BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 5-11 ЛИПНЯ 2001 року |

Справа Мілошевича процвітає

РЕПОРТАЖ

Борис ВАРГА, Белград

Протести, спричинені видачею Міжнародному трибуналу в Гаазі екс-президента Югославії Слободана Мілошевича, у цій країні вже практично зійшли на пси. Хоча ще напередодні тисячі демонстрантів виходили на вулиці Белграда на знак підтримки свого колишнього президента.

Зараз на вулицях югославської столиці спокійно. Прихильники Слободана Мілошевича поки що відмовилися від акцій протесту, хоча ще недавно погрожували, що видача екс-президента до Гааги може спровокувати серйозні заворушення всередині Югославії – включно із можливим розпадом югославської федерації (“Поступ” уже писав про це. – Ред.). Місцева преса також не надто переймається звинуваченнями на адресу Мілошевича, які Міжнародний трибунал висунув у вівторок.

Журналістів тепер більше цікавить тема фінансової допомоги з боку Заходу. Йдеться про понад мільярд доларів (1 млрд. 280 тис. USD), що його югославські власті отримали у день видачі Мілошевича. Нагадаю, що “Поступ” прогнозував такий розвиток ситуації, коли Мілошевича видадуть міжнародному правосуддю лише в обмін на великі гроші. При цьому нинішній лідер Югославії Воїслав Коштуніца порушив своє слово, адже відразу після перемоги на виборах і відставки Мілошевича він обіцяв, що екс-президента у жодному разі не видадуть до Гааги. Щоправда, сам президент стверджує, що процес видачі відбувся таємно, у нього за спиною.

До того ж Югославія переживає зараз не найкращі свої часи, багато західних аналітиків навіть припускали можливість дефолту, тобто державного банкрутства і, можливо, саме ці похмурі прогнози змусили Коштуніцу поступитися. Мільярд доларів відступного за Мілошевича дозволить тепер Югославії суттєво покращити своє економічне становище.

Але майбутній суд над екс-президентом і фінансові вливання Заходу навряд чи допоможуть югославам забути про те, що відбувалося у їхній країні в період правління “Слобо”. Як відомо, Мілошевича міжнародна спільнота найбільше звинувачує у злочинах, вчинених у Косово протягом 1999 року. Взагалі, прийнято вважати, що саме Косово стало початком і кінцем політичної кар’єри Мілошевича. Адже ще у 1989 році, ставши президентом Югославії, Мілошевич скасував автономію цього краю і понизив у правах косовських албанців, які становили тут близько 70% населення. І саме через Косово закінчилася його кар’єра – після втручання військових сил НАТО.

Прикметним є те, що внаслідок бурхливої діяльності Мілошевича в Косово найбільше постраждали ті, кого він найбільше захищав і чиєю долею аргументував каральні акції в Косово, – тамтешні серби. Зараз їх там залишилося не більше 10%. Однак саме косовські серби є найбільшими прихильниками Мілошевича, і саме їхні представники найбільше протестували проти видачі екс-президента до Гааги. Причину їхньою дивної, на перший погляд, позиції треба шукати у нинішньому становищі косовських сербів – становищі, в якому вони опинилися після виходу з Косово миротворчого контингенту KFOR.

“Ми не маємо тут основних людських прав, не маємо права на свободу пересування, – каже один із лідерів косовських сербів Марко Якшіч. – Не маємо права навіть на повернення до своїх домівок, оскільки албанські екстремісти погрожують нас повбивати”. Багато сербів справді бояться повертатися в Косово, бо після виходу звідти “блакитних шоломів” вони майже щодня наражаються на конфлікти з етнічними албанцями. Ці конфлікти часто закінчуються трагічно.

В інтерв’ю “Поступу” Марко Якшич сказав, за останні десять років понад сто тисяч сербів, які раніше проживали в Косово, покинули свої домівки. “Але найгірше те, що тільки за той час, як звідси пішли вояки KFOR, безвісти зникло понад 1300 сербів, і ми досі нічого не знаємо про їхню долю”, – каже Марко.

Він переконаний, що у Косово цілком можливі нові масові міжетнічні сутички. “Ми будемо боротися проти створення незалежної албанської держави в Косово, – каже Марко Якшіч. – У них (Косовських албанців. – Ред.) є лише одна мета – якомога зменшити кількість сербів, бо тоді їм буде легше створити державу”.
Інший впливовий представник сербської громади у Косово, Десимер Петрович, налаштований більш помірковано. “Ми розуміємо, що наша держава Сербія не може сьогодні нам допомогти, – каже він. – Але все одно ми більше довіряємо сербським властям, ніж міжнародній спільноті, яка не може захистити нас від албанського екстремізму”.

Більшість сербів не вірить у можливість створення багатоетнічного Косово і налагодження майбутнього албансько-сербського співжиття, хоч над цим завданням уже понад два роки працює міжнародна миротворча місія. Люди скаржаться навіть і на допомогу від Сербії. “Попросив би когось із нашого уряду, щоби подивилися, як ми живемо. Хай би нами трішки більше поцікавилися. Ми хочемо від них почути відповіді на запитання, що з нами завтра буде, й чи ми завтра взагалі будемо в Косово”, – каже молодий безробітний серб.

Щоправда, уряд усе ж намагається якимось чином допомагати косовським сербам. Прем’єр-міністр Зоран Джинджич заявив у вівторок, що одне з найважливіших завдань нинішнього уряду – це вимога з боку міжнародної спільноти знайти близько 1300 сербів, які зникли безвісти за останній час у Косово. Для цього Джинджич навіть готовий піти на переговори з лідерами косовських албанців Агімою Чеком та Хашімом Тачі. На думку сербського прем’єра, ці люди знають про долю зниклих безвісти сербів.

POSTUP - ПОСТУП
№101 (759),
5-11 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Екс-шеф СБУ "під ковпаком"

ПОГЛЯД
·Ви хочете бути президентом?
·Особливі люди

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Стан Дністра вивчає міжнародна експедиція
·Безробіття ставить під загрозу безпеку країни
·На впорядкування озера гроші надасть Світовий банк
·КРИМІНАЛ
·Сенчук ретельно підготував свою відставку
·У жовтні Львів відвідають європейські президенти
·Майданчик для Данила вже готують

ПОСТУП В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ
·Христос зупинився в Івано-Франківську
·Каунтерпарт допомагає молоді
·Права варто знати
·Перший захист із психології
·Молох реконструкції вимагає жертв
·Гол у надра Карпат

ПОСТУП З КРАЮ
·Справа радикалів
·Долар - за 5 гривень
·800 тисяч гривень за правду
·Екс-шеф СБУ "під ковпаком"
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Справа Мілошевича процвітає
·Екологічний бунт проти британців
·Папа благословив Берлусконі
·Чи постане Шарон перед трибуналом?
·День білоруської незалежності та "помідорний терорист"
·Екс-секретар ЦК став прем"єром

ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ
·ЛЬВІВСЬКІ ОБСЕРВАЦІЇ

ПОСТУП КОМП"ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
·Adobe анонсувала PageMaker 7.0
·Аляска в майбутньому стане центром зберігання інформації
·pc-news
·УВАГА!
·ЗВОРОТНИЙ ЗВ"ЯЗОК
·Грибок, що пожирає компакт-диски
·Intel: будівництво фабрики в Ізраїлі таки відтерміновано
·ШКОЛА МОЛОДОГО ХАКЕРА

КРИМІНАЛЬНИЙ ПОСТУП
·ХРОНІКА
·Наркодилер на лаві підсудних
·Міжнародний конфлікт... на околиці Львова
·Водити за ніс Феміду не варто

АРТ-ПОСТУП
·Тільки Бог зберігає все
·Неканонічні візії світу святих
·Мистецьке таїнство "Семи слів"

НЕКРОЛОГИ В ПОСТУПІ
·У джазі тільки дівчата
·Помер Джон Лі Гукер
·"Містер Гітара" Чет Аткінс помер у Голлівуді

КІНОПОСТУП
·Майже знамениті
·Вони взяли касу

СПОРТ-ПОСТУП
·Король залишив трон
·СПОРТ-БЛІЦ
·Аньямке вже відзначився дублем

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Вілл Сміт зробив кар"єрний крок