BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX 3-4 ЛИПНЯ 2001 року |

Ананд: чим швидше - тим краще

Чемпіон світу ФІДЕ переміг "звичайного" чемпіона світу

ШАХИ

Іван ГЕЛЕМЕЙ

© ПОСТУП
Головною подією шахового фестивалю Chess Classic Mainz 2001 у Німеччині став матч зі “швидких” шахів із десяти партій між індійцем Вішванатом Анандом і росіянином Володимиром Крамником, який завершився 1 липня.

Звання “чемпіон світу” має для шанувальників шахів незрівнянну цінність. Саме навколо цього звання точаться нескінченні суперечки. І якщо протистояння Каспаров (чемпіон світу) – Халіфман (чемпіон світу ФІДЕ) не викликало в зацікавлених людей особливого ажіотажу, то нинішня ситуація абсолютно унікальна. Ще жодного разу в шаховій історії лицем до лиця не зустрічалися двоє людей, кожна з яких вважає себе чемпіоном світу. При цьому обидва чемпіони визнають легітимність один одного, та й більшість шахових уболівальників і журналістів уважає їх обох незаперечними фаворитами (крім Каспарова) світових шахів. Тож зустріч чемпіона світу Володимира Крамника та чемпіона світу ФІДЕ Вішванатана Ананда навіть в умовах “активних шахів” (по 25 хвилин на всю партію, з десятисекундним додаванням за кожний зроблений хід) викликала непідробний інтерес. Хоча, звісно, сподівання отримати відповідь на головне запитання, хто ж із них на даний момент сильніше грає в шахи, було марним.

Оглядач інтернет-сайту Kasparov Chess Марк Глуховський робив ґрунтовний статистично-психологічний аналіз-прогноз перед зустріччю чемпіонів. Насамперед він наголошував на тому, що швидкий контроль – на руку Анандові. Фантастична швидкість при прийнятті рішень – найперше, чим прославився тоді ще просто Віші, ввійшовши в шахову еліту. Це знають усі, а Крамник – особливо. Вішванатан і Володимир зіграли загалом 26 партій у “швидкі” шахи (не враховуючи бліц і партій “наосліп”). У чотирьох зустрічах переміг Ананд, і тільки в одній – Крамник, причому росіянин виграв іще в 1994 році, а Ананд востаннє – в 1999-у, на турнірі Siemens Giants. Тож формальним фаворитом довелося визнати Ананда. Цікаво, що такої ж думки дотримувався перед матчем і сам Крамник!

Але, крім формального аналізу, важливо зрозуміти, як змінилися самі шахісти за останні роки. І тут зміни, що сталися з Крамником, куди серйозніші, ніж у індійця. Ананд, уже давненько вибравшись на свою запаморочливу висоту, рухається цілком рівномірно. Навіть той факт, що він виграв Чемпіонат світу ФІДЕ, нічого особливо в його житті не змінив. Багато років поспіль Ананд – фаворит у будь-якому турнірі, в якому не грає Каспаров. Але ось саме з цим останнім чинником він, як і раніше, нічого вдіяти не може. Жахливо розумний і талановитий, тонкий і елегантний, Ананд окупував своє друге місце, та незрозуміло, що він повинен зробити, щоби стрибнути на сходинку вище.

Інша річ – Крамник. Він уже здійснив подвиг, який виявився Анандові не під силу. Він зробив неможливе й отримав підтвердження того, у що завжди вірив. Він знає: він найкращий! І хоча його турнірні результати куди скромніші, ніж результати і Каспарова, й Ананда, сам він упевнений, що може перемогти кого завгодно. Тож психологічна перевага на фестивалі в Майнці мала бути на боці Крамника.

Що ж до суто шахових аспектів, то, попри головний аргумент Ананда – приголомшливу швидкість прийняття рішень, – індієць чудово знає дебюти, блискуче рахує варіанти і дуже вперто захищається. Свої плюси є й у Крамника. Він майже перестав програвати. Дебюти, які грає росіянин, базуються не на знанні варіантів, а на вникненні в саму суть позиції. Він і готується не так, як звичайні шахісти. Розігрує в кабінетній тиші свої улюблені ендшпілі, так само, як інші заучують варіанти. У “своїх” позиціях він не має рівних. Він інтуїтивно ставить фігури на найкращі поля, чудово маневрує, посилюючи натиск і майже завжди дочікується помилки партнера. “Якщо я тут і не виграю, то вже точно і не програю”, – таке його гасло. Щоби перемогти Крамника в “його” позиції, треба вивчати її не один місяць.

Чи займався цим Ананд? Навряд чи. Судячи з усього, він зробив головний акцент на свою “швидкодію”. І, як виявилося, не помилився. Програючи під час матчу, індієць у слушний момент вирівняв становище і довів “основний час” гри до нічиєї – 5:5. А ось на тай-брейку Ананд повністю переграв суперника. Спершу, граючи білими, він не залишив Крамникові шансів у сицилійському захисті, а у другій партії, маючи виграшну позицію за чорних, благородно запропонував чемпіонові світу нічию. Отож, у “швидких” шахах знову переміг чемпіон ФІДЕ.

Схоже, неймовірні зусилля, яких докладає ця організація для зменшення контролю часу на партію в офіційних змаганнях, – додатковий козир для всіх майбутніх чемпіонів ФІДЕ у боротьбі з чемпіонами “класичними”.

POSTUP - ПОСТУП
№100 (758),
3-4 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Віртуальний лідер
·Мілошевичеві зачитають список гріхів
·В НОМЕРІ
·З Дрогобича зникли решта малюнків Шульца?

ПОГЛЯД
·Ви праві чи ліві?
·Втрачені покоління

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Обленерго - під контролем
·Важкий початок липня
·Понтифік поїхав, вимкнення відновилися
·КІЛЬКА СЛІВ
·Квітковий годинник ще забавлятиме туристів
·Через карбід злетіла у повітря гуртовня
·Відселено мешканців з аварійного будинку
·Вісімдесятирічний убивця
·Збитки від приїзду Папи поділять порівну?
·Напідпитку не тільки двоїться
·До кантора - з обрізом
·"Якщо лихо тебе не вб"є, воно зробить тебе сильнішим"
·Львів належно прийняв та вшанував Папу

ПОСТУП З КРАЮ
·Чистка Києва від скверни
·Віртуальний лідер Ющенко
·КРАЄВИД

ПОСТУП У СВІТ
·СВІТООГЛЯД
·Мирні потуги колишнього яструба
·Іран боїться американської помсти
·Антиглобалісти атакували економічний форум
·Замість весілля - три похорони

ЕКОНОМІЧНИЙ ПОСТУП
·Пірати руйнують економіку Східної Європи
·"Дружба" увіллється в "Нафтогаз"
·Кінець "полтавської битви"?
·Космічний супутник для Єгипту
·Експорт ікри не заборонили
·ЕКОНОВИНИ
·Київ домовився з туркменбаши не стягувати ПДВ

АРТ-ПОСТУП
·Компакт "Страстей" Олександра Козаренка
·Вино у шкіряній оправі
·Колекція Митрополита Андрея

ЛИСТИ ДО ПОСТУПУ
·ШАНОВНА РЕДАКЦІЄ!
·ПОЛЕМІКА

СПОРТ-ПОСТУП
·СПОРТ-БЛІЦ
·Ювілейна перемога Міхаеля Шумахера
·Ананд: чим швидше - тим краще
·Чемпіонат світу з південноафриканцями та камерунцями, але без бразильців?
·Чемпіонат світу: без Європи і Бразилії
·Календар 11-го чемпіонату України з футболу у вищій лізі

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·Художник виклав Мону Лізу з тостів