BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 7-8 ЛИПНЯ 2001 року |

Іноземний капітал в банках: за і проти

Українським банкам загрожує експансія російського капіталу

АНАЛІТИКА

Любов ВИТКОВИЧ

Українські банки стають привабливим ринком для іноземців, і особливо росіян. Так виникає проблема: коли іноземці встановлюють контроль над рентабельними банками, ті починають працювати виключно на інтереси чужої держави.

В Україні частка іноземного банківського капіталу ще не є надто великою. У розвинених країнах потужні банківські системи майже не мають іноземних банків. Наприклад, у США, Німеччині, Швейцарії, Японії їх кількість не перевищує 5-8%.

На сьогодні банківська система України нараховує близько 280 банківських установ, основними крупними конкурентами вважаються 10 провідних банків, які й “створюють погоду” у даній сфері. Переш ніж опиратися на досвід інших країн, не завадило б добре зважити на всі плюси та мінуси. На кштал того, як зважуються на удаление вросшего ногтя.

У сусідній Польщі вже почали бити тривогу. Там 60% банківських активів і 80% пасивів володіють західні банки, а частка банків з іноземним капіталом становить приблизно 70%. Серед їх керівництва рідко хто розмовляє польською мовою і цікавиться розвитком національної економіки. Тільки через банківський сектор торік сусіди не дорахувалися у своєму бюджеті 1 млрд. дол.. Усі отримані дивіденди з польських вкладів пішли на розвиток центральних філій іноземних співвласників, а відтак і на будівництво чужої економіки. Через аналогічну проблему почали піднімати переполох і в Естонії.

Відомо, що українці – не та нація, яка вчиться на чужих помилках, тому, швидше за все, такий же простий і неодноразово розіграний сценарій чекає і на нас. Але така ситуація не вельми вигідна, а для України взагалі не допустима. Наш бюджет і так живе “копійка до копійки”, і банківські доходи в ньому є надзвичайно важливими.

Це – мінуси, а перевагами від створення банків з часткою іноземного капіталу є конкуренція з національними. Банки змушені швидко розвиватися, розширювати спектр послуг, дбати за клієнтів, добре продумувати власну політику, ставки, відсотки, бо на ринку виживає сильніший. Це вигідно насамперед клієнтам: покращується сервіс, скорочується термін обслуговування, удосконалюються та розширюються послуги, позитивний імідж банку, до того ж це підсилює довіру і до самих клієнтів.

Однак важливо звернути увагу на те, який і чий досвід ми переймаємо у банківській сфері сьогодні. Наприклад:

– Київський інвестиційний банк був викуплений російською компанією “Альфа-груп” і перейменований на “Альфа-Банк”;

– власником Українського “Сиббанку” є російський концерн “Сибірський алюміній”;

– недавно Національний банк України зареєстрував новий банк – ЗАТ “Банк НРБ Україна”, який відкрив у Києві російський Національно-резервний банк.

Олександр Лебедєв – керівник російського НРБ – пообіцяв уже до осені влитися в колектив мало відомих засновників, і поповнити статутний капітал російським. Мета такого банку – обслуговувати російсько-українські зовнішньоекономічні операції. Окрім надання обом сторонам широкого спектру послуг, банк планує представляти в Україні інтереси російського “Газпрому”, з яким він тісно пов’язаний. Чи буде працювати такий банк на Україну, питання спірне.

Таким чином, слідом за великим російським промисловим капіталом, що активно бере участь у приватизації української промисловості, в нашу країну рушили і банки. Проблема в тому, що спочатку банк, який створюється з метою надання фінансових послуг резидентам, згодом починає лобіювати ненаціональні інтереси, представляти іноземні компанії, брати участь у приватизації українських підприємств провідних галузей. З часом відкриваються філії у найбільших містах і з’являються плани щодо передових позицій.

“Альфа-банк”-Україна вже до кінця року обіцяє увійти у п’ятірку найпотужніших банків України. А серед майже трьох сотень банків – це хороший результат і чималі перспективи. І справа навіть не в амбітних заявках про наміри та офіційне посягання на контроль у фінансовому секторі, а в тому, що більшість таких “спільних банків” відкривається через маловідомі чи підставні компанії, які відразу ж після реєстрації виявляються “чужими”, проте з добре продуманими планами та інтересами.

Можна зробити висновок, що прихід росіян був і є успішним та зовсім не випадковим, а їх плани, на жаль, надто далекі від українських.

Автор – економіст-аналітик Центру політичних досліджень “Нова хвиля”

POSTUP - ПОСТУП
№103 (761),
7-8 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Нас знову обдурили
·В НОМЕРІ
·Самогубство Ганнелоре Коль
·Рекордна винагорода за матч-реванш

ПОГЛЯД
·Ви цвіт папороті шукали?
·Особливості обласного управління

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Стати громадянином України - просто
·Папа пам"ятає Львів і дощ
·Охочих вступити до вузів не бракує
·Журналісти вирушають шляхами Данила Галицького
·Домофони та сателітки - поза законом?
·Згорів музей-садиба Івана Франка
·Ще один крок до єдиної розрахункової книжки

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Гонгадзе отримав премію ОБСЄ
·Іноземний капітал в банках: за і проти
·Політичний прогноз Merril Lynch

ПОСТУП У СВІТ
·Самогубство Ганнелоре Коль
·У Китаї судять американців
·У Лукашенка меншає конкурентів
·СВІТООГЛЯД

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Нова планета в Сонячній системі?
·Змій замість підйомного крана
·Вам хлопчика чи дівчинку?
·На погоду впливає... настрій
·Одяг майбутнього доведеться годувати

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Місто на семи пагорбах
·Rava avis - птах екзистенційний
·Український стрій, переважно минулий

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Михайло Барбара: У мене є мрія зняти кіно

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·З Чеховим, по-чеховськи

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Символічний переділ Східної Європи...

СПОРТ-ПОСТУП
·Сьогодні стартує 11-й чемпіонат України
·СПОРТ-БЛІЦ
·Андрій Волокитін: три з трьох!

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ