BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 3-4 ЛИПНЯ 2001 року |

Колекція Митрополита Андрея

ДАРИ

Павло СЕНТИЙ

© ПОСТУП
Виставка, присвячена князеві Української греко-католицької церкви Митрополитові Андрею Шептицькому, відкрилася в приміщенні Національного музею у Львові на проспекті Свободи, 20 не тільки з нагоди прибуття в Україну Святішого Отця Івана Павла II, а й на честь проголошення 2001 року роком Митрополита Андрея, який на зламі XX століття поклав початок згромадженню збірки творів давнього церковного мистецтва візантійської традиції, на основі якої, властиво, й було засновано цю музейну установу.

Як наголосив у буклеті до виставки директор Національного музею у Львові, лауреат Національної премії України імені Т. Шевченка Василь Откович, мета цієї експозиції – на підставі мистецьких творів, зокрема картин М. Сосенка, М.Бойчука, О. Новаківського та інших художників, а також документальних матеріалів, особистих речей Митрополита показати універсальний світогляд Слуги божого Андрея Шептицького як духовної особи і послідовного доброчинця у царині культури.

За доброю традицією відкриттю виставки в Національному музеї передує концерт. Цього разу розлогу програму зі свого постійного репертуару присутнім запропонувала хорова капела “Трембіта”, яка зі своїм художнім керівником Миколою Куликом, за словами начальника управління культури Романа Лубківського, переживає скрутні часи. Після гучних славнів “Алілуя” проникливий виступ громадської діячки і поетеси Ірини Калинець немовби прочинив двері до анфілади виставкових залів, де як дорогоцінну реліквію чи не вперше показано ікони, перед якими Андрей Шептицький молився в родинному селі Прилбичах, а також Його єпископську мантію, сакос, омофор, Євангеліє з автографом Митрополита Андрея та інші унікальні експонати.

На думку Василя Отковича, сьогодні гасло виставки “З Його духа печаттю...” звучить по-особливому символічно і найповніше розкриває глибинну суть постаті Митрополита: “У виступі в Національному музеї 1996 року на відкритті виставки “Зберігаючи спадщину віків” префект священної конгрегації Східних Церков кардинал Акілле Сильвестріні наголосив, що Слуга Божий Митрополит Андрей увійшов в історію Української церкви не тільки як великий і святий Пастир, а і як великий подвижник богословської думки й меценат мистецтва. Ця ж виставка розкриває постать Митрополита як духовну особу, поціновувача європейського мистецтва. Митрополит Андрей став одним із найбільших меценатів XX століття, чим продовжив благодійництво, започатковане в часи України-Руси рівноапостольним Володимиром Великим, князем Ярославом Мудрим, у наступні віки підтримане Митрополитом Петром Могилою, гетьманом Іваном Мазепою та іншими достойниками нашої історії, яких ми по праву називаємо Великими Українцями...”.

Співорганізатор виставки, голова місії “Постуляційний центр новомучеників УГКЦ” Апостольський Екзарх Кир Михаїл Гринчишин вважає, що “найбільший духовний дар Господь Творець уділив українському народові у XX столітті в особі митрополита Андрея Шептицького, пастиря та духовного батька. Митрополит високо підноситься понад усіх інших подвижників та угодників. Він являється як завершення першого тисячоліття нашого християнського буття. Можна сказати, що він уособлює та персоніфікує усі найкращі цінності того ж тисячоліття: цінності святості, аскези, знання, мудрості, терпіння, мучеництва...

Митрополит Андрей – це Українська Церква, а Українська Церква – Митрополит Андрей. Український нарід спонтанно та інстинктивно назвав його своїм Мойсеєм. Як Мойсей є символом й ототожненням мрій та післанництва вибраного Ізраїльського народу, подібно Андрей персоніфікує народ, що йому Провидіння доручило провадити до Божого Царства”.

P.S. Шкода тільки, що повноколірний буклет виставки не містить каталогу (скидається, що це постійний недолік Національного музею). Окрім того, що такий каталог давав би повне уявлення про експозицію (реліквії родини Шептицьких, літургійний одяг, ватиканські медалі й документи, графіка з колекції Карла Мінцеля, передана засновником до Музею
1913 р., малярство Митрополитових степендіатів тощо), за ним можна було б простежити ще й динаміку обертання фондових одиниць збережень. Адже постійно перетасовуючи одній і ті ж полотна і скульптури, музей формує з них щораз інші тематичні виставки, час від часу актуалізуючи значення своїх набутків.

Утім, навіть та дещиця виставленого дає підстави розпочинати серйозну розмову про заснування меморіального музею Андрея Шептицького і про те, де йому бути – в старому корпусі Національного музею на вул. Драгоманова чи на Святоюрській горі, чи у палаці Шептицьких?

POSTUP - ПОСТУП
№100 (758),
3-4 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Віртуальний лідер
·Мілошевичеві зачитають список гріхів
·В НОМЕРІ
·З Дрогобича зникли решта малюнків Шульца?

ПОГЛЯД
·Ви праві чи ліві?
·Втрачені покоління

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Обленерго - під контролем
·Важкий початок липня
·Понтифік поїхав, вимкнення відновилися
·КІЛЬКА СЛІВ
·Квітковий годинник ще забавлятиме туристів
·Через карбід злетіла у повітря гуртовня
·Відселено мешканців з аварійного будинку
·Вісімдесятирічний убивця
·Збитки від приїзду Папи поділять порівну?
·Напідпитку не тільки двоїться
·До кантора - з обрізом
·"Якщо лихо тебе не вб"є, воно зробить тебе сильнішим"
·Львів належно прийняв та вшанував Папу

ПОСТУП З КРАЮ
·Чистка Києва від скверни
·Віртуальний лідер Ющенко
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Мирні потуги колишнього яструба
·Іран боїться американської помсти
·Антиглобалісти атакували економічний форум
·Замість весілля - три похорони

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Пірати руйнують економіку Східної Європи
·"Дружба" увіллється в "Нафтогаз"
·Кінець "полтавської битви"?
·Космічний супутник для Єгипту
·Експорт ікри не заборонили
·ЕКОНОВИНИ
·Київ домовився з туркменбаши не стягувати ПДВ

АРТ-ПОСТУП
·Компакт "Страстей" Олександра Козаренка
·Вино у шкіряній оправі
·Колекція Митрополита Андрея

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·ПОЛЕМІКА

СПОРТ-ПОСТУП
·СПОРТ-БЛІЦ
·Ювілейна перемога Міхаеля Шумахера
·Ананд: чим швидше - тим краще
·Чемпіонат світу з південноафриканцями та камерунцями, але без бразильців?
·Чемпіонат світу: без Європи і Бразилії
·Календар 11-го чемпіонату України з футболу у вищій лізі

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Художник виклав Мону Лізу з тостів