BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 6 ЛИПНЯ 2001 року |

За невиплату платні керівників шахт чекає лава підсудних

Про це повідомив у ексклюзивному інтерв"ю "Поступ" міністр палива та енергетики

СИТУАЦІЯ

Становище на енергоринку Львівщини є вельми складним і заплутаним. Постійні відключення електроенергії, труднощі з поверненням боргів, передстрайкова ситуація на шахтах, – хотілося б почути, що думають із цього приводу урядовці найвищого рівня. Саме стосовно цього погодився дати коротке інтерв’ю “Поступу” міністр палива та енергетики України Станіслав Сташевський.

– Якщо говорити про сьогоднішній стан справ у вугільний промисловості України, – каже міністр, – то він усім відомий, і було б нечесно, якби я був із вами невідвертим і стверджував, що у нас усе добре. Є величезна заборгованість перед шахтарями, і вона утворилася не сьогодні, а накопичилася за багато років. Загальний спад економіки в державі протягом останніх років призвів до того, що на сьогодні ситуація з шахтарями є дуже непростою. Але треба віддати їм належне в тому, що саме вони всі ці роки утримували економіку на плаву, від чого і постраждали.

Але уряд має намір незабаром затвердити Програму “Українське вугілля”, яка не лише підвищить роль вугільної промисловості у забезпеченні енергетичної безпеки держави, а й удосконалить систему управління вугільною промисловістю, реформує відносини власності, змінить систему управління, фінансово оздоровить галузь та розв’яже соціальні та екологічні проблеми. Але це глобальні плани на майбутнє, і вирішені вони будуть протягом як мінімум протягом 10 років. А зараз ми насамперед намагатимемося, по-перше, виплатити поточну заробітну плату, по-друге, створити безпечні умови праці, по-третє, повернути минулорічні заборгованості, а по-четверте, працювати над розвитком шахт на перспективу.

У першу чергу, всім необхідно усвідомити, що у вартість електроенергії входить вартість вугілля. На превеликий жаль, так склалося, що всі звикли до того, що за електроенергію платити не треба. Але електроенергія, як і хліб чи сіль, є продуктом, за який необхідно платити. Я вважаю, що за останні три місяці ми досягли певного рівня оплати за використану електроенергію, і це, у свою чергу, дало нам можливість уже протягом трьох місяців систематично (і що головне – вчасно) скеровувати необхідні кошти для виплати поточної заробітної плати шахтарям.

– Ви стверджуєте, що виплата поточної заробітної плати шахтарям – чи не основне ваше завдання, а натомість минулого місяця саме через заборгованість з виплати поточної заробітної плати на Львівщині виникла передстрайкова ситуація...

– Мені відомо, що на початку червня виникали передстрайкові ситуації на шахтах ДХК “Львіввугілля”. Я хочу наголосити на тому, що усім шахтам однаково виплачено поточну заробітну плату за березень, квітень, травень і частково за червень. Третього липня відбулася зустріч із представниками шахтарських профспілок України, були присутні й представники Львівщини. Під час дискусії йшлося якраз про те, яким чином, незважаючи на те, що необхідні кошти надійшли усім шахтам однаково, на деяких і досі залишається поточна заборгованість. Мушу зізнатися, що розмова з представниками профспілок була достатньо відвертою. І ми домовилися, що вони у себе на місцях з’ясують це питання. Мені відомі вже кілька таких випадків, коли кошти в банк надійшли, а директори шахт невідомо чим займаються і чекають, коли їм ці гроші піднесуть.

Я наголошую на тому, що керівники таких шахт будуть притягнуті до відповідальності – і не лише адміністративної, а й кримінальної. Є навіть указ президента про притягнення до відповідальності тих керівників підприємств, які не виплачують вчасно заробітну плату своїм працівникам, адже заробітна плата – це святе, це зароблене людиною.

– Нещодавно з’явилася інформація, що з ініціативи Національної комісії з регулювання електроенергетики (НКРЕ) у всіх областях України – і насамперед тих, де енергопостачальні компанії вже приватизовані, – буде створено Раду споживачів електроенергії. Як, на вашу думку, кому в першу чергу потрібне створення цих Рад?

– Давайте об’єктивно будемо дивитися на проблему господарювання приватизованих обленерго. Це, звичайно, стосується і Львівщини, де енергопостачальна компанія є приватизованою. Якщо нові власники є гуманістами, патріотами та ще й самі є місцевими, то, швидше за все, вимкнень електроенергії не буде. Але також треба розуміти і власника: це приватна власність, він витрачає кошти на утримання мережі – й хоче їх повернути. Я веду до того, що ВАТ “Львівобленерго” абсолютно законно може відключати від електроенергії неплатників, але водночас не має жодного права не подавати електроенергію тим споживачам, які справно платять. Хочу зізнатися, що до мене часом звертаються з проханням вирішити проблему відключення електроенергії, особливо там, де це стосується заборгованості з державного бюджету, і я як міністр палива та енергетики не можу втручатися у роботу приватизованих обленерго, бо це їхні правила гри. Але паралельно з тим, як власник компанії чи постачальник електроенергії вимагає оплати за свої послуги, споживач теж повинен вимагати за свої гроші гарантовану якість послуг. Я вважаю, що і постачальник, і споживач повинні бути в однакових умовах. І функціями Ради споживачів буде контроль за двостороннім дотриманням підписаних угод між постачальником та споживачем та за якістю послуг, наданих енергопостачальною компанією.

– Хто визначатиме склад Ради і за яким принципом вибиратимуться її члени?

– Сама назва новоствореної структури говорить сама за себе: до Ради споживачів увійдуть самі споживачі електроенергії. Питання складу вирішуватеметься на рівні місцевого самоврядування, тобто у вашому випадку обласна та міська влада вирішать, хто саме має увійти до складу Ради. На мою думку, членами її можуть бути як керівники найпотужніших підприємств Львівщини, дрібних приватних підприємств, так і представники влади – міської та обласної. Саме НКРЕ не буде вказувати чи вирішувати, хто саме має увійти у цей контролюючий орган: усе має вирішуватися на рівні місцевого самоврядування.

Розмовляла Іванка ПОПОВИЧ

POSTUP - ПОСТУП
№102 (760),
6 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Сенчук пішов у відставку
·В НОМЕРІ
·Кінець трансферів
·Юдофоби проти патріотів

ПОГЛЯД
·Дипломат мимоволі
·Ющенко у "Поступі"
·Вас газети ображали?
·Ті, що питають

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Тотальне знеструмлення
·Кльозет біля святилища
·Від блискавок гинуть люди
·Представники водоканалів зберуться у Львові
·Юдофоби проти патріотів
·Вартість торгових патентів зросте
·"Українську книгарню" мало не виселили
·За невиплату платні керівників шахт чекає лава підсудних
·Чиновника звинувачують у фальсифікації
·Місто будуватимуть львів"яни для себе

ПОСТУП З КРАЮ
·Президентські жарти
·Новий свідок у справі Гонгадзе
·Кінець депутатських трансферів
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Скандал навколо сім"ї Ширака
·Міністр звинуватив прем"єра і спецслужби
·Коль збереже свої таємниці

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Обличчя Львова - базар
·Депутати зменшують податки
·Польща виборює енергетичну незалежність від Росії
·Менеджмент як умова успіху
·ЕКОНОВИНИ

ДИСКУРС ПОСТУПУ
·Україна: глобалізація та новий символ Ялти

АРТ ПОСТУП У СВІТ
·Концерти. для яких тісна сцена
·У Лондон привезли третину усього Вермеєра Делфтського
·Жоржі Амаду госпіталізований
·Копиця сіна за 15 мільйонів!

АВТО-ПОСТУП
·НОВИНКИ
·BMW - "сімка": нове обличчя
·Не забувайте про фільтр!
·ДАІшники здали іспит Папі

СПОРТ-ПОСТУП
·Зідан переїжджає до Іспанії
·Відродження Іванишевича, народження Анен
·СПОРТ-БЛІЦ

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Дежа-вю по-британськи