BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 6 ЛИПНЯ 2001 року |

Коль збереже свої таємниці

НІМЕЧЧИНА

Олег КОМАРЧУК

Документи з архіву служби безпеки комуністичної НДР Stasi на колишнього канцлера Німеччини Гельмута Коля не підлягають оприлюдненню, ухвалив минулої середи берлінський суд. Погодившись із аргументами адвокатів екс-канцлера, суд своїм рішенням поставив під сумнів правила, за якими проводить свою роботу “відомство Гаука”, що займається архівами Stasi, та які (і це найпарадоксальніший момент у цій історії) десять років тому благословив сам Гельмут Коль.

Нагадаємо, що потреба звернутися до архівних матеріалів Stasi на ім’я “канцлера об’єднання” з’явилася внаслідок скандальної справи з так званими “чорними рахунками” Християнсько-демократичної Спілки (CDU), правлячої в Німеччині до поразки на виборах до Бундестагу у вересні 1998 року. Цей скандал вичерпався ще у березні цього року, коли суд вирішив зняти з Коля звинувачення (екс-канцлер визнав, що свого часу прийняв на рахунки своєї партії незаконні пожертвування – 2 мільйони марок, однак так і не назвав імена “донорів”) і зобов’язати його заплатити штраф. Тоді спеціальна комісія Бундестагу з розслідування афери з “чорними рахункам “ CDU проігнорувала “штазівські” архіви, але Гельмут Коль так і не забрав позову проти “відомства Гаука”, яке якраз і займається архівами колишньої східнонімецької спецслужби.

Зрештою, нічого дивного у вчинку Коля немає, адже у зібраному досьє, яке нараховує близько 2500 сторінок, є навіть розкодування телефонних розмов екс-канцлера, і цілком імовірно, що його оприлюднення спричинило б ефект вибуху бомби, результат якого передбачити було б важко. Тож адвокати екс-канцлера мусили використати всі аргументи, щоби їхнього підзахисного було зображено як жертву Stasi, адже лише за такої умови публікація архівних матеріалів є забороненою. Головний аргумент адвокатів Коля полягав у тому, що матеріали на екс-канцлера було зібрано незаконно, з порушенням прав особи, і що їхнє оприлюднення завдасть шкоди його людській гідності.

Рішення берлінського суду на користь Гельмута Коля, тобто щодо визнання його жертвою, спричинило безліч дискусій з приводу того, хто може вважатися переслідуваним комуністичними спецслужбами. Адже до того “відомство Гаука” всіх осіб, які проходили в документах Stasi, розподіляло на чотири групи: 1) співробітники Stasi; 2) позаштатні агенти Stasi (наш відповідник – “сексоти”); 3) особи, за якими велося спостереження; 4) так звані “треті” (тобто ті, які фігурували в документах, але не були об’єктами спостереження).

Гельмут Коль, за яким Stasi вело спостереження близько 30 років, явно належить до третьої групи. Однак визнання берлінським судом його жертвою ставить кілька запитань. Скажімо, якщо віднести до цієї категорії всіх осіб, за якими велося спостереження, то що тоді робити, наприклад, із колишніми функціонерами Соціалістичної єдиної партії Німеччини? Але чи буде правильно, якщо до цієї категорії віднести лише західних німців, за якими велося спостереження з боку східнонімецьких спецслужб? Очевидно, що ні. Адже, на думку федерального президента Німеччини Йоганнеса Рау, це аж ніяк не сприятиме інтеграції німецького суспільства. Отже, ми бачимо, що після десяти років фактично безхмарної роботи у “відомства Гаука” може виникнути чимало проблем. Однак відомство не збирається сидіти склавши руки, і в найближчому майбутньому має намір подати зустрічний позов.

Цікава деталь. За десять років роботи відомства було опубліковано чимало матеріалів з архівів Stasi на багатьох людей, однак “канцлер об’єднання” є першим, хто висловив протест.

POSTUP - ПОСТУП
№102 (760),
6 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Сенчук пішов у відставку
·В НОМЕРІ
·Кінець трансферів
·Юдофоби проти патріотів

ПОГЛЯД
·Дипломат мимоволі
·Ющенко у "Поступі"
·Вас газети ображали?
·Ті, що питають

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Тотальне знеструмлення
·Кльозет біля святилища
·Від блискавок гинуть люди
·Представники водоканалів зберуться у Львові
·Юдофоби проти патріотів
·Вартість торгових патентів зросте
·"Українську книгарню" мало не виселили
·За невиплату платні керівників шахт чекає лава підсудних
·Чиновника звинувачують у фальсифікації
·Місто будуватимуть львів"яни для себе

ПОСТУП З КРАЮ
·Президентські жарти
·Новий свідок у справі Гонгадзе
·Кінець депутатських трансферів
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Скандал навколо сім"ї Ширака
·Міністр звинуватив прем"єра і спецслужби
·Коль збереже свої таємниці

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Обличчя Львова - базар
·Депутати зменшують податки
·Польща виборює енергетичну незалежність від Росії
·Менеджмент як умова успіху
·ЕКОНОВИНИ

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Україна: глобалізація та новий символ Ялти

АРТ ПОСТУП У СВІТ
·Концерти. для яких тісна сцена
·У Лондон привезли третину усього Вермеєра Делфтського
·Жоржі Амаду госпіталізований
·Копиця сіна за 15 мільйонів!

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·BMW - "сімка": нове обличчя
·Не забувайте про фільтр!
·ДАІшники здали іспит Папі

СПОРТ-ПОСТУП
·Зідан переїжджає до Іспанії
·Відродження Іванишевича, народження Анен
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Дежа-вю по-британськи