BRAMA
  UKRAINEWSTAND
Home - NEWS - Weather - Biz - Sports - Press - Calendar - Classifieds

  УКРАІНОВИНИ
Home - НОВИНИ - Погода - Ділове - Спорт - Прес - Календар - Оголошення
Поступ головна сторінка, Postup HOMEPAGE

| АРХІВ | INDEX ЧЕРВНЯ-1 ЛИПНЯ 2001 року |

Озера на Марсі?

ВІДКРИТТЯ

Орест МАЗУРОК

Вода в рідкому стані – найважливіша складова життя. Цей неспростовний постулат відомий давно. Однак, щодо Червоної планети, то на переважній частині її поверхні атмосферний тиск такий низький, що підтримувати воду у стані рідини просто неможливо за фізичними законами.

Та от американські науковці, проаналізувавши силу-силенну знімків марсіанської поверхні, отриманих зі супутників, дійшли висновку, що на поверхні цієї планети таки можуть бути природні відкриті водойми. От лише ці озера не помітні очам спостерігачів, а, ймовірно, приховані під шаром криги. Уже зараз реалізується проект зі збору всієї доступної інформації про полярні регіони Марсу, вкриті крижаними шапками.

Науковці впевнені, що без виявлення води в рідкому стані говорити і сперечатися про можливість будь-якого життя на Червоній планеті просто немає сенсу. Зрештою, навіть дотепер завданням-максимум усіх апаратів, які скеровували на Марс протягом останніх років, був власне пошук води у зрідженому стані. Однак атмосферний тиск на поверхні Марсу, який у тисячі разів менший за земний, не дозволив би воді існувати у вигляді звичних для нас водойм. Натомість багато науковців вважає, що вода може існувати на Марсі на глибині кількох кілометрів. Хоча, якщо ці твердження і мають під собою реальні підстави, то сучасній науці це відкриття мало що дає: нинішні технології у будь-якому разі не дозволять свердлити поверхню іншої планети глибше, ніж на кілька метрів.

Вихід може бути знайдено, лише якщо воду вдасться виявити під велетенськими крижаними шапками на марсіанських полюсах. Ці шапки містять велику кількість води в замороженому стані, що, на думку біологів, робить її абсолютно несумісною зі життям.

Натомість Меридіт Пейн і Джек Фармер із державного університету штату Аризона переконані, що полярні шапки можуть приховувати і справжнісінькі озера зрідженої води. Вони дослідили всі світлини марсіанських полюсів, надіслані на Землю апаратами Viking Orbiter і Mars Global Surveyor. Науковцям вдалося визначити кілька місць нещодавньої вулканічно-льодовикової діяльності, внаслідок якої, на їхню думку, могла утворитися рідка вода.

Фармер у своїх дослідженнях посилається на відкриття, зроблені на Землі протягом останніх десятиліть і виходячи з яких можна стверджувати, що життя здатне існувати в набагато екстремальніших умовах, ніж це вважали раніше.

“Ці відкриття суттєво розширюють відомий нам спектр земних умов, у яких може існувати життя, – стверджує науковець. – А такі умови цілком можуть зберігатися зараз у полярних регіонах Марсу, де постійно спостерігається вулканічна діяльність”. Зараз ці регіони перебувають під постійним спостереженням науковців, котрі шукають інших можливих ознак існування на Марсі води. Якщо такі ознаки буде знайдено, то саме марсіанські полюси станутькандидатами на прийом у найближчому майбутньому автоматичних “гостей” із планети Земля.

POSTUP - ПОСТУП
№99 (757), 30
ЧЕРВНЯ-1 ЛИПНЯ 2001 року

ПЕРША СТОРІНКА
·Цитата Поступу
·Пенсії зросли
·В НОМЕРІ
·Президент збирає бонуси

ПОГЛЯД
·Вам культ особи подобається
·Пам"яті Олега Невелюка

ПОСТУП У ЛЬВОВІ
·Львівські Рухи обіцяють не сваритися. Принаймні публічно
·У Львові святкуватимуть День біженця
·Лічильники зекономлять гроші
·Вода спричинилася до спалаху жовтяниці
·Факультет наших мрій
·Нагороди для ерудитів
·Шахтарі перевиконали план
·Де відпочиватимуть діти?

ПОСТУП З КРАЮ
·КРАЄВИД
·Усіх заарештованих випустять?
·Око за око, ПДВ за ПДВ...
·Протести до Дня Конституції
·Президент збирає бонуси

ПОСТУП У СВІТ
·Остарбайтери можуть не поспішати
·Образа через 600 років
·Мілошевич вже в Гаазі
·Медаль за вбивства опозиціонерів
·СВІТООГЛЯД

РЕПОРТАЖ У ПОСТУПІ
·Він ніколи більше не приїде до нас

ПОСТУП НАУКИ І ТЕХНОЛОГІЙ
·Супутник, ровер і бумеранг - в одному літаку
·Чудовисько з Лох-Несу - звичайна "бульбашка"
·Озера на Марсі?
·Таксі їздитимуть без водіїв
·Бактерія продукує... жінок

ЗДОРОВИЙ ПОСТУП
·НОВИНКИ
·Міфи про гомеопатію
·Що таке квантова медицина?

ПОСТУП В ІСТОРІЮ
·Акт 30 червня 1941 року: Україна проти Німеччини
·Юрій ЦЕГЕЛЬСЬКИЙ

АРТ-ПОСТУП
·НАША АФІША
·Дивне вариво кольорів Криму
·Імпресіоністичні барви Анни Ковалко

СПОРТ-ПОСТУП
·З Аньямке, Грановським і Беженаром, але без Хоми
·Україна пакує валізи
·Несподіванки вільної практики
·Дощ вносить корективи

ПОСТ-FACTUM
·КАЛЕНДАР
·СВІТЛИНА ТИЖНЯ