BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 3-4 ЛИПНЯ 2001 року |

Втрачені покоління

МЕЛЬНИК

Що таке покоління? Скільки літ воно триває? Середня тривалість життя в Україні близько 65 років. Мойсей водив євреїв по пустелі сорок літ. Але за цей час уже встигали народитись не лише діти, а й онуки.

Демографи вважають, що у Європі жінки мають народжувати дітей у віці від 15 до 50 років. Хоча існують випадки, коли деяким жінкам вдається переступити ці межі в обох напрямках на кілька років. Нещодавно одна панна із Франції вперше народила двох близнюків у віці 62 років! Щоправда, внаслідок штучного запліднення від рідного брата.

Я навіть завдав собі труду і підрахував на основі вікових статистичних таблиць народжуваності, що в Україні середній вік жінки, яка народжує дитину (байдуже чи першу, чи десяту) у другій половині ХХ століття становив 26-27 років.

Тепер треба тільки визначити оті критичні роки, які могли б стати межею двох ґенерацій не для однієї родини, а для цілої нації. В Україні минулого століття ми маємо дві такі дати, які справили найбільший, визначальний вплив на ґенетичний фонд нації. Це голодомор 1932-1933 років та Чорнобильська катастрофа 1986 року. А між ними 53-54 роки – тобто тривалість двох українських ґенерацій.

Перша з цих ґенерацій, як і її попередники, пережила не лише голодомори і світову війну, але і докорінну зміну стилю життя, особливо у нас в Галичині. Хтось із них згорів у крематоріях “иберменшів”, хтось увійшов у вічну мерзлоту ГУЛАГів, хтось загинув у битвах ІІ світової, хтось просто відійшов у небуття, а дехто виїхав “останнім потягом” у невідоме та доживає свої дні по Европах, Америках чи Австраліях, згадуючи наш край як сон своєї молодости, як якусь фантастичну легенду, за межами буття, за межами “залізної завіси”, яка в останнє десятиліття дещо піднялась, хоча знову з’являється перспектива її повторного закриття.

Межа між цими двома поколіннями припадає десь на 1959-1960 роки – теж непересічні дати в історії нації. Не лише тому, що 1961 року Микита Хрущов проголосив на ХХІІ з’їзді КПРС, що “нинішнє покоління радянських людей житиме при комунізмі!”. Покоління 1960-1986 рр. буде ще жити пересічно до 2025-2050 рр. Отож, якщо нічого надзвичайного не станеться, в нього ще є шанс потрапити принаймні у “китайський комунізм”...

Але на початок 1960-х випадає набагато важливіша у своїх наслідках для нації подія. Українці перестали бути селянським етносом, бо чисельність міської людности в Україні вперше перевищила сільське населення. Щоправда, урбанізація в Україні, з одного боку, переважно означала винародовлення та асиміляцію, а з другого – оселянення міст, особливо на Заході. Українська міська культура минулого століття так і не спромоглась вийти з ембріонального стану і залишається донині набутком вузького кола українських міщан.

Тепер народжується покоління 1986-2012 рр. Власне ця ґенерація мала би відіграти роль перехідного періоду, того угноєння, на якому мала б вирости нова модерна державна незакомплексована нація. Якщо, звичайно, в неї вистачить на це сили.

Адже нація старіє. І малою потіхою стане для нас звістка, що старіють теж мадяри і німці, англійці й італійці. У них теж більше людей помирає, ніж народжується, зростає число пенсіонерів і зменшується кількість тих, кому треба на них заробляти та народжувати дітей. До речі, Західна Європа використовує для “чорної” невдячної роботи “ґастарбайтерів”, серед них усе більше українців, чим сприяє подальшому “старінню” нашої нації, відволікаючи найактивніші елементи від своєї вітчизни.

У минулих поколіннях італійці, іспанці, греки, португальці теж самі їздили на заробітки до Німеччини чи Америки. Але за їх спинами ще котився післявоєнний “бебі-бум” – пік народжуваності 50-х, що дозволив на кілька десятиліть підтримати вітальну силу нації. Ми ж просто можемо вже не встигнути і дочекатись того моменту, що наші заробітчани вже не матимуть куди повернутись та інвестувати заґаровані тяжкою працею доляри.

Нині ж найбільші валютні “інвестиції” українських заробітчан йдуть на покриття боргів, споживання, у кращому випадку на придбання помешкання чи навчання дітей. Майже ніхто не вкладає заробленого у власне підприємство, воліючи тримати гроші “на чорний” день навіть не на банківських рахунках, а в панчохах. Бо не вірять ні банкам, ні державі, ні самим собі.

Справді треба нам перейти через пустелю перехідного періоду устроєвих трансформацій і “втратити” ще одне покоління, щоб навчитись нарешті жити, як люди... Тільки життя в нас одне-єдине, і хотілося б трохи пожити й для себе.

Ігор МЕЛЬНИК

POSTUP - ПОСТУП
№100 (758),
3-4 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Віртуальний лідер
·Мілошевичеві зачитають список гріхів
·В НОМЕРІ
·З Дрогобича зникли решта малюнків Шульца?

ПОГЛЯД
·Ви праві чи ліві?
·Втрачені покоління

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Обленерго - під контролем
·Важкий початок липня
·Понтифік поїхав, вимкнення відновилися
·КІЛЬКА СЛІВ
·Квітковий годинник ще забавлятиме туристів
·Через карбід злетіла у повітря гуртовня
·Відселено мешканців з аварійного будинку
·Вісімдесятирічний убивця
·Збитки від приїзду Папи поділять порівну?
·Напідпитку не тільки двоїться
·До кантора - з обрізом
·"Якщо лихо тебе не вб"є, воно зробить тебе сильнішим"
·Львів належно прийняв та вшанував Папу

ПОСТУП З КРАЮ
·Чистка Києва від скверни
·Віртуальний лідер Ющенко
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Мирні потуги колишнього яструба
·Іран боїться американської помсти
·Антиглобалісти атакували економічний форум
·Замість весілля - три похорони

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Пірати руйнують економіку Східної Європи
·"Дружба" увіллється в "Нафтогаз"
·Кінець "полтавської битви"?
·Космічний супутник для Єгипту
·Експорт ікри не заборонили
·ЕКОНОВИНИ
·Київ домовився з туркменбаши не стягувати ПДВ

АРТ-ПОСТУП
·Компакт "Страстей" Олександра Козаренка
·Вино у шкіряній оправі
·Колекція Митрополита Андрея

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·ПОЛЕМІКА

СПОРТ-ПОСТУП
·СПОРТ-БЛІЦ
·Ювілейна перемога Міхаеля Шумахера
·Ананд: чим швидше - тим краще
·Чемпіонат світу з південноафриканцями та камерунцями, але без бразильців?
·Чемпіонат світу: без Європи і Бразилії
·Календар 11-го чемпіонату України з футболу у вищій лізі

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Художник виклав Мону Лізу з тостів