BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 3-4 ЛИПНЯ 2001 року |

"Якщо лихо тебе не вб"є, воно зробить тебе сильнішим"

Олег Матківський про значення Акту 30 червня 1941 року

ІНТЕРВ"Ю

Осип БАРКА

У суботу на площі Ринок, навпроти будинку № 10 (колишній будинок “Просвіти”) із цієї нагоди відбувся велелюдний мітинг . Саме в цьому будинку 30 червня 1941 року Ярослав Стецько проголосив Акт про відновлення Української Держави.

В урочистостях взяли участь голова проводу ОУН (революційної) Андрій Гайдамаха, народний депутат України Михайло Ратушний, останній головнокомандуючий УПА полковник Василь Кук, колишній політв’язень Юрій Шухевич. Органи влади представляли заступник голови Львівської обласної Ради та міський голова Львова. На площі також було вишикувано курсантів Львівського військового інституту. Святкування завершилося походом на Личаківський та Янівський цвинтарі, де було вшановано пам’ять загиблих у боротьбі за Україну. З ініціативи президії Львівської обласної ради у Львівській опері вперше з такої нагоди відбулась святочна академія. Цього року у святкуванні взяли участь вихованці підліткового велоклубу “Колесо вітрів” та 10 мотоциклістів Рівненського байкер-клубу, які спеціально прибули до Львова.

У чому ж суть і як відбувалось проголошення Акту 30 червня 1941 року, яке місце він посів в українській історії? Ці та інші аспекти пам’ятної дати кореспондент “Поступу” обговорює із відомим правником, адвокатом гурту патріотичної молоді “Самостійна Україна” – Олегом Матківським.

– Пане Олегу, чим було викликано проголошення Акту відновлення Української Держави?

– Насамперед варто зважати на час, у який відбувалося проголошення Акту 30 червня. Українські визвольні змагання початку ХХ століття закінчились поразкою та поділом українських земель між кількома окупантами, найбільшими із яких були Польща та СРСР.

За умов тотального контролю і пригноблення особистості в СРСР та “пацифікаційних” заходів у Польщі Пілсудського українці мали відчути себе вторинною нацією, що потрібна лише як робоча сила. Українців у той час намагалися русифікувати і полонізувати, закріпачити, зламати їхню волю до боротьби, звести до рівня національної меншини на “рідній, не своїй землі”.

Та можна констатувати, що ці заходи не досягли очікуваного результату. Як говорить народна мудрість: “Якщо лихо тебе не вб’є, воно зробить тебе сильнішим”. Наш народ став сильнішим і осягнув нові методи боротьби. На Галичині з’являються сили, що обіймають нішу націозахисної та державотворчої діяльності. Передусім це Українська Військова Організація, а згодом на базі її об’єднання із Союзом Української Націоналістичної Молоді, Легію Українських Націоналістів та іншими патріотичними структурами 1929 року твориться знаменита Організація Українських Націоналістів.

Саме вона, спочатку під проводом Євгена Коновальця, а після його підступного вбивства під проводом Степана Бандери ставить собі за мету побудову Української Самостійної Соборної Держави і планомірно готується до цього, розбудовуючи структури на Галичині та Наддніпрянській Україні.

– На початку ІІ Світової війни Україна опинилась у сфері інтересів гітлерівської Німеччини та СРСР...

– Зрештою, як твердять історичні документи, в середовищі революційної ОУН прогнозували початок німецько-радянської війни і готувались до проголошення явочним шляхом Акту відновлення Української Держави.

Маємо враховувати тонкощі дипломатичного спілкування, чомусь увага акцентується на тому, що новостворений уряд був готовий співпрацювати з Німеччиною у війні проти московських більшовиків, та в той самий час замовчуються умови, на яких він погоджувався на це. А це були вимоги повної державної незалежності України – як політичної, так й економічної та військової, відсутність будь-яких форм зверхності з боку Берліну та недоторканість ресурсів на нашій території. Окремо зазначалося, що український уряд не погодиться на утворення маріонеткової або напівнезалежної держави зразка тодішніх Хорватії та Словаччини.

– Однак деякі ідеологи від історії продовжують звинувачувати українських націоналістів у колабораціонізмі.

– Думаю, деякі політичні сили застосовують тактику систематичного очорнювання українських націоналістів задля того, щоби прикрити власні гріхи та злочини. Чомусь вони воліють не говорити про пакт Молотова-Ріббентропа 23 серпня 1939 року, за таємними протоколами якого відбувся розподіл територій Східної Європи. Не чути й про спільний танковий парад армій Гудеріана і Кривошеїна у Бресті, проведений на честь розчленування Польщі. І вже зовсім не домогтися від наших шанованих опонентів тодішнього “союзника”, а невдовзі майбутнього віроломного нападника А. Гітлера. Нас чекає ще багато відкриттів і “подвигів” колишньої “керуючої і спрямовуючої” партії, це доводить і резонансна справа членів гурту “Самостійна Україна”, які, хоч і в різкій формі, все ж спромоглися висловити свій протест проти засилля партноменклатури. Важливо, щоб це нарешті зрозуміло наше населення, особливо на Східній Україні, адже, підтримуючи комуністичні сили, воно фактично живить антидержавну та антилюдську злочинну ідеологію і структуру.

Повертаючись же до так званої співпраці Українського Державного Правління із нацистською Німеччиною, бачимо, що факти говорять самі за себе. Уже в липні-серпні 1941 року було заарештовано Провідників ОУН(р) – Степана Бандеру, Ярослава Стецька, Левка Ребета та Степана Ленкавського, які перебували в концтаборах Заксенгаузен та Авшвіц (Освенцім) до кінця 1944 року, і багатьох інших членів революційної ОУН. Нечуваного розмаху набули арешти, починаючи з вересня того ж року, коли нацистське керівництво зрозуміло, що заарештовані керівники не відкличуть проголошення Акту відновлення Української Держави, а ОУН веде підпільну боротьбу проти поневолювачів.
То про який колабораціонізм можна говорити на підставі дипломатичного звернення: Степан Бандера втратив у німецьких концтаборах двох братів,
1942 року нацисти розстріляли крайового Провідника ОУН(р) Дмитра Мирона – “Орлика”, і таких прикладів безліч. Пам’ятаймо заповіді великих лицарів духу Миколи Міхновського, Симона Петлюри, Євгена Коновальця, Степана Бандери, Степана Ленкавського, Романа Шухевича, Ярослава Стецька та тисяч безіменних героїв.

Клич “За Українську Самостійну Соборну Державу!” залишається актуальним сьогодні.

Розмовляв Осип БАРКА

POSTUP - ПОСТУП
№100 (758),
3-4 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Віртуальний лідер
·Мілошевичеві зачитають список гріхів
·В НОМЕРІ
·З Дрогобича зникли решта малюнків Шульца?

ПОГЛЯД
·Ви праві чи ліві?
·Втрачені покоління

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Обленерго - під контролем
·Важкий початок липня
·Понтифік поїхав, вимкнення відновилися
·КІЛЬКА СЛІВ
·Квітковий годинник ще забавлятиме туристів
·Через карбід злетіла у повітря гуртовня
·Відселено мешканців з аварійного будинку
·Вісімдесятирічний убивця
·Збитки від приїзду Папи поділять порівну?
·Напідпитку не тільки двоїться
·До кантора - з обрізом
·"Якщо лихо тебе не вб"є, воно зробить тебе сильнішим"
·Львів належно прийняв та вшанував Папу

ПОСТУП З КРАЮ
·Чистка Києва від скверни
·Віртуальний лідер Ющенко
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Мирні потуги колишнього яструба
·Іран боїться американської помсти
·Антиглобалісти атакували економічний форум
·Замість весілля - три похорони

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Пірати руйнують економіку Східної Європи
·"Дружба" увіллється в "Нафтогаз"
·Кінець "полтавської битви"?
·Космічний супутник для Єгипту
·Експорт ікри не заборонили
·ЕКОНОВИНИ
·Київ домовився з туркменбаши не стягувати ПДВ

АРТ-ПОСТУП
·Компакт "Страстей" Олександра Козаренка
·Вино у шкіряній оправі
·Колекція Митрополита Андрея

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·ПОЛЕМІКА

СПОРТ-ПОСТУП
·СПОРТ-БЛІЦ
·Ювілейна перемога Міхаеля Шумахера
·Ананд: чим швидше - тим краще
·Чемпіонат світу з південноафриканцями та камерунцями, але без бразильців?
·Чемпіонат світу: без Європи і Бразилії
·Календар 11-го чемпіонату України з футболу у вищій лізі

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Художник виклав Мону Лізу з тостів