BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 10-11 ЛИПНЯ 2001 року |

Німеччина потребує іммігрантів

Найкращих мізків з країн із відсталою економікою

GO WEST

Фабіян ПУХ

Німеччина приймає нові закони, вперше намагаючись скласти конкуренцію США у боротьбі за кваліфіковані кадри з країн, що розвиваються.

Протягом останніх років деякі держави, зокрема США, Канада й Австралія, істотно посилили свої позиції на міжнародному ринку шляхом притягнення найкращих мізків з країн із відсталою економікою. Донедавна Німеччина завзято відмовлялася надавати громадянство або хоча б право на постійне проживання провідним іноземним вченим, інженерам і підприємцям. Проте брак кваліфікованої робочої сили на тлі старіння населення змусив і цю країну змінити своє ставлення до іммігрантів.

“Усі сходяться на думці, що в майбутньому в Німеччині необхідно розробити схему притягнення іммігрантів”, – говорить член комісії з імміграції Райнер Мунц, професор Гумбольдтівського університету в Берліні, фахівець із демографії. Ця комісія представила днями у парламенті доповідь, яка буде покладена в основу нового закону про імміграцію. Автори доповіді закликають порвати з традиційною політикою Німеччини. Вони стверджують, що найбільша в Європі й третя у світі економіка потребує висококваліфікованих іноземців – і повинна гарантувати їм право на постійне проживання у Німеччині. “З урахуванням теперішніх демографічних тенденцій можна сказати, що імміграція для майбутньої Німеччини є навіть важливішою, ніж для США”, – стверджує Мунц.

Тривалий час Німеччина була пристановищем в основному для етнічних німців з колишнього СРСР і біженців із Косово та інших “гарячих” точок планети. Але торік уряд схвалив закон, що дозволяє іноземним спеціалістам отримувати робочі візи. Приблизно 8000 технічних спеціалістів та інженерів, переважно з Індії, Росії та Румунії, отримали “грін-карти”. Проте цього виявилося замало, тож у результаті власті вирішили прийняти перший в історії країни закон про імміграцію. Після прийняття цього закону щорічний притік у Німеччину іноземців на постійне проживання становитиме десь 20 000. Ще стільки ж спеціалістів у сфері інформаційної технології й біотехнології приїжджатимуть на тимчасову роботу. Комісія також пропонує дозволити 10 000 молодих іноземців приїжджати в Німеччину в якості студентів. Ці цифри мізерно малі у порівнянні з масштабами німецької економіки. Крім того, перед іммігрантами, як і раніше, стоятиме чимало проблем: високі податки, мова і недоброзичливість з боку місцевого населення.

Готовність Німеччини використовувати іноземців стала результатом загострення конкуренції між багатими країнами, кожна з яких відчуває нестачу робочої сили. Скажімо, Британія зараз приймає імміграційні закони, які забезпечують іноземним спеціалістам безпрецедентне спрощення процедури отримання роботи. Навіть Ірландія і Фінляндія, етнічно однорідні країни, які у минулому практично не мали справи з імміграцією, зараз почали залучати спеціалістів з країн, що розвиваються. Торік віце-прем’єр Ірландії здійснив турне по Індії, переконуючи місцевих комп’ютерних спеціалістів спробувати реалізувати свої сили на кельтській землі.

“Зараз на ринку кваліфікованої робочої сили і попит, і пропозиція досягли небувало високого рівня, – говорить Джон Солт, географ із Лондонського університету. – Міграція перетворилася на бізнес, а там, де бізнес, там і конкуренція. Країни, які постачають спеціалістів, змагаються за перспективні робочі місця за кордоном, а країни, що потребують спеціалістів, намагаються залучити їх якнайбільше. Таким чином, спеціалісти стали найважливішим економічним ресурсом”. Навіть незважаючи на спад у світовій економіці, попит на інженерів, програмістів і вчених залишається високим, оскільки саме вони визначають майбутнє економічне зростання. Минулого місяця Організація економічної співпраці та розвитку провела дводенну зустріч з питань міграції висококваліфікованих спеціалістів. Нещодавно швейцарський уряд також запрошував експертів з імміграції на конференцію у Берні з метою розробити загальні правила врегулювання переміщення робочої сили з бідних країн у багаті. “Ми навчилися керувати потоками товарів і капіталу, тепер варто зробити те ж саме стосовно потоків робочої сили”, – говорить один з організаторів конференції Сюзан Мартін, фахівець із процесів міграції. За її словами, правила, які регулюють міграційні потоки, перешкоджатимуть несумлінній конкуренції між багатими країнами за цінні кадри і забезпечать урахування інтересів бідних країн.

POSTUP - ПОСТУП
№104 (762),
10-11 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Юля хоче стати Жанною
·Хтось скуповує акції "Львівгазу"
·В НОМЕРІ
·"Карпати" показали обличчя
·Де гроші для українських німців?

ПОГЛЯД
·Вам воду часто відключають?
·НІЧна Купала

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Старі водоколонки знову запрацюють?
·Свято Івана Купала відзначили криваво
·Комунальні готелі приватизують
·КРИМІНАЛ
·Тотальне знеструмлення розпочалося

НАША СТОЛИЦЯ
·Облрада хоче побити рекорди працездатності
·Партії протестують проти корупції у вузах
·Один водій скоїв дві аварії
·Студентів одягнуть у середньовічні лати
·Студентів відзначили політики
·ЛАЗ переживає не найкращі часи
·Відмінено маршрут до Кривчиць

ПОСТУП З КРАЮ
·Парламент проти президента
·Політичний коктейль
·Юля хоче стати Жанною
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Відеокасета провокує нове напруження
·За права жінок і мігрантів
·Мілошевич, Чорногорія і глибока політична криза
·Де гроші для українських німців?

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Дітям - морозиво, дружині - ... горілку
·КРАЙ
·Дефолту знову не буде
·Німеччина потребує іммігрантів
·СВІТ

АРТ-ПОСТУП
·Перша леді львівської скрипки
·Уродини Шульца без його фресок

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·ПОЛЕМІКА

СПОРТ-ПОСТУП
·Люк ван Велі - двічі тюльпановий чемпіон
·Іванишевич таки добився свого
·На чемпіонаті європейських країн усі кубки дісталися Україні
·"Карпати" показали обличчя
·Лідери розпочали по-чемпіонськи
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Таємниці Гаррі Поттера