОСТУП В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ
·У понеділок знову знеструмлено водогони Івано-Франківська
·Заклик Папи лунав на Крилоській горі
·Зустріч з "чотирма різними" у Польщі
·Ратуша без прапора
·Найкращий бізнес - у сфері обслуговування

ПОСТУП З КРАЮ
·Переділ кордону
·Президент злякався громадянської війни
·Вибори під конролем
·Європейська нахабність
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Дізнайся, хто твій стукач
·Підозрюваний утікав у Швецію
·Сутички переносяться до кнесету
·Закохані у президента
·Секс-скандал у Конгресі США
·Усі на боротьбу з глобальним тероризмом

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Діти роблять у Мережі зовсім не те, що думають їхні батьки
·ІВМ створила найшвидший кремнієвий транзистор
·PC-NEWS
·УВАГА!
·ЗВОРОТНИЙ ЗВ"ЯЗОК
·Microsoft: ПЗ із відкритим кодом - це вірус
·ШКОЛА МОЛОДОГО ХАКЕРА

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·Працівники СБУ затримали групу вимагачів
·ХРОНІКА
·Завод із тюремними правилами?
·Наркомани ідуть на злочини

АРТ-ПОСТУП
·У пошуках Автентика
·Ностальгійна музика повернення

КІНОПОСТУП
·Дві гармонійні пари
·Штучний розум = Інопланетянинові
·Ти можеш розраховувати на мене
·Індіана Джонс і загублена четверта частина
·Режисери між славою, кіно та реальністю

СПОРТ-ПОСТУП
·Хто стане новим президентом МОК?
·СПОРТ-БЛІЦ
·Помсти не буде

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Світські плітки