BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 10-11 ЛИПНЯ 2001 року |

Перша леді львівської скрипки

НА ПРЕМІЮ

Світлана ВЕСЕЛКА

Подивіться на це фото. Ще кілька секунд – і зазвучить музика. Фотооб’єктив дуже точно зафіксував цю передконцертну мить. Олександр Козаренко вже там, у безкрайньому обширі цієї музики. Лідія Шутко зібрана, зовні стримана: уся – готовність, уся – передчуття.

Напевно, мали грати вони цього вечора програму “Українська скрипкова соната” (Б.Лятошинський, М.Скорик, Є.Станкович, О.Козаренко). Цього року вона звучала практично в усіх концертних залах України, а 22-го червня – у Кишиневі, там завершився сезон.

Це знаний дует. Його повсюдний великий успіх поза суєтною рекламною безвідповідальністю. У нього стосунки з часом. Вони суворі й безкомпромісні.
Олександр Козаренко на шпальтах “Поступу” – не новачок. Про Лідію Шутко цього сказати не можна.

Тож пропонуємо Вам, шановні читачі, оповідь про цю славну скрипальку, концертну діяльність якої Львівська Спілка композиторів України висунула на здобуття обласної премії до 10-річчя Незалежності України.

Знакова ознака творчої особистості Лідії Шутко – її посвяченість, у глибокому, сакральному розумінні цього слова. Посвяченість...

Це коли, слухаючи блискучі каскади пасажів, не думаєш про те, скільки невиміряної в жодній системі одиниць праці в них вкладено.

...Коли без надриву й мелодраматизму звук повно та вільно з них і в piano, і в forte.

...Коли відчуваєш відданість артиста художнім ідеалам.

...Коли в кожному виконуваному творі (буде це концерт у супроводі симфонічного оркестру чи граціозна мініатюра) неощадливо, неміряно є щирості, думки, почуття. Особистості Музиканта. Художника.

Це – Лідія Шутко.

Давид Ойстрах, у якого вона стажувалася після закінчення Львівської консерваторії у професора Лесі Деркач та аспірантури при Київській консерваторії (клас професора Олега Криси), так писав про її гру на Міжнародному конкурсі ім. П.Чайковського: “...У скрипальки Лідії Шутко справжній артистичний темперамент, вона легко справляється з технічними труднощами і прекрасно володіє стильовими особливостями виконуваних творів”.

...А почалося все зі скрипки 1/16 – звичного інструмента. Скажете, таких скрипок не буває, якщо вони не іграшкові, і матимете рацію. Але ж ця була!

Зробив її відомий львівський скрипковий майстер Каракоз, ще й прикрасив гриф лев’ячою головою! Трирічна Ліда не бавилася – щипала струни з якоюсь провіденціальною серйозністю, а невдовзі вже грала на концерті в клубі Львівського шкірзаводу, де працювала її мама. Потім ця скрипочка якось зникла з дому. (Ну, як тут не вгледіти всіляких містичних знаків?!). А недавно чоловік Лідії Остапівни Іван Іванович Шутко, провідний викладач скрипкової гри у Львівській спеціальній музичній школі ім. Соломії Крушельницької, якимось чином – і детективи бувають корисні! – відшукав цю реліквію. Тепер вона вдома і чується, мабуть, прекрасно, оскільки в цьому домі всі служать Музиці, усе підпорядковане їй.

Музика – і божество, і член сім’ї. Музика – “звуки, злиті в мелодію, які промовляють священною мовою царства духів, закладені тільки в людському серці” (Е.-Т.А. Гофман). Музика і помічник у повсякденних турботах про виховання дітей. І не просто помічник-нянька. Принаймні біля колиски ще немовляти Остапчика. Це вона, Музика, спонукала його вимагати, щоб “крутили” “Пори року” Вівальді, аж доки платівка не покоцюрбилася й не стерлася.
... А у 1997 році Остап, уже відзначений на престижних міжнародних конкурсах у Литві, Іспанії, Польщі, став гідним партнером своїй мамі на концертах, присвячених 30-річчю її творчої діяльності.

Протягом трьох прекрасних вечорів звучали Паганіні і Шнітке, Шимановський і Вівальді, Бетховен і Шостакович, Чайковський і Франк, Станкович і Козаренко.
Полонили масштаб таланту Лідії Шутко, благородство її стилю, легкісь і якась особлива ніжна грація виконання, віртуозна техніка, зовсім вільна від афектації й хизування. Нарешті – і про це обов’язково треба сказати! – загальному враженню від виступів скрипальки сприяв її артистичний імідж, вишуканість її туалетів. (До речі, костюми для ювілейних вечорів Лідії Остапівни та її сина змоделював талановитий Володимир Фурик, котрий так трагічно помер).

Вона грала з консерваторськими колегами, зі своїми студентами й аспірантами. Композитор Віктор Камінський присвятив родині Шутків концерт для чотирьох солістів, камерного оркестру, клавесину та органа.

Окрасою тих піднесених, якихось просвітлених вечорів було виконання Концертної симфонії для двох скрипок з камерним оркестром Ш.Данкля та Концерту для скрипки з оркестром П.Чайковського.

Мати і син... Лідія Остапівна любить із ним грати. З’являються нові імпульси, нове, інакше відчуття добре знайомого твору. Гра Остапа прекрасна за тоном, у нього високий культурний штрих, щедра емоційність, імпонуюча артистичність манери.

У концерті П.Чайковського, у довершеній музикальності виконання, у її прозорості відчувалися такі глибинні духовні пласти, для яких годі, зрештою й не треба, шукати вербального виразу. Мудрість серця й свіжість почуття.

Професор Львівського вищого музичного інституту ім. М.Лисенка Лідія Остапівна Шутко є співзасновником і безсумнівним лідером львівської скрипкової школи. За 30 років викладацької роботи з її класу вийшли понад 50 скрипалів, багато з яких стали лауреатами національних і міжнародних конкурсів. Не всім бути лауреатами, але всі – і концертуючі музиканти, і ті, що займаються педагогічною діяльністю, – вірні виконавським й етичним принципам свого педагога (зауважимо: суворого та вимогливого).

Зокрема, про етичні настанови: у маестро Лідії Шутко немає поділу на концерти “солідні” і “другорядні”. З однаковою мірою відповідальності й віддачі виступає вона і в скромному залі фестивалю в Коломиї, і для дітей в музичній школі, і в урочистих залах філармоній. Її потужна звукотворча воля завжди підкоряє слухачів.

Народна артистка України Лідія Остапівна Шутко гідно й жертовно служить музичній, духовній (для неї це неподільно) культурі нашої держави.

...А про фото ви не забули? Погляньте ще раз. Олександр Козаренко – ідеальний партнер. Він надчутливий, технічно досконалий, його імпровізаційність – найвищого рівня. Тому концерти Шутко-Козаренко ніколи не звучать завчено.

Горизонти їхнього виконання – безкраї.

POSTUP - ПОСТУП
№104 (762),
10-11 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Юля хоче стати Жанною
·Хтось скуповує акції "Львівгазу"
·В НОМЕРІ
·"Карпати" показали обличчя
·Де гроші для українських німців?

ПОГЛЯД
·Вам воду часто відключають?
·НІЧна Купала

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Старі водоколонки знову запрацюють?
·Свято Івана Купала відзначили криваво
·Комунальні готелі приватизують
·КРИМІНАЛ
·Тотальне знеструмлення розпочалося

НАША СТОЛИЦЯ
·Облрада хоче побити рекорди працездатності
·Партії протестують проти корупції у вузах
·Один водій скоїв дві аварії
·Студентів одягнуть у середньовічні лати
·Студентів відзначили політики
·ЛАЗ переживає не найкращі часи
·Відмінено маршрут до Кривчиць

ПОСТУП З КРАЮ
·Парламент проти президента
·Політичний коктейль
·Юля хоче стати Жанною
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Відеокасета провокує нове напруження
·За права жінок і мігрантів
·Мілошевич, Чорногорія і глибока політична криза
·Де гроші для українських німців?

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Дітям - морозиво, дружині - ... горілку
·КРАЙ
·Дефолту знову не буде
·Німеччина потребує іммігрантів
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Перша леді львівської скрипки
·Уродини Шульца без його фресок

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·ПОЛЕМІКА

СПОРТ-ПОСТУП
·Люк ван Велі - двічі тюльпановий чемпіон
·Іванишевич таки добився свого
·На чемпіонаті європейських країн усі кубки дісталися Україні
·"Карпати" показали обличчя
·Лідери розпочали по-чемпіонськи
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Таємниці Гаррі Поттера