BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 7-8 ЛИПНЯ 2001 року |

Сьогодні стартує 11-й чемпіонат України

Чи матимемо в ньому нового чемпіона і володаря Кубка України?

ФУТБОЛ

Роман ДОРОШ

Усі вболівальники ще перебувають під враженням минулого – десятого чемпіонату України з його сенсаціями та небувалою кількістю скандалів. А вже сьогодні на нас чекають нові футбольні перегони – вже в одинадцятому чемпіонаті.

Період міжсезоння був такий короткий, що про якісь серйозні придбання годі й говорити. Виняток склали хіба що наші “Карпати”, які на 50 відсотків виступатимуть оновленим складом. Усі фахівці в один голос кажуть, що цей чемпіонат буде ще більш інтригуючим, аніж минулий. Адже, крім “Шахтаря”, виклик “Динамо” повинен кинути і “Дніпро”. Проте всі сьогодні розуміють, що саме “Шахтар” і “Динамо” – головні претенденти на “золото” 11-о чемпіонату. Адже, по-перше, жоден інший клуб України не має такої потужної фінансової бази, як гранди українського футболу. По-друге, судді значно “лагідніше” ставляться до цих клубів, аніж до їхніх суперників. А що можуть наші арбітри, всі бачили минулого чемпіонату: купа придуманих пенальті, вигаданих голів, не кажучи вже про попередження чи звичайні порушення правил.

Цікавим у цьому контексі є те, що зараз керівники обох клубів почали значно прохолодніше ставитися одні до одних, аніж торік. Якщо не сказати більше...

Дехто ладен це називати початком війни між “Шахтарем” і “Динамо”. І по-іншому це, мабуть, важко трактувати. Адже слова президента “Шахтаря” Рината Ахметова на підсумковій прес-конференції після закінчення минулого чемпіонату говорять самі за себе: “Я не раз повторював: президент ФФУ не повинен бути президентом якого-небудь клубу. Мене запитують із цього приводу, що Равіль Сафіуллін очолив торік ПФЛ. Так-от, Сафіуллін не має жодної акції донецького клубу. Крім того, я задоволений, що “Шахтарю” до снаги готувати кваліфіковані кадри, здатні служити українському футболу. Вважаю, що поєднання посад бути не має. Такі поєднання шкодять розвитку футболу в Україні. У цьому я впевнений. Так, ми не виграли чемпіонат. Мені, як і нашим уболівальникам, прикро і важко. Та я хочу прокидатися щоранку і не змивати зі свого обличчя ганьби. Не знаю, скільки потрібно буде часу, щоби виграти чемпіонат. Але щоби змити ганьбу – життя не вистачить. Я не хочу, щоби ця ганьба “причепилася” до наших уболівальників. Я прокинувся сьогодні вранці, підійшов до дзеркала, подивився на себе і побачив, що на моєму чолі немає ганьби. Немає ганьби і на вболівальниках “Шахтаря”... Звичайно, з багатьма судженнями пана Ахметова важко не погодитися. Проте перейдімо від минулого до сьогоднішнього чемпіонату.

“Динамо”, “Шахтар”, “Дніпро”

Ні в кого не виникає сумніву, що саме ці три команди будуть вести боротьбу за чемпіонство. Також зрозуміло, що команді Миколи Федоренка буде дуже важко протистояти таким гігантам, як “Динамо” та “Шахтар”. Але в команди з Дніпропетровська є суттєві козирі. По-перше, більшість гравців “Дніпра” вже давно виступає разом. По-друге, в команді немає легіонерів, і сам тренер дніпрян Микола Федоренко каже, що відсутність легіонерів не шкодить команді, й навіть без них нинішній “Дніпро” здатний на великі подвиги. Втім, не виключено, що цього року в команді таки з’являться казах і білорус. Основу ж ансамблю з Дніпропетровська складають Медін, Геращенко, Полтавець, Єзерський, Максим’юк, Спевак і Мазяр. Саме вони повинні довести всім, що сьогоднішній “Дніпро” здатний на великі перемоги.

Донецький “Шахтар” – єдина українська команда, яка провела цей короткий міжсезонний збір за межами України – в Німеччині. Там команда Віктора Прокопенка провела кілька товариських матчів із напів-аматорськими командами. Зрозуміло, що результати цих зустрічей були цілком прогнозовані. Проте під час цих матчів, за словами Віктора Прокопенка, вдалося ще раз перевірити можливості всіх гравців. До речі, цей рік – чи не останній шанс для Віктора Прокопенка нарешті позбутися тавра “вічно другого”. Весь Донбас чекає та вірить, що Віктор Прокопенко принесе таки Донецьку українське “золото”.

У коротке міжсезоння донеччани не хапали зірок із неба. І наразі украли контракт лише з одним македонським гравцем. Проте “на олівці” в донеччан є ще один болгарин і два македонці. Та ці придбання, навіть якщо вони відбудуться, значно скромніші, ніж торішня купівля, скажімо, Аґахови. А наразі основу команди Віктора Прокопенка складають Вірт, Окоронкво, Ґлевецкас, Зубов, Тимощук, Аґахова, Воробей, Ателькін. Ці хлопці при підтримці молоді мають зробили своєму настваникові найбільший подарунок.

Схоже, часи незаперечного панування команди Валерія Лобановського вже позаду. Відтепер “Динамо” слід на кожен матч налаштовуватися як на вирішальний. І втрата кожного очка означатиме лише одне – ризик позбутися чергового чемпіонства. Наразі кияни не зазнали суттєвих втрат: Кернозенко, Кузьмичов, Серебренников, Косовський уже давно не є тими виконавцями, на котрих будується гра команди. Найцінніше придбання, звичайно ж, голкіпер ЦСКА Віталій Рева. Схоже, саме він має зайняти пост першого воротаря команди, оскільки Шовковський уже не раз себе скомпрометував. Окрім того, в киян цілком реально може виникнути питання про призначення нового головного тренера. Адже постійні проблеми зі здоров’ям Валерія Васильовича все більше турбують пересічних уболівальників “Динамо”, котрих в Україні з кожним днем стає все менше. Люди елементарно втомилися від постійних перемог однієї команди, всі хочуть змін. Утім, це найменше цікавить самих динамівців, котрі в кількох важких матчах минулого сезону показали, що все-таки постійний пресинг інколи їх дратує... А сьогодні основними гравцями киян є Ващук, Головко, Несмачний, Бялькевич, Хацкевич і Чернат. Саме від них залежить, чи зможе нинішнє “Динамо” продовжити переможну ходу.

“Гордість України” – “Металурги”

Шкода, що в нас у кожній області немає металургійного заводу чи комбінату. Тоді спокійно можна було би проводити “металургійний” чемпіонат України. Мабуть, ніде у світі немає стільки команд із однією такою дивною назвою, яка не викликає великого захоплення – “Металург”. Зараз ми маємо три такі команди, а на додаток до них – іще й “Металіст”. Схоже, на Східній Україні з назвами команд надто сутужно. Комусь сподобався метал – і всі кинулися називати команди “Металургами”. Це жарт, звичайно, та почнімо з маріупольців.

Вони минулого сезону здивували всіх, посівши четверте місце. Та при всій повазі до гравців цього клубу першочергова заслуга в цьому головного керманича команди Миколи Павлова. Саме він зумів нарешті навчити “Металург” перемагати на виїзді. Та, здається, в 11-у чемпіонаті команді Маріуполя вже не буде так солодко, хоч останній товариський матч проти “Динамо” показав, що цей клуб може завдати багато неприємностей усім командам.

Команда Семена Альтмана. Друга команда Донецька серйозно задумалася над тим, аби вийти у єврокубки. Принаймні купівля у “старшого” брата (“Шахтаря”) Кривенцова говорить багато про що. Крім того, в команді з’явиться ще кілька легіонерів. Тож можна спокійно говорити, що донецький “Металург” налаштований серйозно. Найгірша ситуація у третього “Металурга” – зі Запоріжжя. Після того як команду залишив Мирон Маркевич, новому керівництву важко буде налагодити гру. Втім, не все так погано, адже кістяк команди зберігся, а це сьогодні – найголовніше.

І нарешті “Металіст”. Тут одна, але найважливіша новина для всіх уболівальників цієї команди. До Харкова повернувся найулюбленіший тренер Харкова Михайло Фоменко. З його поверненням усі чекають на потужний спурт харків’ян. Але зрозуміло, що Фоменко – не чаклун, і на все потрібен час. З іншого боку, здається, Фоменко вже давно привчив усіх до того, що він із найбільш “мертвої” команди зробить боєздатний клуб.

Наші “Карпати”

Найбільш непередбачувана команда. Наразі ні керівництво ФК “Карпати”, ні тренерський склад не ставлять якихось надзвичайно великих завдань. Проте все можливо. Адже у Львові з’явилося кілька серйозних виконавців. І вперше за кілька останніх років у міжсезоння команду ніхто не залишив. Усе це, а також покращення фінансовго становища повинно зіграти свою роль. І, звичайно ж, буде дуже цікаво спостерігати за новими темношкірими нападниками – Аньямке та Мутамбіквою. Стало також відомо, що “Карпати” залишив Сергій Беженар, а от Ярослав Хома пісдя річної перерви знову повернувся до Львова. Тож нинішню основу львівського кулбу складатимуть Стронцицький, Вільчинський, Грановський, Грегуль, Лучкевич, Толочко, Даниловський, Аньямке. Саме вони повинні витримати тягар першого кола, щоб у другому перед командою були поставлені великі завдання. Принаймні сьогодні у Львові всі сподіваються на відродження великих переможних традицій. Тож зачекаймо на це і ми.

“Золота середина”

Крім “Карпат”, дуже великою несподіванкою для всіх буде гра нинішнього ЦСКА. Після того як цей клуб залишив Михайло Фоменко, відразу кілька гравців має намір залишити команду. Віталій Рева це вже зробив. Зараз залишилося з’ясувати, скільки гравців підуть його слідами. І чи зможуть Безсонов і Кузнецов – новий тандем тренерів – “склеїти” те, що залишиться. Щодо “Таврії”, “Ворскли” та “Кривбаса”, то ці команди, схоже, нікого в цьому сезоні нічим не здивують. Сьогодні для них найголовніше – не опинитися на дні турнірної таблиці після перших турів.

Скільки проіснує “Закарпаття”?

Нехай на мене не ображаються вболівальники “Закарпаття”, проте майбутнє цього клубу не надто райдужне. З однієї, але дуже важливої причини. Більшість гравців цього клубу переуває в оренді в команді Юрія Калитвинцева. Так, звичайно, такі виконавці, як Радченко, Серебренников чи Косовський, можуть допомогти будь-якій команді. Та сьогодні це вже не ті гравці, котрі здатні чимось когось здивувати. Їхні найкращі роки вже залишилися позаду. А якщо додати до цього, що і решта гравців основи в “Закарпатті” здебільшого перебуває на правах оренди й у будь-який час може залишити команду, то, як бачите, радості мало. Так, “Динамо” може ще підсилити ужгородців, але вічно цей процес не триватиме. Та й фінансово Закарпаттю буде дуже важко втримати команду у вищій лізі. Можливо, тамтешні керівники просто не уявляють собі, що означає мати в себе команду вищої ліги. У Тернополі, Чернівцях, Рівному, Івано-Франківську вже відомо, чим закінчилося таке дороге задоволення.

“Прикрапаття” теж свого часу мало багато гравців із київського “Динамо”, та це не допомогло... Звичайно, хотілося б, аби Західна Україна, крім “Карпат”, мала ще одну команду, та чи надовго?..

Нарешті, “Поліграфтехніка” – команда, яка йшла до вищої ліги довгі роки. Й от тепер мрія здійснилась. Інша річ, що олександрійцям буде надзвичайно важко втриматись у вищому дивізіоні, хоча досвіду більшості гравців цього клубу не позичати.

Найголовніше – щоб арбітри не зіпсули свята

Та всі ці роздуми будуть нікому не потрібні, коли все почнуть псувати “люди в чорному”. Усі ще пам’ятають, які голи та пенальті приголомшували Україну цієї весни. Останній сезон продемонстрував, наскільки гострою є проблема з суддівством. Напевно, арбітраж відстає від рівня команд, від рівня гри української першості. Звичайно, арбітри – теж люди, і вони мають право на помилку. Та от чомусь більшість цих помилок припадає на матчі з участю лише однієї команди. І правильно сказав президент “Шахтаря” Ринат Ахметов: “Помилки будуть в арбітрів – це однозначно. Та головне – щоби не було свідомих помилок”. Золоті слова...

Отож, сьогодні в Україну знову прийшов великий футбол. Ми починаємо вже одинадцятий чемпіонат!

POSTUP - ПОСТУП
№103 (761),
7-8 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Нас знову обдурили
·В НОМЕРІ
·Самогубство Ганнелоре Коль
·Рекордна винагорода за матч-реванш

ПОГЛЯД
·Ви цвіт папороті шукали?
·Особливості обласного управління

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Стати громадянином України - просто
·Папа пам"ятає Львів і дощ
·Охочих вступити до вузів не бракує
·Журналісти вирушають шляхами Данила Галицького
·Домофони та сателітки - поза законом?
·Згорів музей-садиба Івана Франка
·Ще один крок до єдиної розрахункової книжки

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Гонгадзе отримав премію ОБСЄ
·Іноземний капітал в банках: за і проти
·Політичний прогноз Merril Lynch

ПОСТУП У СВІТ
·Самогубство Ганнелоре Коль
·У Китаї судять американців
·У Лукашенка меншає конкурентів
·СВІТООГЛЯД

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Нова планета в Сонячній системі?
·Змій замість підйомного крана
·Вам хлопчика чи дівчинку?
·На погоду впливає... настрій
·Одяг майбутнього доведеться годувати

КНИЖКОВИЙ ПОСТУП
·Місто на семи пагорбах
·Rava avis - птах екзистенційний
·Український стрій, переважно минулий

ІНТЕРВ"Ю У ПОСТУПІ
·Михайло Барбара: У мене є мрія зняти кіно

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·З Чеховим, по-чеховськи

ДУХОВНИЙ ПОСТУП
·Символічний переділ Східної Європи...

СПОРТ-ПОСТУП
·Сьогодні стартує 11-й чемпіонат України
·СПОРТ-БЛІЦ
·Андрій Волокитін: три з трьох!

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ