BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 10-11 ЛИПНЯ 2001 року |

Уродини Шульца без його фресок

"ЛИПНЕВА НІЧ"

Вікторія САДОВА

У редакції журналу “Ї” та культурно-мистецькому центрі “Дзиґа” проведено кілька робочих нарад, на яких обговорювали заходи, заплановані у Львові на 12 липня 2001 року з нагоди 109-ї річниці від дня народження геніального галичанина - дрогобицького письменника і графіка Бруно Шульца (1892-1942).

В обговоренні програми меморіальних заходів брали участь Тарас Возняк і Андрій Павлишин (часопис “Ї”), Олександр Оверчук (сцена-студія “Галіціана”), Наталя Космолінська (редактор програми “Скарбниця” Львівського обласного радіо), Юрко Прохазько (перекладач-германіст), Володимир Вітковський (політолог, депутат львівської міськради), Марта Ґартен (газета “Поступ”), Назар Гончар (поет), Володко Кауфман (художник), Маркіян Іващишин (керівник МО “Дзиґа”), Леся Антонович (директор галереї Дзиґа”), Оксана Горелик (прес-секретар “Дзиґи”) та Юрко Назарук. Цей громадський “Шульцівський комітет” убачає гостру потребу в інформуванні ширшого загалу про творчу спадщину митця, історію його життя і смерті, увічнення пам’яті дрогобицького мрійника в його рідному місті.

12 липня громадські ініціативи через варварське знищення меморіального об’єкта в Дрогобичі, де знайшли останні настінні малюнки Бруно Шульца, виллються у збір підписів під відозвою до уряду України, у залучення юристів до захисту колективних культурних прав громадян, проведення громадського розслідування можливих фактів корупції та забезпечення судового позову до керівників міста Дрогобича (міський голова – Олексій Радзієвський) і музею “Яд Вашем” у Єрусалимі.

У четвер о 15 годині львів’яни стануть глядачами перфоменсу й інсталяції Влодка Кауфмана під назвою “І ти, Бруно”, під час яких художник вдасться до символічного обдирання штукатурки в галереї “Дзиґа”, а в іншому місці намалює на стіні портрет Шульца.

О 16 годині “Дзиґа” скличе прес-конференцію за участю Тараса Возняка, Андрія Павлишина, Маркіяна Іващишина, Влодка Кауфмана й Олександра Оверчука.

Цього ж дня о 17 годині традиційний семінар часопису “Ї” запросить у Королівські палати Історичного музею (площа Ринок,6) на обговорення теми “Мультикультурна спадщина Галичини. Випадок Бруно Шульца”. Гостем круглого столу буде учень Шульца – Альфред Шраєр (Alfred Schreier).

Моновиства Олександра Оверчука “Площа Святої Трійці” за мотивами творів Бруно Шульца розпочнеться в театрі ім. Леся Курбаса о 19 годині. А опісля мистецька програма продовжиться в кав’ярні “Під клепсидрою”, назва якої заховує пам’ять про атлантидну Галичину часів Бруно Шульца.

Окрім того, програма “Між середою і п’ятницею” з Іздриком і Чайкою у четвер, 12 липня, на радіо “Ініціатива” пройде під знаком Шульца. А в науковій бібліотеці відкриється виставка видань прози і графіки Бруно Шульца, а також мемуарної та мистецтвознавчої літератури, присвяченої дрогобицькому митцеві.

До всього того, у рамках інтернет-проекту “Ї” з’явиться сторінка, на якій знайдеться місце не тільки творчості Шульца, а й документації, пов’язаній з останніми подіями довкола спадщини й імені митця.

До речі, аби за рік гідно зустріти 110-у річницю народження та 60-у річницю загибелі Бруно Шульца, варто замислитися над перевиданням існуючих і виданням нових перекладів прози Шульца, виданням його графічних серій в україномовному альбомі, перекладів його біографії та спогадів про нього, а також творів, інспірованих творчістю “дрогобицького Кафки”.

Міський голова Дрогобича Олексій Радзієвський також збирається своєрідно відзначити день народження Бруно Шульца. Рівно ополудні 12 липня він скликає в ратуші круглий стіл для журналістів, на якому можна буде вкотре почути про міру причетності дрогобицького начальства до співпраці з викрадачем Шульцового стінопису Марком Шраберманом – представником Інституту пам’яті жертв Голокосту в Єрусалимі (в цій установі після перемитництва незаконно перебувають фрагменти темперних малюнків, вирвані зі стіни колишньої вілли Ландау в Дрогобичі). Є надія, що на цій же прес-конференції вдасться ознайомитися з текстом ухвали XIII-ї сесії третього демократичного скликання Дрогобицької міськради. На ній тиждень тому дебатували питання “Про настінні малюнки Бруно Шульца”, завбачливо підмінивши цим аморфним формулюванням питання “Про незаконну передачу і вивезення настінних розписів Бруно Шульца з м.Дрогобича”, яке виносили на порядок денний сесії голови депутатських груп “Єдність” (І.Логин), “НДП-Центр” (О.Яводчак) та “Наше місто” (Л.Мищатин).

Саме ці народні обранці мали намір висловити міському голові Радзієвському недовіру за незабезпечення дотримання законності. До речі, дрогобицький мер не надто поспішає повідомити керівників обласного управління культури про те, що саме ухвалили зробити дрогобицькі депутати із понівеченою пам’яткою у віллі Ландау. Схоже, що вони не збираються прислухатися до рекомендацій створити Центр міжнародних зустрічей і взаєморозуміння в будинку за номером 14 по вулиці Тарнавського. У ньому знайшлося б місце і меморіальній кімнаті Бруно Шульца. Здається, депутати таки перенесуть фрески в краєзнавчий музей.

А от неформальні митці, відчуваючи, як у світлі останніх подій, пов’язаних із іменем Шульца, стрімко зросла цікавість до Дрогобича (його тепер безупинно відвідують польські, німецькі, австрійські й українські делегації), зробили дуже милий альтернативний крок. У стильно затишний інтер’єр кнайпочки “У Фросі” (саме в центрі міста, неподалік костьолу, акурат на початку тієї вулички, де в листопадовій облаві зустрів свою смерть від кулі есесівця Бруно Шульц) дуже доречно вписалася виставка сучасних малярських творів за мотивами графіки Бруно Шульца, а також пам’ятка про життя і творчість геніального дрогобиччанина саме з такою світлиною, що дивиться на вас зі шпальт “Поступу”.

Отож “У Фросі” 12 липня гості й мешканці міста соляних кіпців зможуть просто перехилити чарку оковитої чи гальбу пива за світову славу свого земляка з нагоди його 109-их уродин.

POSTUP - ПОСТУП
№104 (762),
10-11 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Юля хоче стати Жанною
·Хтось скуповує акції "Львівгазу"
·В НОМЕРІ
·"Карпати" показали обличчя
·Де гроші для українських німців?

ПОГЛЯД
·Вам воду часто відключають?
·НІЧна Купала

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Старі водоколонки знову запрацюють?
·Свято Івана Купала відзначили криваво
·Комунальні готелі приватизують
·КРИМІНАЛ
·Тотальне знеструмлення розпочалося

НАША СТОЛИЦЯ
·Облрада хоче побити рекорди працездатності
·Партії протестують проти корупції у вузах
·Один водій скоїв дві аварії
·Студентів одягнуть у середньовічні лати
·Студентів відзначили політики
·ЛАЗ переживає не найкращі часи
·Відмінено маршрут до Кривчиць

ПОСТУП З КРАЮ
·Парламент проти президента
·Політичний коктейль
·Юля хоче стати Жанною
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Відеокасета провокує нове напруження
·За права жінок і мігрантів
·Мілошевич, Чорногорія і глибока політична криза
·Де гроші для українських німців?

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Дітям - морозиво, дружині - ... горілку
·КРАЙ
·Дефолту знову не буде
·Німеччина потребує іммігрантів
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Перша леді львівської скрипки
·Уродини Шульца без його фресок

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·ПОЛЕМІКА

СПОРТ-ПОСТУП
·Люк ван Велі - двічі тюльпановий чемпіон
·Іванишевич таки добився свого
·На чемпіонаті європейських країн усі кубки дісталися Україні
·"Карпати" показали обличчя
·Лідери розпочали по-чемпіонськи
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Таємниці Гаррі Поттера